Trwa ładowanie...

Ibuprofen wydłuża życie nawet o 12 lat!

Okazuje się, że tak tani środek przeciwbólowy, jakim jest ibuprofen, może mieć zaskakujący wpływ na przedłużenie życia. Tak wynika z badań naukowców, którzy twierdzą, że regularnie przyjmowane dawki ibuprofenu pozwalają ludziom na życie nawet o 12 lat dłużej. W wykonywanych testach lek ten wydaje się powstrzymywać proces starzenia się i pozwala zwalczać choroby.

spis treści

1. Eliksir młodości?

Ibuprofen, który używany jest na co dzień w domach wielu ludzi w celu leczenia stanu zapalnego, bólu i gorączki, może być długo poszukiwanym kluczem do zatrzymania procesu starzenia. Doktor Brian Kennedy, dyrektor Buck Institute for Research on Ageing w Kaliforni stwierdził, że „badania ibuprofenu dają nowe spojrzenie na naukę i pozwalają na zrozumienie procesu starzenia”. Jednak ten stosunkowo bezpieczny dla wszystkich ludzi lek może nie być jedynym medykamentem, który pozwala na przedłużenie żywotności i dodania kilku lat zdrowego życia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badania laboratoryjne ibuprofenu pozwoliły na przedłużenie życia much i robaków o 12 lat w ludzkich kategoriach. Owady nie tylko żyły dłużej, ale utrzymywały też swoją dotychczasową aktywność i kondycję nawet wtedy, gdy stawały się coraz starsze. Pomimo ogromnej przepaści ewolucyjnej między robakami a ludźmi naukowcy uważają, że znaleźli nowy aspekt starzenia się, który może mieć poważne konsekwencje dla ludzi. Wciąż jednak nie dowiedziono, na czym polega odmładzające działanie ibuprofenu, dlatego tak ważne jest kontynuowanie rozpoczętych badań. Te przeprowadzone dotychczas pomogły, zdaniem specjalistów, pokazać, że ogólnodostępne, bezpieczne leki mogą przedłużyć życie różnych gatunków organizmów.

Na początku tego roku naukowcy odkryli, że ten lek przeciwzapalny może również pomóc w walce z wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca typu 2, artretyzm czy demencja. Stwierdzili, że przewlekły stan zapalny w organizmie może przyspieszyć starzenie się organizmu i blokować możliwości komórek ciała do regeneracji.

2. Czym jest ibuprofen?

To niesteroidowy lek przeciwzapalny, sprzedawany pod różnymi nazwami handlowymi, takimi jak Ibuprom czy Nurofen. Po raz pierwszy został opracowany przez firmę Boots w 1960 roku, a od 1980 stał się dostępny dla ludzi na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała go na listę podstawowych leków. Mimo że uznawany jest za lek bezpieczny, przyjmowanie jego wysokich dawek może mieć szkodliwe skutki uboczne. Aby je zminimalizować, ibuprofen należy przyjmować zaraz po posiłku.

Co prawda badanie wpływu ibuprofenu na starzenie się organizmu jest dopiero na początkowym etapie, ale obiecujące wyniki zachęcają naukowców do dalszego ich prowadzenia. Dlatego też należy przyjmować go z rozwagą i nie traktować jako suplementu diety, ponieważ tak jak każdy lek może mieć poważny i negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ibuprofen wydłuża życie nawet o 12 lat!
Ibuprofen wydłuża życie nawet o 12 lat! (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza