Trwa ładowanie...

Grudki perliste

Mianem grudek perlistych określa się bezbarwne lub białawe grudki, występujące w rowku zażołędnym i na koronie prącia. Mają one postać wiotkich płatków lub ziarenek, które mogą powiększać się podczas erekcji. Zwykle grudki perliste występują w rzędach, nie sączą się i nie pękają. Mimo iż mogą powodować dyskomfort, nie są bolesne i nie można się nimi zarazić w trakcie kontaktów seksualnych. Przypadłość ta dotyka najczęściej mężczyzn w przedziale wiekowym 20-30 lat, a jej przyczyna nie jest do końca ustalona.

spis treści

1. Leczenie grudek perlistych laserem CO2

Czasami grudki perliste bledną i znikają samoistnie, ale może się zdarzyć, że ich liczba zacznie się zwiększać. Wówczas warto skorzystać z leczenia tej niegroźnej przypadłości. Istnieje kilka metod leczenia grudek perlistych – obecnie za najlepszą uważa się odparowanie ich laserem CO2. Jest to bezpieczny i bezbolesny zabieg, który nie wymaga zastosowania znieczulenia w postaci zastrzyku. Zwykle wystarczy zaaplikować krem znieczulający na zmiany skórne na ok. 15 minut. Po procedurze z wykorzystywaniem lasera na skórze widoczny jest niewielki obrzęk, który ustępuje w ciągu 1-2 tygodni. Obecne są również delikatne strupki, ale w ciągu 10 dni znikają. W tym czasie zaleca się zachowanie higieny intymnej według standardowych zasad. Przez pierwszą dobę po zabiegu należy unikać masturbacji oraz kontaktów seksualnych, a do czasu całkowitego zagojenia strupków po zabiegu laserowym wskazane jest stosowanie prezerwatywy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Inne metody leczenia grudek perlistych

W aptekach można znaleźć preparaty dostępne bez recepty, które mają – przynajmniej w teorii – zwalczać grudki perliste. Cechuje je jednak niewielka skuteczność. Znacznie bardziej efektywne są inne metody usuwania grudek perlistych: krioterapia, elektrodesykacja (wypalanie elektryczne) oraz wycięcie zmian skórnych. Krioterapia to procedura, która polega na zamrażaniu zmian chorobowych płynnym azotem. Zastosowanie azotu sprawia, że grudki perliste odpadają po złuszczeniu się lub przeistoczeniu w strupki. Usunięcie zmian przebiega pod okiem lekarza.

Elektrodesykacja jest przeprowadzana z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Osoba wykonująca zabieg ściera grudki za pomocą specjalnego narzędzia. Po usunięciu zmian skóra zostaje wypalona w celu zamknięcia rany i zatrzymania krwawienia. Natomiast operacja wycięcia grudek kończy się zszyciem otwartych miejsc przy znieczuleniu ogólnym. Przy dużej ilości zmian skórnych jest to zajęcie mozolne, dlatego ta metoda leczenia nie cieszy się dużą popularnością w przypadku grudek perlistych.

Mimo iż grudki perliste nie są groźne i nie powodują dolegliwości bólowych, większość mężczyzn doświadczających tej stosunkowo powszechnej przypadłości za wszelką cenę chce pozbyć się nieestetycznych zmian skórnych na penisie. Niewielkie grudki na członku przywodzą bowiem na myśl choroby przenoszone drogą płciową i nie są mile widziane przez potencjalne partnerki seksualne. Grudki perliste można, na szczęście, skutecznie leczyć. Najlepszą metodą terapii jest laser CO2.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza