Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Homoseksualizm

Orientacja homoseksualna oznacza pociąg seksualny, ale także emocjonalne zaangażowanie w stosunku do tej samej płci. Psychologia i medycyna sprzed lat klasyfikowały homoseksualizm jako patologię. Światowa Organizacja Zdrowia dopiero w 1990 roku wykreśliła homoseksualizm z listy chorób i problemów zdrowotnych. Obecnie homoseksualizm, biseksualizm i heteroseksualizm to równe sobie orientacje psychoseksualne. Żadna z nich nie jest uznawana za lepszą czy gorszą. W społeczeństwie często jeszcze dominuje negatywne nastawienie do homoseksualizmu. Warto jednak nie opierać się na stereotypach.

Co to jest homoseksualizm?

Rodzimy się z pewnymi predyspozycjami, także w zakresie naszej orientacji psychoseksualnej. Wyróżnia się trzy orientacje seksualne:

 • biseksualizm,
 • heteroseksualizm,
 • homoseksualizm.

Były one traktowane jako całkowicie rozłączne. Obecnie część psychologów uważa, że orientacja psychoseksualna to kontinuum rozciągające się od heteroseksualizmu, poprzez biseksualizm, do homoseksualizmu. Są to wartości skrajne, a pomiędzy nimi znajdują się także wartości pośrednie.

Każda orientacja psychoseksualna obejmuje:

 • preferencje seksualne,
 • zachowania i potrzeby seksualne,
 • fantazje seksualne,
 • emocje,
 • identyfikację siebie.

W związku z tym, osoba homoseksualna to nie jest ktoś, kto raz w życiu zdecydował się na kontakt seksualny z osobą tej samej płci. Orientacja psychoseksualna to coś więcej niż seks, to także emocje i samoidentyfikacja. Homoseksualizm to orientacja psychoseksualna oznaczająca, że dana osoba czuje pociąg seksualny i przywiązanie seksualne do osób tej samej płci. Nie jest to choroba. Nie można się "nabawić" homoseksualizmu.

Rodzimy się z pewnymi uwarunkowaniami, które regulują także orientację seksualną i nie możemy jej zmienić - to są właśnie przyczyny homoseksualizmu.

W związku z coraz większą świadomością i tolerancją w stosunku do osób homoseksualnych, w niektórych krajach są już uznawane małżeństwa homoseksualne lub związki partnerskie osób tej samej płci. Jest tak w:

 • Danii (związki partnerskie),
 • Norwegii (związki partnerskie),
 • Szwecji (związki partnerskie),
 • Islandii (związki partnerskie),
 • Holandii (małżeństwa),
 • Belgii (małżeństwa),
 • Hiszpanii (małżeństwa),
 • Kanadzie (małżeństwa),
 • RPA (małżeństwa),
 • niektórych stanach USA: Massachusetts, Connecticut (małżeństwa).

Mity na temat homoseksualizmu

Nieprawdą są pewne stereotypy, które mimo zwiększającej się tolerancji, wciąż pokutują w niektórych środowiskach: homoseksualizm nie jest stanem patologicznym, który się leczy. Jednak leczenie homoseksualizmu nie tylko było, ale i jest praktykowane, także w Polsce. Dzieje się tak, mimo krytyki ze strony środowisk psychologów, seksuologów i psychiatrów, którzy nie uznają żadnej orientacji psychoseksualnej za chorobę czy zaburzenie. Próba zmiany tej orientacji to ingerencja w osobowość i integralność psychiczną danej osoby.
"Homoseksualiści myślą tylko o seksie" - homoseksualizm to nie dewiacja. Osoby homoseksualne myślą o seksie mniej więcej tyle samo, co osoby heteroseksualne. Postrzeganie ich tylko i wyłącznie poprzez pryzmat ich seksualności jest dla nich krzywdzące.
"Homoseksualiści to pedofile" - pedofilia to dewiacja, to także krzywdzenie dzieci. Homoseksualizm nie ma z pedofilią nic wspólnego. Połowa mężczyzn, którzy wykorzystują seksualnie dzieci, to osoby mające kontakty heteroseksualne, reszta nie odczuwa żadnego pociągu w stosunku do dorosłych osób.
"Gej to transwestyta" - to nieprawda, orientacja homoseksualna nie zaburza poczucia tożsamości płci.
"Dziecko wychowane przez parę tej samej płci, stanie się homoseksualistą" - jak już było wspomniane, rodzimy się z predyspozycjami, także dotyczącymi naszej orientacji. Nie ma badań, które by potwierdziły, że wychowywanie się w rodzinie składającej się wyłącznie z mężczyzn, powoduje u wychowanka ujawnienie się orientacji homoseksualnej.

Leczeniem homoseksualizmui biseksualizmu zajmuje się terapia konwersyjna (inaczej terapia reparatywna). Wykorzystuje ona:

 • elementy terapii behawioralnej,
 • elementy terapii psychodynamicznej,
 • elementy psychoanalizy.

Obecnie uważa się, że bardziej "politycznie poprawne" określenie to "osoba homoseksualna" czy też "osoba o orientacji homoseksualnej". Homoseksualista to słowo o negatywnym wydźwięku. Jeśli mówimy o kobiecie, możemy używać słowa "lesbijka", jeśli o mężczyźnie - "gej". Orientacja homoseksualna często spotyka się z nietolerancją ze strony osób o poglądach homofobicznych, a także pewnych środowisk politycznych i religijnych. Z drugiej strony istnieje teoria queer, która rozpatruje tę problematykę ze strony samych gejów i lesbijek.

Anna Szozda,
Komentarze (7)
~Psycholog
~Psycholog

To prawda . Homoseksualizm to nie choroba , nie mozna jej wyleczyc bo i tak zawsze sie bedzie miec pociagi homo . Niektorzy mowia swoim dzieciom
ze,, walcz z tym" ale to nie jest latwe , bo to tak jak osoba heteroseksualna miala by zosta osoba homoseksualna . poprostu trzeba to zaakceptowac . pozdrawiam:)

Odpowiedz
~MaC S3th
~MaC S3th

Artykuł przeczy różnym badaniom psychologicznym i osobom wyleczonym z popędów homoseksualistycznych. Słowo "homoseksualista" nie ma wydźwięku negatywnego, wręcz przeciwnie, stawia na równi osobę o popędach homoseksualnych z heteroseksualistą więc jest politycznie poprawne, chociaz przeczy biologii, psychologii, kulturze, i tak dalej.

Odpowiedz
~Dieudonne
~Dieudonne

Niestety, artykuł zawiera wiele, przykro to stwierdzić. kłamstw. Według najnowszej polskiej klasyfikacji chorób, ściśle opartej na klasyfikacji WHO, jest to zaburzenie psychiczne.
"Nie jest to choroba. Nie można się "nabawić" homoseksualizmu."

Odpowiedz
~Dieudonne
~Dieudonne

Skomentowałem, nie wszedł komentarz, szkoda. Więcej nie będę wkładał w to żadnego wysiłku. Tylko to polecę:
http://www.homoseksualizm.edu.pl/index.php/co-mowi-nauka/34-psychologia /181-dlaczego-homoseksualizm-zosta-wykrelony-z-listy-chorob-psychicznych
Dieudonne

Odpowiedz
~Kamila Krocz
~Kamila Krocz

@MaC S3th, nie znam dowodów naukowych na to, że z homoseksualizmu da się wyleczyć. Jeżeli znasz takie badania (metodologia, grupa badawcza, metody badania, istotność statystyczna uzyskanych wyników itp.), chętnie się nimi podziel. Homoseksualizm nie jest chorobą ani patologią, więc nie ma czego leczyć. Homoseksualizm to jedna z orientacji seksualnej, obok biseksualizmu czy heteroseksualizmu. Według mnie, określenie „homoseksualista” czy „osoba homoseksualna” są tak samo neutralne i nie mają absolutnie negatywnego wydźwięku. A jeśli chodzi o „poprawność polityczną”, to nie robiłabym z seksualności człowieka i spraw intymnych politycznej sprawy. Nie definiujmy człowieka jedynie przez jego preferencje seksualne, bo to krzywdzące. Jeśli natomiast chodzi o terapię homoseksualizmu, to owszem prowadzi się ją także w Polsce, ale ta terapia nie polega na tym, żeby z homoseksualisty zrobić osobę heteroseksualną, ale ma na celu udzielenie pomocy tym, którzy nie akceptują swojej orientacji, np. nie mogą pogodzić się z tym, że są gejem albo lesbijką. Celem leczenia jest zatem pomoc w akceptacji własnych preferencji seksualnych, a nie sprawnie, by człowiek z homoseksualizmu „nawrócił się” na heteroseksualizm. Pozdrawiam!

Odpowiedz
~Andrew
~Andrew

Co mnie obchodzi jak jest w innych państwach z małżeństwami. Ten portal zajmuje się zdrowiem czy polityką?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Homoseksualizm - najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Homoseksualizm
Małżeństwo

Gdy mąż jest gejem

Gdy mąż jest gejem

(...) na homoseksualizm męża są jego liczne i długie rozmowy telefoniczne z innymi mężczyznami, a także jego częste spędzanie czasu w męskim ... go podniecić, a zdarza się również, że unika kontaktów cielesnych z żoną - może to oznaczać, że jest gejem. Homoseksualizm...

Biseksualizm

Co to jest biseksualizm?

Niektóre osoby posiadają satysfakcjonujące doświadczenia w kontaktach seksualnych zarówno z przedstawicielami przeciwnej, jak i własnej płci. W takiej sytuacji możemy mówić o biseksualizmie. Zatem osoby biseksualne reagują na bodźce seksualne od obu...

Orientacje seksualne

Rodzaje orientacji seksualnych

(...) kosztami emocjonalnymi. Mimo że w 1973 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) wykreśliło homoseksualizm ze swojej ... czy homoseksualizm są zaburzeniami psychicznymi. Hasła te najczęściej wygłaszają politycy, podczas gdy do merytorycznej dyskusji...

Nerwica natręctw

Natręctwa seksualne

(...) 
i homoseksualizm były bezwzględnie potępiane, w dzisiejszych czasach większość ludzi toleruje tego typu zachowania i nie...