Jak wybrać imię dla dziecka?

Jak wybrać imię dla dziecka? – to pytanie zadaje sobie wielu przyszłych rodziców. Niekiedy wybór imienia dla dziecka rozstrzyga się jeszcze przed momentem zajścia w ciążę i maluch dostaje imię, które zawsze podobało się mamie lub tacie. Czasami dziecko dostaje imię po dziadku lub babci. Ważne tylko, aby imię dziecka nie stało się w przyszłości przedmiotem żartów lub kpin ze strony rówieśników. Bardzo często pomysły na imię dla dziecka rodzice znajdują w kalendarzu. Rzadko jednak zastanawiają się nad znaczeniem imion lub szukają ich genezy.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Znaczenie imion

Mały bobas w drodze to niezmiernie ważne wydarzenie w życiu młodych rodziców. Chcą dla maluszka wszystkiego, co najlepsze, toteż i imię ma być wyjątkowe, niepowtarzalne. I tutaj często pojawia się problem. Jak nazwać dziecko, by miało oryginalne imię, ale jednocześnie nie narazić je w przyszłości na niezadowolenie i kpiny ze strony innych? Imię to jedno z pierwszych słów, jakie maluszek słyszy pod swoim adresem. Często też, obok słów „ma-ma” czy „ba-ba”, własne imię jest pierwszym z wyrazów, które dziecko samodzielnie wypowiada. Już kilkumiesięczne niemowlęta potrafią zidentyfikować brzmienie własnego imienia, a blisko dwuletnie szkraby ochoczo przedstawiają się swoim imieniem (i nazwiskiem).

Imię towarzyszy człowiekowi od narodzin do śmierci. Pomaga wyróżnić się z tłumu, nie być anonimowym. Co prawda, można w każdym momencie zmienić swoje imię i nazwisko, ale lepiej na początku zastanowić się nad wyborem imienia i nie podejmować pochopnej decyzji, oszczędzając sobie nerwów i zbędnych formalności w związku ze zmianą imienia. Niektórzy chrzczą dziecko jednym imieniem, niektórzy dwoma, chociaż obecnie redukuje się ilość nadawanych imion (tym bardziej, że kolejne dochodzi na bierzmowaniu). Rodzice, zastanawiając się nad imieniem dla własnego dziecka, kierują się różnymi kryteriami. Mogą brać pod uwagę znaczenie imienia, jego popularność (moda), mogą nadawać imiona ze względu na tradycję rodzinną, szukać inspiracji w filmach, lekturach, poradnikach z imionami czy kalendarzu.

Tradycja a nadawanie imion

Imion dla dziecka można poszukać wśród najbliższych – rodziny i przodków. Niektórzy z sentymentu do babci czy dziadka nadają imię dziecku niejako na ich cześć. Coraz częściej wraca się do starych imion, typu: Jan, Stanisław, Marianna czy Zofia. Na wsiach ludzie chętniej chrzczą dzieci, uwzględniając tradycję rodzinną – powstają ciągi pokoleniowe Marii czy Ryszardów. W mieście ludzie raczej podążają za modą i wolą nazwać swoje dziecko nietypowo, np. Tymon, Roger, Marieta czy Tamara.

Jeszcze inni podążają dalej i wychodzą poza ramy tradycji rodzinnej, szukając imion dla pociechy wśród ludzi, których niezmiernie cenią albo którzy im w czymś imponują. I tak dziecko może zostać nazwane na cześć wieszcza narodowego, poety, króla, jakiegoś polityka czy postaci historycznej. Inni szukają inspiracji np. wśród znajomych i kolegów. Przyjaciel na pewno poczuje się bardzo dumny, kiedy nazwie się własne dziecko tak samo, jak on ma na imię. Zastanawiając się nad „wizytówką” dla własnego szkraba, warto zapytać o sugestie i wskazówki rodzinę i dziadków. Na pewno zasypią was gradem pomysłów. Pamiętajcie jednak, by nie ulegać ich presji i nie dać przeforsować sobie ich rozwiązań, kiedy dane imię wam nie odpowiada. Ostateczna decyzja co do nadania imienia należy do rodziców, mającej się lada chwila urodzić, pociechy.

Pomysły na imiona dla dzieci

Niektórzy z rodziców zdają się na łaskę losu i podejmują decyzję: „Nasze dziecko nazwiemy tak, jak jego patron w dniu narodzin”. Wówczas dziecko urodzone w dniu imienin Piotra i Pawła przyjmuje któreś z tych imion albo dziewczynka urodzona w okolicy imienin Joanny zostaje nazwana Asią. Inni nie chcą decydować się na takie rozwiązanie i wcześniej wertują cały kalendarz od stycznia do grudnia w celu znalezienia najlepszego imienia dla własnego maluszka. Spisują najciekawsze propozycje, a potem redukują powstałą listę do kilku najciekawszych pomysłów.

Jeszcze inni inwestują w „fachowe” poradniki z imionami. Niektóre z publikacji są naprawdę dobrej jakości, inne jednak pozostawiają wiele do życzenia. Warto zajrzeć do takich pozycji, jak „Księga naszych imion” Józefa Bubaka czy „Nasze imiona” Bogdana Kupisa. Spisy imion zawierają dodatkowo opis znaczenia danego imienia oraz cechy osobowości wiążące się rzekomo z danym imieniem, co często rodzice biorą pod uwagę. Przyszli rodzice szukają natchnienia także wśród imion postaci filmowych, serialowych czy literackich, warto jednak zastanowić się kilka razy, zanim zdecydujemy o nadaniu tak dziwacznego imienia, że zamiast wyróżnić własne dziecko, skrzywdzimy je na całe życie.

Ostrożnie również z nadawaniem modnych imion. Na pewno nie narazimy dziecka na kpiny ze strony rówieśników, ale skażemy na anonimowość, gdyż nasze dziecko może być piątym Michałem czy siódmą Zuzią w klasie. Nie będzie się ono w żaden sposób wyróżniać. Z drugiej strony, nie ma co przesadzać w wymyślaniu imion skrajnie oryginalnych, które narażą naszą pociechę na śmieszność. Co istotne, warto pomyśleć o tym, jak imię prezentuje się w zestawieniu z nazwiskiem. Czasami powstają naprawdę karykaturalnie brzmiące zlepki słów, typu: Delfina Kurowska. Do krótszego nazwiska warto dodać dłuższe imię, a w przypadku długiego nazwiska rozważyć nadanie krótszego imienia.

Pamiętajmy, że wybierającimię dla dziecka, tak naprawdę powinno się mieć na uwadze jego dobro i zadowolenie w przyszłości. Nie można narażać je na kompleksy czy mniejszą pewność siebie z powodu ośmieszającego imienia. Zanim nazwiemy chłopca Narcyz albo Lilian, które to imiona kojarzą się z mało męskimi cechami, zastanówmy się dwa razy. Podobnie w przypadku dziewczynki. Czy ty sama jako kobieta chciałabyś się nazywać Herolda? W czasie dziewięciu miesięcy ciąży razem z partnerem przeanalizujcie wszystkie możliwe alternatywy – rozważcie takie kwestie, jak imię się kojarzy, jak brzmi zdrobnienie, czy jest łatwe do wymówienia, czy brzmi w sposób przyjemny. Warto się trochę pogimnastykować intelektualnie, tym bardziej, że chodzi przecież o dobro waszego maluszka.

Komentarze (2)
~Maciek00
~Maciek00 ponad rok temu

"Czasami powstają naprawdę karykaturalnie brzmiące zlepki słów, typu: Delfina Kurowska". Serio? Znam dziewczynę, która tak właśnie się nazywa, a nazwanie jej godności karykaturalną zlepką słów to już chyba przesada i obraza dla dziewczyny, która nic na to nie poradzi, że rodzice ją pokrzywdzili! Na jej miejscu, gdybym to zobaczył, nie zawahał bym się dochodzić roszczeń z powodu tego artykułu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak wybrać imię dla dziecka?
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Jak wybrać imię dla dziecka?
Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla chłopca

Imię dla chłopca

Popularne imiona męskie to m.in. Kuba, Kacper, Szymon. Dość często chłopiec dostaje imię po dziadku, np. Franek lub Jasio.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imię dla dziewczynki

Imię dla dziewczynki

Popularne imiona żeńskie to m.in. Julia, Maja, Martyna. Wielu rodziców jednak decyduje się na nadanie bardziej oryginalnego imienia dla dziewczynki.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Nazwisko dziecka

Nazwisko dziecka

Noworodek może otrzymać nazwisko taty, mamy lub obojga. Jeśli dziecko jest nieślubne, maluch zazwyczaj dostaje nazwisko matki.

Formalności po narodzeniu dziecka

Obcojęzyczne imiona dla dzieci (WIDEO)

Obcojęzyczne imiona dla dzieci (WIDEO)

Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka jest bardzo ważny. Rodzice poświęcają dużo czasu i uwagi, aby wybrać idealne imię dla swojego dziecka (...) dzieciom obcojęzycznych...

Formalności po narodzeniu dziecka

Królewskie imiona dla dzieci

Królewskie imiona dla dzieci

również: Królewskie dzieci. To one będą niedługo rządzić Elżbieta Imię Elżbieta ma rodowód biblijny. Wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego zwrot "Bóg moją (...) , jak również o Marii I Stuart, najbardziej znanej...

Ciąża i dziecko

Oto najrzadsze imiona dla dzieci

Oto najrzadsze imiona dla dzieci Odtwórz wideo

Trudny wybór Imię, jakie nadamy dziecku może mieć wpływ na jego osobowość i poczucie wartości. To nie wszystko. Może też kształtować (...) : Co imię dziecka mówi o rodzicu? Dzierżysława...

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imiona dla dziewczyn

Imię dla dziecka najczęściej wybierają sami rodzice. Jednak w niektórych rodzinach zdarza się, że to przyszli dziadkowie sugerują imiona dla wnuków (...) . Jakie imię wybrać dla dziewczynki?...

Jak wybrać imię dla dziecka?

Imiona dla chłopców

i co one oznaczają? Jakie imię dla chłopca? Czasem rodzice chcą wyróżnić swoje dziecko i nadają mu bardzo oryginalne imię. Niestety, może się tak zdarzyć, że imię (...) . Poza tym,...

Ciąża i dziecko

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

Wskazówki, które pomogą wam wybrać imię dla dziecka

. Myśl o przyszłości Idąc za ciosem, dobrze, by dziecku nie tworzyć sztucznych barier w poszukiwaniu pracy, nadając mu ośmieszające bądź niepasujące imię (...) energię, którą dziecko musiałoby włożyć...