Trwa ładowanie...

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku, silikonu, samosterylizujące, z czujnikami ciepła – ogromny wybór akcesoriów do karmienia niemowląt przyprawia o zawrót głowy. Niezwykle ważna jest jednak odpowiednia higiena podczas karmienia dziecka. Butelkę dla niemowlaka należy myć i sterylizować przed każdym karmieniem. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zdrowiu dziecka nic nie zagraża.

spis treści

1. Butelka do karmienia

Wszystkie butelki do karmienia niemowląt muszą być czyste i idealnie wysterylizowane. Nawet najlepszą butelkę do karmienia najlepiej myć od razu po użyciu. Jeśli nie masz czasu, przynajmniej wypłucz butelkę wodą. Przy okazji mycia ręcznego należy sprawdzić stan smoczków butelek do karmienia niemowlaka, zwłaszcza gdy maluszek ma już zęby. Smoczki, które są nadgryzione, miękkie, lepkie, należy koniecznie wyrzucić.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Jeśli niemowlę nie skończyło jeszcze sześciu miesięcy, należy pamiętać o dezynfekcji butelek i smoczków. W tym celu można umyć butelkę do karmienia, zalać wodą i gotować pod przykryciem około 10 minut. Do odkażenia można użyć również sterylizatora albo kuchenki mikrofalowej. Przed włożeniem butelki do urządzenia napełnia się ją wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury powstaje para wodna, która niszczy drobnoustroje. Są również dostępne specjalne torby do dezynfekcji przeznaczone do mikrofalówki.

Butelka do karmienia powinna mieć miarkę milimetrową, aby wlać do niej stosowną ilość mleka czy wody. Na rynku dostępnne są butelki antykolkowe – możesz zakupić je w przypadku bólów brzucha dziecka.

2. Akcesoria do karmienia niemowlaka butelką

W przypadku karmienia niemowlaka mlekiem zastępczym, nieunikniona jest wyprawa do sklepu w celu zakupienia potrzebnych akcesoriów. Każda mama powinna posiadać następujące rzeczy do karmienia niemowlaka butelką:

  • 2-3 butelki, które przydadzą się do pojenia dziecka,
  • smoczki – są wykonane z kauczuku albo silikonu, dostępne w rozmaitych kształtach i rozmiarach,
  • elektryczny sterylizator do butelek;
  • podgrzewacz do butelek;
  • szczoteczka do mycia butelek.

Wszystkie akcesoria do karmienia niemowląt powinny być zawsze czyste, wysterylizowane i wykonane z bezpiecznego tworzywa.

Kiedy konieczne jest mleko zastępcze, należy zdecydować się na jego odpowiedni rodzaj. Obecnie produkowane mleko modyfikowane nie tylko zaspokaja głód, ale także poprawia trawienie oraz wzmacnia układ immunologiczny. Mleko modyfikowane można kupić w aptece oraz w sklepie. Mleko należy przyrządzić tuż przed podaniem malcowi.

Przygotowując mieszankę, warto postępować dokładnie według instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Zbyt gęste mleko może wywołać zaparcia, zbyt rzadkim maluch się nie naje. Zanim podasz dziecku butelkę do karmienia, koniecznie sprawdź temperaturę płynu, wylewając sobie kilka kropli na wewnętrzną stronę nadgarstka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza