Jak odbudować związek po zdradzie?

Jak odbudować związek po zdradzie? Czy w ogóle da się to zrobić? Z takimi problemami borykają się osoby, które przeżyły zdradę partnera. Zdrada wywołuje gwałtowne, negatywne emocje – krzyki, płacz, nieraz wyzwiska. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromny ból i cierpienie. Zaufanie, którym obdarzyło się drugą osobę, zostało mocno zachwiane. Jego odbudowanie wymaga zaangażowania obu stron, nie tylko osoby, która zdradziła. Jak naprawić związek po zdradzie? Jak zaufać ponownie? Jak odbudować nadwyrężone zaufanie w związku?

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Błędne decyzje w związku

Zdrada – do niej trudno jest się przyznać, zarówno gdy zdradza żona, jak i kiedy zdradza mąż. Niektórzy uważają, że lepiej żyć w nieświadomości i kłamstwie niż zburzyć dotychczasowy, pozorny spokój. Kiedy jednak prawda wyjdzie na jaw, muszą znaleźć siłę, by się z nią zmierzyć. Pierwszy okres jest najtrudniejszy. Partner lub partnerka, którzy dowiadują się o zdradzie, nie mogą w nią uwierzyć. Przecież wszystko było dobrze. Nic nie zapowiadało takiego wstrząsu.

Pytając „dlaczego?”, trudno znaleźć na to odpowiedź. Po zdradzie osoba zraniona snuje różne przyczyny tego zdarzenia, jest rozgoryczona, w jej oczach widać ból. Osoba, która zdradziła, niejednokrotnie stara się odkupić winy, jej też nie jest łatwo. Dlatego tak ważne jest przyznanie się do winy. Przyznanie się do zdrady to poważna decyzja. Najczęściej jest tak, że ludzie wolą ukrywać prawdę i czekają do ostatniego momentu. Czasem lepiej przyznać się do zdrady niż udawać, że nic się nie stało.

Jak naprawić związek po zdradzie?

  • Nie wracać do przeszłości

Ciągłe rozdrapywanie ran niesie tylko ból i zwiększa rozgoryczenie. Jeżeli oboje postanowicie ratować wasz związek, nie powinniście wracać do przeszłości. Jak odbudować związek po zdradzie? Należy zacząć ze sobą rozmawiać. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach, oczekiwaniach.

  • Przebaczyć

Wzajemne wybaczenie jest bardzo ważne. Naturalnie, większe wyzwanie stoi przed osobą, która została zdradzona. Jednak czasami to właśnie jej zachowanie jest źródłem kłopotów. Przebaczenie pozwoli pozbyć się negatywnych uczuć i emocji. Pomoże odzyskać równowagę. Żeby móc szczerze wybaczyć, potrzebny jest czas. Choć zdrady nigdy się nie zapomina, to można nauczyć się z nią żyć. Jeżeli nie potrafimy sobie sami pomóc, warto skorzystać z pomocy przyjaciół, rodziny lub psychoterapeuty. Przebaczenie jest ważne również dla osoby, która zdradziła. Pomaga ono odzyskać jej szacunek do siebie i równowagę psychiczną.

  • Zaufać powtórnie

Nieważne, kto zawiódł zaufanie - i tak należy je odbudować. Jest to bowiem podstawa związku. Większe starania w tym kierunku czyni osoba winna. Jednak partner lub partnerka również mają w tym swój udział. Największy błąd, który może popełnić osoba zdradzona, to kontrola i przesłuchania. Nie należy sprawdzać komórki partnera, śledzić go ani ciągle podejrzewać. Będzie to trudne, ale takie zachowanie może zburzyć cały zapał osoby, która chce odkupić winę. Na odbudowę zaufania trzeba najwięcej czasu. Jeżeli naprawdę chcecie odbudować związek po zdradzie, musicie przez to przejść.

Warto pamiętać, by nie dociążać i tak psychicznie rozdartej osoby zdradzonej i nie szafować komentarzami w stylu: „To od twojej dobrej woli zależy związek”. Nie dość, że musi dźwigać brzemię osoby zdradzonej, nosi w sobie piętno i czuje się gorsza od kochanki (kochanka), to jeszcze dostaje od społeczeństwa i otoczenia wzorzec nadodpowiedzialności za związek. U osoby zdradzonej może pojawić się wówczas bunt: „Nie ja dopuściłam (dopuściłem) się zdrady, a mam więcej się starać?”. Jeżeli przebaczenie nie jest możliwe, nie warto chować urazy i żyć w pseudo-związku. Lepiej się rozstać i szukać szczęścia gdzie indziej.

Komentarze (48)
~julitta
~julitta 5 miesięcy temu

Nie ma sensu roztkliwiać się nad sobą jeżeli się zdradziło. Obwiniać partnerów, że nie dali czegoś o czym nie wiedzieli, że mogą dać lub powinni dać. Zdradzający jest zawsze egoistą i bezmyślnym ssakiem. No bo po co nam moralność, bycie szczerym i wartościowym człowiekiem, kochającym swojego męża/żonę, zabiegającym i mówiącym o tym jak są dla nas ważni i piękni, dbającym o rozwój związku i rodziny. Pokazującym najważniejsze wartości naszym dzieciom, szacunek partnerowi. Lepiej okazać się żałosnym , nie panującym nad emocjami i popędami kretynem/ką, niedojrzałym do prawdziwej miłości, zaspokajającym własne popędy zwierzątkiem. No, tak jest łatwiej i nasi potomkowie dostają te znakomite wzorce... i z pewnością będą równie "szczęśliwi" w swoich związkach opartych na przykładzie "dojrzałych" rodziców. A życie może być naprawdę piękne...

Odpowiedz
~Matka
~Matka 6 miesięcy temu

Strasznie boli. Żyje się razem. Lata mijają, a to strasznie boli. Człowiek nie czuje się bezpiecznie, nie wierzy w siebie, jest strach i czekanie na powtórkę. Tylko dzieci szkoda. Jakim trzeba być podłym żeby zniszczyć kogoś kto oddał nam całe swoje życie? tego się nie da zapomnieć, naprawić. Okalecza duszę na zawsze.

Odpowiedz
~kasia
~kasia 9 miesięcy temu

@~Magula: wiem co przeżywasz.Mój ukochany mąż zdradził mnie ze swoją kolezanka.Cała sytuacja wydała się miesiąc temu.Najpierw nie miałam odwagi żeby go o to zapytać ale wypiłam kilka kieliszków wina i zapytałam.Zaprzeczył ale potem się przyznał.Runął mi na głowę cały świat.Zapytałam tylko jak długo to trwa a gdy odpowiedział poprosiłam żeby wyszedł.Pojechał do niej.Kiedy przyjechał na drugi dzień byłam tak wściekła,rozżalona że nie mogłam normalnie myśleć. To była niedziela.On pracuje za granicą więc wyjechał.Na dwa tygodnie.To co się ze mną działo jest nie do opisania.Zrozumie to tylko ktoś kto to przeżył.Emocje,emocje i jeszcze raz emocje.Brak snu i fizyczny ból całego ciała.Jadłam cokolwiek bo rozum podpowiadał że muszę.Kiedy przyjechał po dwóch tygodniach nie przyjechał do domu tylko do Niej.Przyjechał porozmawiać .powiedział że się zakochał że kocha mnie także ,że wie że bardzo mnie zranił i że jest mu wstyd.Nie dokończyliśmy rozmowy bo emocje wzięły górę i zaczęłam błagać go żeby nie odchodził.Zrobiłam z siebie taką idiotkę że nie mogłam potem patrzeć na siebie w lustrze.Wyjechał do pracy.Napisałam do niego że jestem u kresu wytrzymałosci i nie chcę się z nim widzieć.Jeśli kontakt to tylko sms.Na razie wytrzymuję ale to dopiero albo aż 3 dni.Zapisałam się do psychologa bo wiem że sama sobie z tym nie poradzę.W głowie mam mętlik.Kocham Go bardzo .Jest miłością mojego życia ale chyba nie będę umiała mu wybaczyć.Poczekam jeszcze aż trochę ochłonę i wtedy podejmę decyzję.Chyba o rozwodzie .Nie chcę żebyśmy przechodzili piekło.Pozdrawiam

Odpowiedz
~Anulek29
~Anulek29 9 miesięcy temu

@~Wredna xd: a oko za oko pomogło? Wiesz tez przez to przechodze i za chorobe nie wiem jak sobie z tym poradzic...mowi sie ze nie ma.sensu ale momentami mysle ze jak juz.poprzez to.co.zrobil dal mo.zielone światło to dla samej siebie dla naruszonego wlasneho ego powinnam to zrobic...podpowiedz jak sie czujesz jak.sie odgryzlas?

Odpowiedz
~Wredna xd
~Wredna xd ponad rok temu

@~PiotrZ gorzowa: żal mi cię trzeba było o niej myśleć przed zdrada haha... Nie mogę was zrozumieć.. Faceci to chore istoty.. Tu jedna zakręci tyłkiem czy wystawi cycki i lecicie jak pieski... Na moim przykładzie zaszłam w ciąży dobra narzeczona która siedziała w domu dbała o obowiązki domowe i o wszystko... A w 9 miesiącu ciąży mój wspaniały narzeczony zdradził mnie!! niestety jestem z nim myślę że gdyby nie dziecko to napewno juz by nas nie było... Pierwszy raz doświadczyłam zdrady i mam nadzieje ostatni.. Aaa i najciekawsze ja się odegralam no bo co oko za oko ząb za ząb ;)

Odpowiedz
~Zdradzony
~Zdradzony ponad rok temu

Witam. Przedwczoraj dowiedziałem się ze moja zona miała niewielki romans w pracy. Jesteśmy ze sobą 11lat mamy syna. Wyszło to w momencie kiedy przeglądałem biling i zwróciłem uwagę na ilość wiadomości sms do jednego numer. Po odzyskaniu skasowanych wiadomości wszystko sie wyjaśniło. To były początki (jakiś miesiąc) i w dodatku z osobą którą znam i się kolegowałem , nic wielkiego się nie wydarzyło tylko sms-y i kilka całusków. Jestem Strasznie rozdarty bo bardzo kocham swoją żonę, ona też bardzo żałuje tego i przeprasza, ale to tak bardzo boli.... nie życzę nikomu kto to przechodzi...... Artykuł dokładnie odwzorowuje to co się wtedy czuje...

Odpowiedz
~Jaga
~Jaga ponad rok temu

@~Magula: Ja jestem w 25 tygodniu ciąży. W 19 tygodniu dowiedziałam się o zdradzie przez przypadek z jego komputera. Chciałam poszukać prezentów na święta... Byliśmy ze sobą 5 lat, od roku jako narzeczeni. Zerwał ze mną w maju na miesiąc przez telefon bardzo raniącymi słowami. Miał jeszcze sprawę w sądzie o wyłudzenia z UE (wiele setek tysięcy złotych) - przyznał się do winy i dostał ogromną karę do spłacania plus zawiasy. Myślałam, że w tym maju zerwał z powodu tej sprawy, a tu się okazało, że ruchał inną pannę... Jak odkryłam to wszystko, to on się zarzekał, że tylko 2 razy z nią spał. Ale znał ją od ponad roku, więc w to nie wierzę. Dodatkowo chodził chyba na prostytutki... :( Nie odzywam się do niego, od 2 tygodni nie mamy żadnego kontaktu. Niby chce szansy, ale ja już mu dałam zbyt wiele szans... Bardzo cierpię, tym bardziej, że jestem w mojej pierwszej ciąży i zawsze marzyłam o dziecku, a okazało się, że przyszło mi przeżywać ten okres jako najgorszy w życiu. Boję się, że moje dziecko urodzi się epigenetycznie zaprogramowane na cierpienie i depresję, bo ja ciągle płaczę :( Ale jemu nie wybaczę, bo to, co mi zrobił jest odrażające. Zaufania już nie odbuduję z nim. Najgorsze, że czeka mnie samotny poród, opieka nad noworodkiem, samotne macierzyństwo... Tragedia :( Ale czuję trochę siły w sobie, by wierzyć, że sobie poradzę. Tylko to jest takie niesprawiedliwe... :( Jakbym ja była suką, ale nie - zawsze mógł na mnie liczyć, zawsze byłam dobra i wyrozumiała. Nienawidzę go za to, że tak mnie potraktował, wszystko przede mną utaił i doprowadził do tej ciąży...

Odpowiedz
~Magula
~Magula ponad rok temu

A jednak mój mąż przyznając się do zdrady i tak mnie okłamał !!! Jego romans trwa kilka ładnych lat a nie pół roku jak pisałam wyżej. Dowiedziałam się dzisiaj gdy znalazłam długopis z funkcją nagrywania. Ten zboczeniec chciał nagrywać swój sex z kochanką. Sa tam tylko dwa filmiki , które zrobił po , ale to mi wystarczy. Są z 2013 roku. Ile trwało to wcześniej tego nie wiem. Najgorsze jest to że ten długopis leżał cały czas w szufladzie i wiedziałam dokładnie że to kamerka, mówił ze chciał nagrywać pracowników. ale ponoć nie chciał działać. Mogłam już dawno wyciągnąć tę kartę pamięci. Boże , jak ja mogłam dawać się tak mamić przez ten cały czas. Obawiam się że dzisiaj też się z nią spotkał bo nikt przez ponad godzinę nie mógł się do niego dodzwonić. Dałam mu drugą szansę . Ostatni miesiąc układało się nam jak za dawnych lat. A tu taka niespodzianka. Musze się powstrzymać żeby nie prowadzić dzisiaj rozmowy na ten temat bo córka przyjechała na weekend a druga 5 letnia też może słyszeć o czym mówimy. Myślę o wynajęciu detektywa ale nie wiem czy mnie na to stać . Chcę udowodnić gnojowi to co mi zrobił, żeby płacił alimenty zarówno na córkę jak i na mnie. Przestaję właśnie walczyć o nasz związek. To nie ma sensu . Zrobił ze mnie idiotkę. Żal mi dziecka ale jak będzie patrzeć na nienawidzących się rodziców to będzie chyba jeszcze gorzej. Cały czas nie może mi się pomieścić w głowie jak można sypiać z dwiema kobietami na raz udając że kocha się jedną i drugą . To szczyt obłudy , brak wszelkich zasad moralnych . przed wszystkimi udaje troskliwego męża i ojca rodziny. To się wszyscy zdziwią . Jak dowiem się że nadal mnie zdradza to postaram się żeby wszyscy się dowiedzieli. Ja i tak nie mam już nic do stracenia. Ta suka też gra cnotliwą żonę , matkę i córkę. Ciągle lata do kościoła i do komunii. Żygać mi się chce jak na to patrzę. Czuję że zwariuję!!! Czy jest tu ktoś kto jest już jakiś czas po takich przeżyciach? Jakie decyzje podjęliście i jak to teraz u Was wygląda? POMOCY!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

życzliwe osoby. Na pewno zdrada destabilizuje i nawet próba odbudowania relacji często nie przynosi rezultatów, bo jest to proces trudny, długotrwały (...) siebie, a z czasem otworzyć się na nowe związki...

Relacje z partnerem

10 oznak, że wasz związek się kończy

10 oznak, że wasz związek się kończy

inne objawy braku szacunku, kontynuowanie znajomości w tej formie jest niedopuszczalne. Chorobliwe kontrolowanie Zdrowy związek cechuje swoista (...) . Rozkazywanie, co mamy nosić, z kim się kolegować, gdzie pracować itp. nie świadczy...

Małżeństwo

Jak uratować związek?

Jak uratować związek?

się zaniedbywana albo z innych powodów. Jeśli chcemy uratować związek mimo zdrady, musimy odbudować wzajemne zaufanie i upewnić się, że ta sytuacja (...) Każdy związek w pewnym momencie...