Homoseksualizm

Orientacja homoseksualna oznacza pociąg seksualny, ale także emocjonalne zaangażowanie w stosunku do tej samej płci. Psychologia i medycyna sprzed lat klasyfikowały homoseksualizm jako patologię. Światowa Organizacja Zdrowia dopiero w 1990 roku wykreśliła homoseksualizm z listy chorób i problemów zdrowotnych. Obecnie homoseksualizm, biseksualizm i heteroseksualizm to równe sobie orientacje psychoseksualne. Żadna z nich nie jest uznawana za lepszą czy gorszą. W społeczeństwie często jeszcze dominuje negatywne nastawienie do homoseksualizmu. Warto jednak nie opierać się na stereotypach.

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

Co to jest homoseksualizm?

Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, także w zakresie naszej orientacji psychoseksualnej. Wyróżnia się trzy orientacje seksualne:

 • biseksualizm,
 • heteroseksualizm,
 • homoseksualizm.

Były one traktowane jako całkowicie rozłączne. Obecnie część psychologów uważa, że orientacja psychoseksualna to kontinuum rozciągające się od heteroseksualizmu, poprzez biseksualizm, do homoseksualizmu. Są to wartości skrajne, a pomiędzy nimi znajdują się także wartości pośrednie.

Każda orientacja psychoseksualna obejmuje:

 • preferencje seksualne,
 • zachowania i potrzeby seksualne,
 • fantazje seksualne,
 • emocje,
 • identyfikację siebie.

W związku z tym, osoba homoseksualna to nie jest ktoś, kto raz w życiu zdecydował się na kontakt seksualny z osobą tej samej płci. Orientacja psychoseksualna to coś więcej niż seks, to także emocje i samoidentyfikacja. Homoseksualizm to orientacja psychoseksualna oznaczająca, że dana osoba czuje pociąg seksualny i przywiązanie seksualne do osób tej samej płci. Nie jest to choroba. Nie można się "nabawić" homoseksualizmu.

Związki homoseksualne

Orientacja seksualna to budowanie tożsamości w oparciu o doświadczenia erotyczne i stany uczuciowe wobec osobników określonej płci. Wyróżnia się trzy typy...

Rodzimy się z pewnymi uwarunkowaniami, które regulują także orientację seksualną i nie możemy jej zmienić - to są właśnie przyczyny homoseksualizmu.

W związku z coraz większą świadomością i tolerancją w stosunku do osób homoseksualnych, w niektórych krajach są już uznawane małżeństwa homoseksualne lub związki partnerskie osób tej samej płci. Jest tak w:

 • Danii (związki partnerskie),
 • Norwegii (związki partnerskie),
 • Szwecji (związki partnerskie),
 • Islandii (związki partnerskie),
 • Holandii (małżeństwa),
 • Belgii (małżeństwa),
 • Hiszpanii (małżeństwa),
 • Kanadzie (małżeństwa),
 • RPA (małżeństwa),
 • niektórych stanach USA: Massachusetts, Connecticut (małżeństwa).

Mity na temat homoseksualizmu

Nieprawdą są pewne stereotypy, które mimo zwiększającej się tolerancji, wciąż pokutują w niektórych środowiskach: homoseksualizm nie jest stanem patologicznym, który się leczy. Jednak leczenie homoseksualizmu nie tylko było, ale i jest praktykowane, także w Polsce. Dzieje się tak, mimo krytyki ze strony środowisk psychologów, seksuologów i psychiatrów, którzy nie uznają żadnej orientacji psychoseksualnej za chorobę czy zaburzenie. Próba zmiany tej orientacji to ingerencja w osobowość i integralność psychiczną danej osoby.

"Homoseksualiści myślą tylko o seksie" - homoseksualizm to nie dewiacja. Osoby homoseksualne myślą o seksie mniej więcej tyle samo, co osoby heteroseksualne. Postrzeganie ich tylko i wyłącznie poprzez pryzmat ich seksualności jest dla nich krzywdzące.

"Homoseksualiści to pedofile" - pedofilia to dewiacja, to także krzywdzenie dzieci. Homoseksualizm nie ma z pedofilią nic wspólnego. Połowa mężczyzn, którzy wykorzystują seksualnie dzieci, to osoby mające kontakty heteroseksualne, reszta nie odczuwa żadnego pociągu w stosunku do dorosłych osób.

"Gej to transwestyta" - to nieprawda, orientacja homoseksualna nie zaburza poczucia tożsamości płci.

"Dziecko wychowane przez parę tej samej płci, stanie się homoseksualistą" - jak już było wspomniane, rodzimy się z predyspozycjami, także dotyczącymi naszej orientacji. Nie ma badań, które by potwierdziły, że wychowywanie się w rodzinie składającej się wyłącznie z mężczyzn, powoduje u wychowanka ujawnienie się orientacji homoseksualnej.

Leczeniem homoseksualizmui biseksualizmu zajmuje się terapia konwersyjna (inaczej terapia reparatywna). Wykorzystuje ona:

 • elementy terapii behawioralnej,
 • elementy terapii psychodynamicznej,
 • elementy psychoanalizy.

Obecnie uważa się, że bardziej "politycznie poprawne" określenie to "osoba homoseksualna" czy też "osoba o orientacji homoseksualnej". Homoseksualista to słowo o negatywnym wydźwięku. Jeśli mówimy o kobiecie, możemy używać słowa "lesbijka", jeśli o mężczyźnie - "gej". Orientacja homoseksualna często spotyka się z nietolerancją ze strony osób o poglądach homofobicznych, a także pewnych środowisk politycznych i religijnych. Z drugiej strony istnieje teoria queer, która rozpatruje tę problematykę ze strony samych gejów i lesbijek.

Komentarze (22)
~Nick
~Nick 7 miesięcy temu

...a może warto uświadomić czytelników i wskazać ciekawe linki? Czemu to Wam nie przyszło do głowy? http://www.homoseksualizm.edu.pl/co-mowi-nauka/34-psychologia/181-dlaczego-homoseksualizm-zosta-wykrelony-z-listy-chorob-psychicznych

Odpowiedz
~Czystość prowadzi do nieba
~Czystość prowadzi do nieba 12 miesięcy temu

Na uczucie homo nie ma się większego wpływu, chyba , że po porządnej psychoterapii lub wizycie u egzorcysty. Ale same akty są grzeszne seksualne i prowadzą w przepaść jakim jest piekło. Ratunkiem jest szczera Spowiedź i powstrzymywanie się od przyjemności cielesnych do końca życia. Jedynie ślub kościelny z osobą płci przeciwnej uprawnia do współżycia , lecz również tu są bywają praktyki grzeszne i niedozwolone np peting antykoncepcja, stosunek przerywany, analny, "zwierzęce" pozycje , seks oralny, współżycie podczas krwawienia miesięcznego, zdrady i pewnie wiele innych.

Odpowiedz
~Asdfg
~Asdfg ponad rok temu

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." Stanisław Lem. Idealnie cytat pasuje do Twych bredni. Amerykanin wziął ślub z drugim Amerykaninem, kogo boli tyłek podczas nocy poślubnej? POLAKA. Fanaberie masz.

Odpowiedz
~bimbermacher
~bimbermacher ponad rok temu

Tzw. "stereotypy", to nie szczury, z kurzu się nie lęgną. Zdroworozsądkowe myślenie naszych przodków o istocie homoseksualizmu oraz o jego negatywnym wpływie na społeczeństwo jako całość można znaleźć już w Starym Testamencie (Sodoma i Gomora). Wszelkie próby owinięcia w problemu w bawełnę, "naukowe teorie o podłożu genetycznym" tej dewiacji, to jedynie uparta i z gruntu zakłamana walka homomafii o poszerzenie swobody i zasięgu "terytorium łowieckiego". Narzędziem tej walki jest poprawność polityczna, która wszelkie próby wykazania, że skreślenie homoseksualizmu z listy chorób o naturze psychicznej było jedynie wynikiem dobrze uknutej intrygi tego nade sprawnie zorganizowanego lobby* pacyfikuje skutecznie zarzutami o "mowę nienawiści" i tzw. "homofobię", zaś ewidentne działania sprzyjające rozwojowi patologii (wychowanie gender, "sztuka awangardowa" profanująca i wyśmiewająca tradycyjne, sceptyczne dla homoseksualistów wartości), podnosi na piedestał, jako "wolność słowa". *Szkoda, że szamani z WHO nie potrafili administracyjnym wykreśleniem z rejestru chorób wykreślić dżumy i cholery, albo choćby przywleczonego do cywilizowanego świata prezentu od homoseksualistów jakim jest HIV. Tak, tak. "Pacjentem Zero" był promiskuitywny homoseksualista, który rozwiózł po świecie i szczodrze wraz ze swoimi wdziękami podarował 180 partnerom tę chorobę już w ciągu pierwszego roku bycia nosicielem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Homoseksualizm
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Roksa

~Barto2 • ostatni post 2 dni temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Homoseksualizm
Homoseksualizm

Czy gej może być homofobem? (WIDEO)

Czy gej może być homofobem? (WIDEO) Odtwórz wideo

do homoseksualizmu. Takie sytuacje pojawiają się głównie ze względu na otoczenie, w którym dana osoba żyje, rodzinę i wychowanie. Silnie homofobiczne poglądy (...) , że nie istnieje żadna terapia, która leczyłaby z homoseksualizmu....

Homoseksualizm

Związki homoseksualne (WIDEO)

Związki homoseksualne (WIDEO) Odtwórz wideo

się trzy typy orientacji seksualnej: heteroseksualizm, homoseksualizm i biseksualizm. Homoseksualizm przejawia się trwałym, wewnętrznym popędem do osób (...) zaraźliwą, nie można być nosicielem homoseksualizmu,...

Homoseksualizm

Rodzicielstwo par jednopłciowych (WIDEO)

Rodzicielstwo par jednopłciowych (WIDEO) Odtwórz wideo

Niemal każda osoba w pewnym momencie życia odczuwa potrzebę posiadania dzieci. W większości przypadków nie jest nikomu potrzebna oficjalne społeczne przyzwolenie na posiadanie potomstwa. W przypadku większości grup społecznych nie dyskutuje się o prawie...

Homoseksualizm

Mowa nienawiści (WIDEO)

Mowa nienawiści (WIDEO) Odtwórz wideo

Mowa nienawiści (z angielskiego "hate speech") to wypowiedzi, które mogą dotykać konkretnych osób lub całych grup społecznych. Są to wypowiedzi poniżające, wrogie i agresywne. Osoby i grupy, które są celem mowy nienawiści mają takie cechy, na które nie...

Homoseksualizm

Homofobia (WIDEO)

Homofobia (WIDEO) Odtwórz wideo

homoseksualizmu i nie zdają sobie sprawy z tego, że ludzie ci mając inny obiekt pożądania mają jednak te same prawa do życia w społeczeństwie