Trwa ładowanie...

Preparaty wspomagające orgazm u kobiet

Podniecenie seksualne u kobiet zależne jest od wielu czynników psychobiologicznych. Są one kierowane przez układ nerwowy i hormonalny. Optymalny u kobiet (wysoki) poziom estrogenów wpływa m.in. na unaczynienie i przepływ krwi w obrębie pochwy. Inny hormon żeński, progesteron wpływa na pracę struktury mózgowej – podzwgórza, który zawiaduje m.in. zachowaniami seksualnymi w organizmie kobiety. Również poziom testosteronu u kobiet ma duże znaczenie pomocne w osiąganiu orgazmu. Zbyt niskie stężenie tego hormonu we krwi u kobiet wpływa na brak pobudliwości seksualnej i obniżenie pożądania. Na poziom testosteronu i estrogenów ma wpływ substancja zwana dehydroepiandrosteronem (DHEA).

spis treści

  DHEA to naturalny hormon sterydowy produkowany przez nadnercza. Jego synteza osiąga szczyt we wczesnej dorosłości, a następnie znacznie spada. Wraz z obniżeniem poziomu DHEA we krwi, wzrasta ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, czy osteoporozę. U osób z niskim poziomem DHEA we krwi dowiedziono również spadku libido (zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet). W aptekach dostępne są preparaty zawierające tą substancję. Długotrwałe stosowanie sprzyja polepszeniu samopoczucia oraz wzrostowi libido, zwłaszcza u kobiet w czwartej dekadzie życia i starszych.

  Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

  Na reakcje seksualne duży wpływ mają również neuroprzekaźniki. Jednym z nich jest tlenek azotu (NO). Odpowiedzialny jest za pojawienie się odpowiedniej reakcji ciała na bodźce seksualne – przekrwienie sromu, wzrost wrażliwości zewnętrznych narządów płciowych kobiety oraz nawilżenie pochwy. Tlenek azotu rozkurcza ściany naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększony napływ krwi do narządów płciowych. Dochodzi do przekrwienia i nieznacznego powiększenia okolic łechtaczki oraz produkcji substancji nawilżającej pochwę. Tlenek azotu powstaje pod wpływem reakcji enzymatycznych z aminokwasu L-argininy. Ten ostatni występuje w wielu preparatach dostępnych na rynku farmaceutycznym. Produkty te mogą skutecznie podnieść wrażliwość na bodźce seksualne oraz przyczynić się do pełnego przeżywania podniecenia seksualnego.

  Spośród preparatów ziołowych, na szczególną uwagę zasługuje ziele damiany. Roślina ta, naturalnie rosnąca w Meksyku, zawiera substancje chemiczne z grupy flawonoidów, które mają zdolność zwiększania libido. Ich efektem jest również wzrost ukrwienia narządów płciowych. Produkty zawierające wyciąg z ziela damiany działają również łagodnie euforyzująco ze względu na obecność olejków eterycznych.

  Wyciąg z kory Muira Puama, znajdujący się w niektórych suplementach wspomagających libido, skutecznie wzmacnia siły witalne i przywraca pożądanie seksualne. Badania naukowe wykazały podobieństwo w mechanizmie działania do alkaloidu johimbiny. Działanie ekstraktu z kory Muira Puama jest jednak bardzo łagodne oraz pozbawione działań niepożądanych johimbiny. Podczas stosowania preparatów zawierających wspomniany ekstrakt, dochodzi do zwiększonego napływu krwi do narządów płciowych oraz wzrost ich wrażliwości na bodźce zewnętrzne.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza