Jak rozmiar biustu wpływa na zdrowie psychiczne młodych dziewczyn?

Każda z nas, która pamięta swoje nastoletnie czasy przyzna, że piersi są jednym z najważniejszych problemów młodych dziewczyn i mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Dopiero niedawno pracownicy ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie zbadali, jak wielki wpływ na nastolatki może mieć zbyt duży rozmiar lub asymetria piersi. Wyniki były tak zaskakujące, że główny lekarz zajmujący się badaniem zasugerował agencjom ubezpieczeniowym wprowadzenie ubezpieczenia, które pokrywałoby chirurgię rekonstrukcyjną i usunęło problem milionów młodych dziewczyn.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Nauka a biusty

W najnowszym badaniu lekarze przyjrzeli się 59 młodym kobietom w wieku od 12 do 21 lat, u których stwierdzono asymetrię piersi. Należy dodać, że badane różniły się przynajmniej jednym rozmiarem miseczki. Lekarze dla porównania badali też kobiety, u których nie stwierdzono asymetrii piersi. Następnie zadano wszystkim dziewczynom serię pytań dotyczącą ich zdrowia psychicznego i własnej samooceny. Jak można się spodziewać, dziewczyny z asymetrią biustu wypadły znacznie gorzej niż te, u których nie było deformacji piersi. Stan psychiczny młodych kobiet był tak zły, że autor badania dr Brian Labow pokusił się o stwierdzenie, że „cieszy się, iż samoświadomość dotycząca raka piersi u kobiet wzrasta, ale w obecnej sytuacji rak jest niczym w porównaniu ze wszelkimi innymi dolegliwościami piersi, dotykającymi kobiety”.

Dlaczego jest tak źle?

Problem zaczyna się, gdy młoda kobieta wchodzi w okres dojrzewania. Jej ciało się zmienia, a piersi rosną. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze problemy z biustem, z którymi jednak młoda kobieta zostaje sama. Ze strony medycyny i chirurgii plastycznej nie są podejmowane żadne kroki, które pomogłyby takim dziewczynom czuć się normalnie i komfortowo z własnym biustem. Oprócz pomocy medycznych, powinno się także zrewolucjonizować biustonosze i kostiumy kąpielowe, których różnorodność obecnie wiąże się tylko z kolorem. Tymczasem potrzebne są staniki, których miseczki będą innego rozmiaru – tak, aby dziewczyna cierpiąca na ten problem mogła czuć się komfortowo. Gdyby zrewolucjonizować dziedzinę brafittingu, mniej dziewcząt decydowałoby się na użycie skalpela, aby poczuć się dobrze w swojej skórze.

Jak pomóc młodym kobietom?

Dziewczyna, która w okresie dojrzewania zauważy, że jej piersi nie rozwijają się prawidłowo i nie rosną równomiernie, a jej samoocena z tego powodu sięgnęła dna, powinna udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy jej stan psychiczny to kwestia asymetrii biustu, czy innego problemu dotyczącego wyglądu. Biust jest pierwszym i bardzo ważnym atrybutem kobiecości młodej dziewczyny, dlatego jego wady tak silnie oddziałują na młodą psychikę.

Chcąc pomóc młodej dziewczynie, przede wszystkim nie powinniśmy odwracać się od niej i zostawiać samej ze swoim problemem. Jako rodzic warto zaprowadzić ją do psychologa, a na pewno do ginekologa, który sprawdzi, czy asymetria piersi nie jest skutkiem choroby. Zadbajmy o zdrowie psychiczne już w domu, nie śmiejmy się, nie odtrącajmy, a przede wszystkim rozmawiajmy i tłumaczmy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Samoocena
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Samoocena
Samoocena

Wychowanie a pewność siebie (WIDEO)

Wychowanie a pewność siebie (WIDEO) Odtwórz wideo

genetycznych predyspozycji oraz wyuczonych i zaobserwowanych modeli zachowania. Na tej podstawie młodzi ludzie, wkraczający w dorosłe życie budują swoje poczucie własnej wartości, samoocenę, pewność siebie oraz wiele innych cech.

Samoocena

Czy warto się przejmować kompleksami (WIDEO)

Czy warto się przejmować kompleksami (WIDEO) Odtwórz wideo

atrakcyjności wywołanym brakiem lub niską samooceną. Zwykle problemy te nie są związane tylko z kokieterią czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi (...) otoczenia, lecz z trudnymi przeżyciami psychicznymi, zaniżoną samooceną...

Samoocena

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie

10 rzeczy, które zapewnią ci pewność siebie

To jeden z tych dni Są takie dni, kiedy patrzysz w lustro i zastanawiasz się, dlaczego twoja pupa nie wygląda tak, jak te w kolorowych magazynach - wtedy właśnie przydaje się duża doza pewności siebie. Mając pewność siebie, żadna ilość pup po Photoshopie...

Samoocena

Brak pewności siebie

Brak pewności siebie

Umiarkowane poczucie onieśmielenia jest dowodem na dostosowanie społeczne. Jeśli jednak uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wymaga terapii.

Samoocena

Czy drzemie w tobie narcyz?

Chociaż narcyzm jako taki stanowi poważne zaburzenie osobowości, większość ludzi posiada w mniejszym lub większym stopniu natężenie cechy narcystycznej. Przejawia się ona, najogólniej mówiąc, „samouwielbieniem" - przesadną koncentracją na sobie, traktowaniem...

Samoocena

Autowaloryzacja

samoocenę. Większości ludziom zależy na robieniu dobrego wrażenia na innych i myśleniu o sobie jako o jednostce nienagannej moralnie, lubianej (...) i kompetentnej. Jaki jest związek na linii autowaloryzacja-wysoka samoocena?...