Hipersomnia, która może trwać prawie miesiąc

Jody Robson cierpi na schorzenie, które zabiera jej możliwość cieszenia się najpiękniejszymi momentami w życiu. Potrafi w transie przespać 11 dni bez przerwy. Nawet swoje pierwsze dziecko urodziła podczas snu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Śpiąca królewna

Ta dziwna choroba nazywa się zespołem Kleinego-Levina (Kleine Levin syndrome) i objawia występującymi naprzemiennie napadami głodu, objadania się i pobudzenia seksualnego z okresami nadmiernej senności. Najczęściej dotyczy chłopców w okresie dojrzewania. Choroba jest również znana pod nazwą syndrom Śpiącej Królewny.

Chorują także kobiety w różnym wieku. To bardzo rzadkie schorzenie występujące u jednej na milion osób. Epizody, w których chory śpi, są krótsze niż miesiąc, ale dłuższe niż tydzień. Szacuje się, że w ciągu dekady można doświadczyć 20 takich stanów. Lekarstwo na chorobę nie istnieje.

2. Przypadek Jody Robson

Najdłuższy sen Jody Robson trwał 11 dni. Sen przypomina pod niektórymi względami stan hipnozy. Jody chodziła do toalety, jadła, ale wszystkie jej zachowania odbywały się we śnie.

Hipersomnia, która może trwać prawie miesiąc
Hipersomnia, która może trwać prawie miesiąc (Źródło: Youtube)

Chory w transie nie słyszy, co się dzieje dookoła, kiedy się obudzi pamięta niewiele z tego, co działo się podczas snu. Jody Robson twierdzi, że nie pamięta, jak przyszedł na świat jej pierwszy syn.

 

– Opuściłam również święta i osiemnaste urodziny mojej siostry. Boli mnie, że nie pamiętam narodzin dziecka – tak cennego momentu – powiedziała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy