Jak odbudować związek po zdradzie?

Jak odbudować związek po zdradzie? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje – krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ból i cierpienie. Zaufanie, którym obdarzyło się drugą osobę, zostało mocno zachwiane. Jego odbudowanie wymaga zaangażowania obu stron, nie tylko osoby, która zdradziła. Jak naprawić związek po zdradzie? Jak zaufać ponownie? Jak odbudować nadwyrężone zaufanie w związku?

Polecane wideo:

Błędne decyzje w związku

Zdrada – do niej trudno jest się przyznać, zarówno gdy zdradza żona, jak i kiedy zdradza mąż. Niektórzy uważają, że lepiej żyć w nieświadomości i kłamstwie niż zburzyć dotychczasowy, pozorny spokój. Kiedy jednak prawda wyjdzie na jaw, muszą znaleźć siłę, by się z nią zmierzyć. Pierwszy okres jest najtrudniejszy. Partner lub partnerka, którzy dowiadują się o zdradzie, nie mogą w nią uwierzyć. Przecież wszystko było dobrze. Nic nie zapowiadało takiego wstrząsu.

Pytając „dlaczego?”, trudno znaleźć na to odpowiedź. Po zdradzie osoba zraniona snuje różne przyczyny tego zdarzenia, jest rozgoryczona, w jej oczach widać ból. Osoba, która zdradziła, niejednokrotnie stara się odkupić winy, jej też nie jest łatwo. Dlatego tak ważne jest przyznanie się do winy. Przyznanie się do zdrady to poważna decyzja. Najczęściej jest tak, że ludzie wolą ukrywać prawdę i czekają do ostatniego momentu. Czasem lepiej przyznać się do zdrady niż udawać, że nic się nie stało.

Czytaj także:

Jak naprawić związek po zdradzie?

  • Nie wracać do przeszłości

Ciągłe rozdrapywanie ran niesie tylko ból i zwiększa rozgoryczenie. Jeżeli oboje postanowicie ratować wasz związek, nie powinniście wracać do przeszłości. Jak odbudować związek po zdradzie? Należy zacząć ze sobą rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach, oczekiwaniach.

  • Przebaczyć

Wzajemne wybaczenie jest bardzo ważne. Naturalnie, większe wyzwanie stoi przed osobą, która została zdradzona. Jednak czasami to właśnie jej zachowanie jest źródłem kłopotów. Przebaczenie pozwoli pozbyć się negatywnych uczuć i emocji. Pomoże odzyskać równowagę. Żeby móc szczerze wybaczyć, potrzebny jest czas. Choć zdrady nigdy się nie zapomina, to można nauczyć się z nią żyć. Jeżeli nie potrafimy sobie sami pomóc, warto skorzystać z pomocy przyjaciół, rodziny lub psychoterapeuty. Przebaczenie jest ważne również dla osoby, która zdradziła. Pomaga ono odzyskać jej szacunek do siebie i równowagę psychiczną.

  • Zaufać powtórnie

Nieważne, kto zawiódł zaufanie - i tak należy je odbudować. Jest to bowiem podstawa związku. Większe starania w tym kierunku czyni osoba winna. Jednak partner lub partnerka również mają w tym swój udział. Największy błąd, który może popełnić osoba zdradzona, to kontrola i przesłuchania. Nie należy sprawdzać komórki partnera, śledzić go ani ciągle podejrzewać. Będzie to trudne, ale takie zachowanie może zburzyć cały zapał osoby, która chce odkupić winę. Na odbudowę zaufania trzeba najwięcej czasu. Jeżeli naprawdę chcecie odbudować związek po zdradzie, musicie przez to przejść.

Warto pamiętać, by nie dociążać i tak psychicznie rozdartej osoby zdradzonej i nie szafować komentarzami w stylu: „To od twojej dobrej woli zależy związek”. Nie dość, że musi dźwigać brzemię osoby zdradzonej, nosi w sobie piętno i czuje się gorsza od kochanki (kochanka), to jeszcze dostaje od społeczeństwa i otoczenia wzorzec nadodpowiedzialności za związek. U osoby zdradzonej może pojawić się wówczas bunt: „Nie ja dopuściłam (dopuściłem) się zdrady, a mam więcej się starać?”. Jeżeli przebaczenie nie jest możliwe, nie warto chować urazy i żyć w pseudo-związku. Lepiej się rozstać i szukać szczęścia gdzie indziej.

Polecane wideo:

Komentarze (42)
~Wredna xd
~Wredna xd

@~PiotrZ gorzowa: żal mi cię trzeba było o niej myśleć przed zdrada haha... Nie mogę was zrozumieć.. Faceci to chore istoty.. Tu jedna zakręci tyłkiem czy wystawi cycki i lecicie jak pieski... Na moim przykładzie zaszłam w ciąży dobra narzeczona która siedziała w domu dbała o obowiązki domowe i o wszystko... A w 9 miesiącu ciąży mój wspaniały narzeczony zdradził mnie!! niestety jestem z nim myślę że gdyby nie dziecko to napewno juz by nas nie było... Pierwszy raz doświadczyłam zdrady i mam nadzieje ostatni.. Aaa i najciekawsze ja się odegralam no bo co oko za oko ząb za ząb ;)

Odpowiedz
~Zdradzony
~Zdradzony

Witam. Przedwczoraj dowiedziałem się ze moja zona miała niewielki romans w pracy. Jesteśmy ze sobą 11lat mamy syna. Wyszło to w momencie kiedy przeglądałem biling i zwróciłem uwagę na ilość wiadomości sms do jednego numer. Po odzyskaniu skasowanych wiadomości wszystko sie wyjaśniło. To były początki (jakiś miesiąc) i w dodatku z osobą którą znam i się kolegowałem , nic wielkiego się nie wydarzyło tylko sms-y i kilka całusków. Jestem Strasznie rozdarty bo bardzo kocham swoją żonę, ona też bardzo żałuje tego i przeprasza, ale to tak bardzo boli.... nie życzę nikomu kto to przechodzi...... Artykuł dokładnie odwzorowuje to co się wtedy czuje...

Odpowiedz
~Jaga
~Jaga

@~Magula: Ja jestem w 25 tygodniu ciąży. W 19 tygodniu dowiedziałam się o zdradzie przez przypadek z jego komputera. Chciałam poszukać prezentów na święta... Byliśmy ze sobą 5 lat, od roku jako narzeczeni. Zerwał ze mną w maju na miesiąc przez telefon bardzo raniącymi słowami. Miał jeszcze sprawę w sądzie o wyłudzenia z UE (wiele setek tysięcy złotych) - przyznał się do winy i dostał ogromną karę do spłacania plus zawiasy. Myślałam, że w tym maju zerwał z powodu tej sprawy, a tu się okazało, że ruchał inną pannę... Jak odkryłam to wszystko, to on się zarzekał, że tylko 2 razy z nią spał. Ale znał ją od ponad roku, więc w to nie wierzę. Dodatkowo chodził chyba na prostytutki... :( Nie odzywam się do niego, od 2 tygodni nie mamy żadnego kontaktu. Niby chce szansy, ale ja już mu dałam zbyt wiele szans... Bardzo cierpię, tym bardziej, że jestem w mojej pierwszej ciąży i zawsze marzyłam o dziecku, a okazało się, że przyszło mi przeżywać ten okres jako najgorszy w życiu. Boję się, że moje dziecko urodzi się epigenetycznie zaprogramowane na cierpienie i depresję, bo ja ciągle płaczę :( Ale jemu nie wybaczę, bo to, co mi zrobił jest odrażające. Zaufania już nie odbuduję z nim. Najgorsze, że czeka mnie samotny poród, opieka nad noworodkiem, samotne macierzyństwo... Tragedia :( Ale czuję trochę siły w sobie, by wierzyć, że sobie poradzę. Tylko to jest takie niesprawiedliwe... :( Jakbym ja była suką, ale nie - zawsze mógł na mnie liczyć, zawsze byłam dobra i wyrozumiała. Nienawidzę go za to, że tak mnie potraktował, wszystko przede mną utaił i doprowadził do tej ciąży...

Odpowiedz
~Magula
~Magula

A jednak mój mąż przyznając się do zdrady i tak mnie okłamał !!! Jego romans trwa kilka ładnych lat a nie pół roku jak pisałam wyżej. Dowiedziałam się dzisiaj gdy znalazłam długopis z funkcją nagrywania. Ten zboczeniec chciał nagrywać swój sex z kochanką. Sa tam tylko dwa filmiki , które zrobił po , ale to mi wystarczy. Są z 2013 roku. Ile trwało to wcześniej tego nie wiem. Najgorsze jest to że ten długopis leżał cały czas w szufladzie i wiedziałam dokładnie że to kamerka, mówił ze chciał nagrywać pracowników. ale ponoć nie chciał działać. Mogłam już dawno wyciągnąć tę kartę pamięci. Boże , jak ja mogłam dawać się tak mamić przez ten cały czas. Obawiam się że dzisiaj też się z nią spotkał bo nikt przez ponad godzinę nie mógł się do niego dodzwonić. Dałam mu drugą szansę . Ostatni miesiąc układało się nam jak za dawnych lat. A tu taka niespodzianka. Musze się powstrzymać żeby nie prowadzić dzisiaj rozmowy na ten temat bo córka przyjechała na weekend a druga 5 letnia też może słyszeć o czym mówimy. Myślę o wynajęciu detektywa ale nie wiem czy mnie na to stać . Chcę udowodnić gnojowi to co mi zrobił, żeby płacił alimenty zarówno na córkę jak i na mnie. Przestaję właśnie walczyć o nasz związek. To nie ma sensu . Zrobił ze mnie idiotkę. Żal mi dziecka ale jak będzie patrzeć na nienawidzących się rodziców to będzie chyba jeszcze gorzej. Cały czas nie może mi się pomieścić w głowie jak można sypiać z dwiema kobietami na raz udając że kocha się jedną i drugą . To szczyt obłudy , brak wszelkich zasad moralnych . przed wszystkimi udaje troskliwego męża i ojca rodziny. To się wszyscy zdziwią . Jak dowiem się że nadal mnie zdradza to postaram się żeby wszyscy się dowiedzieli. Ja i tak nie mam już nic do stracenia. Ta suka też gra cnotliwą żonę , matkę i córkę. Ciągle lata do kościoła i do komunii. Żygać mi się chce jak na to patrzę. Czuję że zwariuję!!! Czy jest tu ktoś kto jest już jakiś czas po takich przeżyciach? Jakie decyzje podjęliście i jak to teraz u Was wygląda? POMOCY!!!

Odpowiedz
~Magula
~Magula

@~załamana: U mnie minął miesiąc jak dowiedziałam się o zdradzie mojego meza. Był to romans od pół roku , tak przynajmniej twierdzi. Tę kobietę znamy od niepamiętnych czasów i mój mąż bardzo ochoczo pomagał jej od wielu lat w zakładaniu firmy, budowie obiektu ( jest budowlańcem), załatwiał wszystkie sprawy z tym związane. Gdy zaczęło być tej pomocy za dużo to zaczęłam się buntować i okazywałam swoje niezadowolenie.Widziałam jak ona go kokietuje i jak wylewnie dziękuje mu za okazywaną pomoc. Raz powiedziała mi , że bardzo chciałaby żeby jej mąż był taki jak mój. W odpowiedzi na to mój mąż jeździł do niej na pogaduszki nie mówiąc mi o tym. W końcu pojawił się drugi tajny telefon, który odkryłam. Oboje byli w szoku , że wyszło wszystko na jaw, myśleli , że wszystko idealnie zorganizowali. . Daliśmy sobie drugą szansę , on mówi, że żałuje i jest mu przykro bo zawsze byłam dla niego taka dobra. Niestety tam doszło zarówno do zaangażowania emocjonalnego jak i sexu. Jesteśmy małżeństwem 31 lat! Według mnie bardzo udanym, chociaż nie dostrzegałam tego że mój mąż jest samolubem i lubi jak się nad nim nadskakuje. Niestety ja nie mogę sobie z tym poradzić. Schudłam prawie 8 kg, niewiele śpię, nie mogę być sama bo wtedy wariuję rozpamiętując to wszystko. Niby próbujemy to wszystko naprawić, ale wciąz czuję jej oddech na plecach. Chcę walczyć o niego ale nie wiem jak. Gdy jest w pracy to ciągle myślę , że on jest teraz u niej. Ma taką pracę że może robić co chce i kiedy chce. Prowadzi kilka budów i nie sposób ustalić czy jest obecnie na którejś z nich czy u niej. Czuję że to mnie zniszczy. Nie umiem się odnaleźć w tej sytuacji.

Odpowiedz
~załamana
~załamana

Mam podobną sytuację jak GŁOWA DO GÓRY!Nasze życie to codzienność.Awantury,podejrzenia,nieuzasadnione oczywiście,wyrzuty z byle powodu.Jego wieloletnie zasady uśpiły moją czujność,Przecież on kocha tylko raz,mamy czworo dzieci więc mnie nie zostawi.Zawsze będzie z e mną i wszystko wybaczał. Do czasu.Znalazł sobie kogoś kto dał mu to czego nie miał ode mnie. A raczej to ona znalazła jego.Wyżalił się raz,zrozumiała. Drugi raz-zrozumiała. i poszło jak lawina To znajomość internetowa.Nigdy się nie spotkali.Ale utrzymywał to w tajemnicy na tyle długo,że zrobił się poważny związek.Planowali nawet że chcą być razem i ułożyć sobie życie.Mieli się spotkać.I wtedy odkryłam wszystko,może w dobrym momencie.Bo potem nie byłoby już co ratować.obiecał z nią zerwać,spróbować jeszcze raz.Ale wymaga ode mnie że ja mam robić wszystko,żeby było dobrze ,on w sobie nie musi nic zmieniać.To moja wina w 100% więc ja mam to uzdrowić.Nie czuje do mnie tego błysku co kiedyś i nie obiecuje że on kiedyś wróci.A jak nie wróci to mnie zostawi.Nie wiem co gorsze:przelotny numerek,czy zaangażowanie się z kimś uczuciowo,nawet bez seksu. Uczucia to już coś poważniejszego.Reakcja moja wyglądała jak u GŁOWA DO GÓRY! To świeża sprawa sprzed dwóch dni.Czuję jakbym umierała w środku,rozpacz,mdłości,nie ustający płacz,histeria...życie się w tej chwili skończyło.A ja chcę żyć!!!!!!!!Chcę wrócić!!! Nie wiem jak zrobić i odbić się od dna.To potwornie boli i odbiera siły wszystkie,które posiadam.Jak o NICH nie myśleć?Jak walczyć?

Odpowiedz
~Magda
~Magda

@~aga: ja tez zdradzilam meza... I wiem jakie to jest uczucie. Staram sie to jak tylko moge naprawic. Nie wiem czy uzyskam przebaczenie choc czesciowe u meza i przyjaciol ale bd nad tym bardzo ciezko pracowac,zeby je choc troche odbudowac. Zalezy mi na Nim bardzo. Mam tylko nadzieje,ze sie wszystko jakos ulozy.....

Odpowiedz
~GLOWY DO GORY!
~GLOWY DO GORY!

Mam nadal wspanialy zwiazek i jest jeszcze lepiej niz przed zdrada, oboje sie docenilismy i stwierdzilam ze skoro udalo Nam sie to przejsc ten "kryzys" to juz nic Nas nie rozdzieli, wiec walczcie o swoje drugie polowki :)

Odpowiedz
~GLOWY DO GORY!
~GLOWY DO GORY!

Byłam, a w sumie jestem nadal w zwiazku gdzie miala miejsce zdrada. Nie pisze tu po to zeby sie w jakis sposob pocieszyc ale moze pomoc jakos ludzia w tej samej sytuacjii. Po pierwsze od zdrady minelo juz pol roku i naprawde czas leczy rany, jest mi z dnia na dzien latwiej mimo ze zdarzaja sie te gorsze dni kiedy przypomina mi sie wszystko i zastanawiam sie "dlaczego ja?", "przeciez bylam taka dobra" lub klotnie kiedy mu wypominam zdradze(odrazu pisze ze to DUZY blad)ale z czasem doszlo do mnie ze tak naprawde wina lezy i po obu stronach. Strasznie duzo sie klocilismy, robilam mu o wszystko wyrzuty, sceny zazdrosci....Wtedy wydawalo mi sie ze pokazuje w ten sposob milosc, a on i tak mi wybaczal, wiec myslalam ze jest okej. Po jakims czasie wyszlo na jaw oczywiscie od osob trzecich za co mam zal ze nie od niego ze mnie zdradzil...Oczywiscie goraco mi sie zrobilo, czulam gniew, smutek, wszystko na raz odruchy wymiotne, totalna masakra. Ale zadajcie sobie pytanie, czy jestescie naprawde tacy dobrzy jak Wam sie wydaje?Czy nie prowadzicie zbyt nudnego moze zycia?Trzeba troche wyluzowac...Zaczac robic np. to czego nie lubimy a Nasz parter kocha, znalesc wspolne hobby cos co Was na nowo polaczy, ZAUFAC od nowa choc to najgorsze wiem sama po sobie, ale ja dalam rade to Wy tez..Bedzie dobrze jezeli to jednorazowa zdrada jesli zdarzyla sie juz po raz ktorys to koniec...Na taki zwiazek nie ma ratunku.Jesli kochasz swojego partnera to wybacz mu i kochaj go jak przedtym i zacznij doceniac go tak jak na samym poczatku zwiazku!

Odpowiedz
~Black
~Black

@~bogu: Nie zawsze tak jest. Czasem człowiek bardzo żałuje, bo to niezgodne z jego sumieniem. Może to być jednorazowy wybryk , który pokazuje co tak naprawdę jest ważne. Krzywda zawsze boli. Ale nie wolno uogolniac.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrada
Zdrada

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się, czy ratowanie związku jest możliwe.

Zdrada

Szpiegująca uwodzicielka

Monika ma 26 lat, figurę modelki i burzę złotych loków. Pracuje w biurze detektywistycznym. Działa na zlecenie narzeczonych, żon, podejrzliwych teściów albo siostry panny młodej. Jej celem są mężczyźni, których poddaje się testowi wierności. O sobie mówi...

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

Bycie w związku to nie tylko same miłe chwile. Chyba najgorszym, co może nas spotkać w związku, jest zdrada, niewierność partnera. Natomiast zdrada (...) małżeńska jest wyjątkowo trudną sytuacją, zarówno dla kobiety,...

Zdrada

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

o zdradzie stałej partnerki. Niestety, kryzys wieku średniego może dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od kondycji, pozycji społecznej czy statusu (...) seksualnych, romans i zdrada w związku, obsesyjne zainteresowanie...

Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek, szok, łzy, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości oraz chęć dokonania zemsty na współmałżonku (...) , którego wiele par, niestety, nie potrafi przetrwać. Nawet najbardziej zgrane, idealne...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

. Bardzo rzadko dochodzi do zdrad w związkach szczęśliwych, w których partnerzy są ze sobą związani emocjonalnie i spełniają się w życiu (...) . Czego brakuje w związkach dotkniętych zdradą? Doktor Sue...

Zdrada

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dlaczego kobiety zdradzają? Zazwyczaj to skłonność mężczyzn do zdrady przyciąga większość naszej uwagi, ale kobiety również nie są na nią odporne (...) . Ważne jest, aby zrozumieć powody zdrady kobiety oraz powody, którymi...

Zdrada

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

jest aspekt psychologiczny. Jasne jest jedno - zdrada boli i pozostawia trwały ślad w naszej psychice. Jakie są jej najczęstsze przyczyny (...) na ich temat ze swoim partnerem, dlatego też ich zaspokojenia poszukuje poza związkiem....

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby