Trwa ładowanie...

Jak wybaczyć zdradę?

Bycie w związku to nie tylko same miłe chwile. Chyba najgorszym, co może nas spotkać w związku, jest zdrada, niewierność partnera. Natomiast zdrada małżeńska jest wyjątkowo trudną sytuacją, zarówno dla kobiety, dla mężczyzny, jak i dla ich dzieci. Widmo zdrady kładzie się cieniem na jakość związku i grozi poważnym kryzysem, a nawet rozwodem. Niezależnie od tego, czy było to tylko niewinne flirtowanie w Internecie czy regularne spotkania z kochankiem lub kochanką, niewierność i nadużycie zaufania jest równie bolesne dla zdradzonej osoby. Jak wybaczyć zdradę ukochanej kobiecie czy ukochanemu mężczyźnie?

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Zdrada w związku

Kiedy dowiesz się o zdradzie, niech twoim pierwszym krokiem będzie głęboki oddech. W głowie masz jedno gorączkowe pytanie: „Dlaczego?”. Nie próbuj na nie teraz odpowiadać.

Teraz zastanów się:

 • czy masz pewność co do niewierności partnera;
 • czy źródło informacji na temat rzekomej zdrady jest wiarygodne;
 • czy masz dowody na niewierność męża/żony.

Jeśli nie masz 100% pewności co do samego faktu zdrady, nie oskarżaj ukochanej/ukochanego. Jeśli zdrada okaże się zwykłą plotką, możesz zniszczyć swój związek bezpodstawnymi oskarżeniami. Dobrym sposobem jest odsunięcie się na jakiś czas od męża/żony, zamiast konfrontacji. Gdy żona zdradza lub zdradziła, daj sobie czas, aby w samotności nad tym pomyśleć. Zdrada męża wymaga dokładnie tego samego – spokoju i chwili samotności.

Aby uporządkować fakty i myśli, zapisz je. Odpowiedz sobie na kilka pytań.

 • Czy partner/partnerka zachowuje się inaczej od jakiegoś czasu?
 • Kiedy zmieniło się jego/jej zachowanie?
 • Czy partner/partnerka ma od jakiegoś czasu znajomą/znajomego, z którym często się kontaktuje?
 • Czy zostaje do późna w pracy?
 • Czy nadmiernie pilnuje swojej komórki i zabiera ją wszędzie ze sobą?

To typowe zachowania, które pojawiają się, gdy zdradza mąż lub żona. Jeśli na wszystkie te pytania odpowiesz „tak”, zdrada małżeńska mogła mieć miejsce, ale nie są to żadne dowody. Zachowaj spokój. Spróbuj zanotować sobie to wszystko w jak najlogiczniejszy sposób. Trudno od ciebie wymagać całkowitego obiektywizmu w takiej sytuacji, ale postaraj się o to. Dobrym pomysłem jest rozmowa z przyjacielem lub przyjaciółką. Najlepiej, aby taka osoba znała cię dłużej niż trwa twój związek, to pomoże jej zachować obiektywizm.

2. Wybaczenie zdrady

Jeśli podczas przygotowań nie wykluczysz, że mogło dojść do zdrady małżeńskiej, czas na rozmowę. Aby ją przeprowadzić, nie możesz się rozpraszać:

 • wyłącz komórkę i poproś o to samo partnera/partnerkę;
 • wyłącz telewizor;
 • usiądź z partnerem/partnerką twarzą w twarz;
 • zapowiedz tę rozmowę, aby partner nic wtedy nie planował.

Jak powinna wyglądać taka rozmowa?

 • Mów spokojnie i rzeczowo.
 • Wyjaśnij, czego się dowiedziałaś, jak się z tym czujesz i dlaczego chcesz o tym porozmawiać.
 • Jeśli zebranie dowodów zdrady wymagało od ciebie naruszenia prywatności partnera/partnerki, przeproś za to.
 • Kiedy już to zrobisz, zatrzymaj się i poczekaj na reakcję ze strony partnera/partnerki.

W zależności od reakcji rozmowa powinna potoczyć się w różny sposób.

 • Jeśli partner/partnerka się przyzna i powie, że nie chce już z tobą być, wiesz już przynajmniej, na czym stoisz, nie ma sensu ratować związku, który już tak naprawdę nie istnieje – zaakceptuj to.
 • Jeśli partner/partnerka się przyzna, ale powie, że to się więcej nie powtórzy, wysłuchaj jego/jej racji, nie podejmuj decyzji od razu, daj sobie na to czas.
 • Jeśli partner/partnerka wszystkiemu zaprzeczy, musisz zastanowić się, co jest bardziej prawdopodobne i czy twoje dowody rzeczywiście są niezaprzeczalne.

Pamiętaj, zawsze bierz pod uwagę w takiej sytuacji, jakie wyjście jest dla ciebie najlepsze. Nie walcz o związek, dla którego już nie ma nadziei. Jak wybaczyć zdradę? To trudny i bolesny proces. Jeśli wiesz, że kochana osoba nie dochowała ci wierności, tracisz do niej zaufanie. Można jednak nad tym pracować.

Po zdradzie najważniejsza jest otwarta komunikacja. Nie mów, że wszystko jest porządku, jeśli to nieprawda. Partner/partnerka musi wiedzieć, że może zdobyć twoje zaufanie, ale tylko naprawdę się starając. Twoja szczerość jest bardzo ważna w tym momencie, ale pamiętaj też, aby nie wyładowywać swojej frustracji na partnerze. Po prostu mów o swoich uczuciach. Wybaczanie to ważna część życia. Chowanie urazy, pamiętliwość, wypominanie błędów z przeszłości prowadzi do zgorzknienia i nienawiści. Związek, a szczególnie małżeństwo, nie może przetrwać bez wybaczania. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie żyć z osobą, która cię zdradziła i wiesz, że to się nie zmieni – nie próbuj naprawiać związku „na siłę”. Nie pytaj wtedy „Jak wybaczyć zdradę?”, tylko spróbuj możliwie najmniej boleśnie zakończyć swój związek.

Następny artykuł: Po zdradzie żony

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.