Refluks żołądka - przyczyny, zapobieganie

Dokucza ci nieprzyjemny refluks żołądka? Nie przejmuj się są na to sposoby. Refluks żołądka to potocznie zgaga. Objawia się pieczeniem zlokalizowanym w żołądku, klatce piersiowej i przełyku. Dochodzi do niego gdy treść żołądka cofa się do przełyku. Uczucie pieczenia wywołuje cofający się razem z jedzeniem kwas. Na refluks żołądka najczęściej cierpią osoby otyłe, kobiety w ciąży a także palacze.

Refluks żołądka - przyczyny

Obraz cystouretrografii w refluksie pęcherzowo-moczowodowym

Na zdjęciu widzoczne zmiany w obrębie pęcherza moczowego.

Wiadomo, że likwidować dolegliwości jest znacznie trudniej niż im zapobiegać. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Żeby nie wystąpił refluks żołądka należy jeść bez pospiechu i dokładnie przeżuwać pokarmy. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, którym dokucza zgaga.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

 • Często występujący refluks żołądka wymaga konsultacji z lekarzem. Być może jest to objaw jakiejś poważniejszej choroby. Lekarz zaleci leczenie farmaceutyczne. Jednak działanie leków można wspomóc dodatkowymi czynnościami.
 • Zgagę wywołują papierosy, kawa, herbata, alkohol, czekolada i mięta. Dlatego jeśli cierpisz na refluks żołądka ogranicz ich spożycie.
 • Niektóre leki (niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki uspokajające) mogą wywoływać lub zaostrzać refluks żołądka. Żeby tego uniknąć popijaj leki dużą ilością wody.

​Refluks żołądka - zapobieganie

 • Do najprostszych metod na refluks żołądka należy odpowiedni sposób jedzenia: mało, ale często. Poza tym warto zrezygnować z napojów gazowanych, gum do żucia i cukierków.
 • Pamiętaj by nie wykonywać ćwiczeń fizycznych zaraz po zjedzeniu posiłku. Błędne jest też myślenie, że po jedzeniu należy się położyć. Znacznie lepiej zachować pozycję stojąca lub siedzącą.
 • Domowe sposoby na refluks żołądka zakładają zmianę diety. Dlatego pamiętaj by w ciągu dnia jeść mało, ale często. Zrezygnuj z ostrych i drażniących przełyk przypraw. Wyeliminuj ciężkostrawne potrawy. Jedz więcej warzyw, ryb i pieczywa pełnoziarnistego. Nie pij alkoholu i kwaśnych soków.

   

 • Witaminy, minerały i zioła, które wpłyną kojąco na żołądek i pomogą odbudować trawienie to: wiąz, glutamina oraz suplementy diety zawierające bakterie acidophilus.

   

 • Zgaga w ciąży występuje często. Dlatego kobiety powinny spać z uniesioną głową. Poza tym lepiej by zrezygnowały z ubrań opinających brzuch.
 • Walcz z nadwagą. Osoby otyłe częściej cierpią na refluks żołądka. Przywrócenie normalnej wagi pomoże zlikwidować przykre dolegliwości.
 •  

Komentarze (4)
~Lukasz Miki
~Lukasz Miki ponad rok temu

Najprostszy sposób ; do kubeczka, siemię lniane 4 łyżeczki + łyżkę oliwy z oliwek, zalać wodą i zblendować, następnie dolewać po odrobinie gorącej wody, odczekać chwilę by uzyskać konsystencję kisielu. Objawy refulks ustępują po kilku sekundach. Sposób skomplikowany: 1łyżeczkę siemienia lnianego + 1 łyżeczkę nasion chia + łyżeczkę ostropest plamisty, małą garść czarnego słonecznika nie prażonego nie obieranego + małą garść pestek dyni nieobieranych + łyżka oliwy z oliwek, zblendować w ilości wody przykrywającej zawartość kubka następnie dolać gorącej wody odczekać chwilę do uzyskania konsystencji kisielu. Można dodać kilka pestek moreli gorzkiej, jagody goii, cytryniec chiński lub co kto lubi z nasion i pestek :) Ten sposób pomoże pozbyć się objawów rfluksu, łaknienia oraz obniżyć wagę, oczyścić jelita, zregenerować wątrobę, zachować pokój na świecie itd :) Polecam tez jako osobny dodatek do diety, spożywać wapno bezsmakowe w tabletkach do rozpuszczania. Wymienione nasiona i pestki można znaleźć na popularnej wyszukiwarce najniższych cen.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu
Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

Objawy zapalenia żołądka

Objawy zapalenia żołądka

podrażnienia błony śluzowej żołądka. Innymi przyczynami jej występowania są: szybkie jedzenie oraz picie bardzo zimnych lub bardzo gorących napojów (...) . Nie należy jej bagatelizować, gdyż może świadczyć nie tylko...

Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

. Ból gardła Oprócz żołądka i dwunastnicy (pierwsza część jelita cienkiego), reszta przewodu pokarmowego nie jest w stanie poradzić sobie z kwasem

Zgaga - przyczyny, leczenie

Objawy zgagi - przyczyny, zapobieganie

Zgaga to stan nieprzyjemnego uciążliwego pieczenia w przełyku, czasem też w okolicach mostka. Istnieje wiele przyczyn pojawiania się objawów zgagi (...) . Są także różne metody radzenia sobie z tym problemem. Objawy zgagi - przyczyny Przyczyny...

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.

Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu

Choroba refluksowa - przyczyny, objawy, dieta łagodząca objawy

się między żołądkiem a przełykiem i ma za zadanie zapobiegać cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Podczas połykania ten mięsień rozkurcza (...) nie funkcjonuje prawidłowo, to sok żołądkowy cofa się do przełyku...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, zapobieganie, diagnostyka, leczenie

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO)

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

Wczesne rozpoznanie w przypadku większości nowotworów daje choremu szansę nawet całkowitego wyleczenia. Tak samo dzieje się w przypadku raka żołądka (...) . Im wcześniej jest on wykryty, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Rak żołądka...