Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Kidult – modny styl życia czy strach przed dorosłością?

Zdarza ci się, przeglądając stare fotografie, tęsknić do czasów dzieciństwa? Często nasze dorosłe życie znacznie odbiega od tego, które wymarzyliśmy sobie jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu. W związku z tym wiele osób szuka alternatywy, która pozwoliłaby zapomnieć o problemach. Dla niektórych takim rozwiązaniem jest ucieczka w świat dzieciństwa...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

1. Po czym poznać kidulta?

Słowo kidult pochodzi od połączenia angielskich słów kid (dziecko) oraz adult (dorosły). Określenie to dotyczy osoby dorosłej, która tak naprawdę nie chce dojrzeć. Przejawia się to w jej zachowaniu, sposobie ubierania czy stylu życia. Taki człowiek z trudem dostosowuje się do zasad panujących w świecie. Ma zainteresowania typowe dla dzieci. Na uwagę zasługuje jego wygląd. Kidult uwielbia "bawić się" swoim stylem. Nie bądź zaskoczony, gdy zobaczysz go w kolorowych koszulkach z dziecięcymi napisami lub grającego w najnowszą wersję gry komputerowej dla nastolatków.

Oczywiście do wyznaczników tego, kto jest kidultem, a kto nim nie jest, nie można zaliczyć tylko stylu ubierania czy zainteresowań. Wiele dorosłych, odpowiedzialnych osób lubi od czasu do czasu poeksperymentować ze swoim wyglądem, co wcale nie musi oznaczać, że są niedojrzałe. W rzeczywistości mogą być wzorowymi rodzicami, solidnymi pracownikami itp. Kidult natomiast nie chce przyjąć do wiadomości, że jest dorosły i pewnych rzeczy nie wypada mu robić.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? - wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek...

zobacz galerię

2. Dlaczego kidult ucieka od świata dorosłych?

Gdzie najczęściej możemy zobaczyć kidulta? W najmodniejszych klubach, centrach rozrywki czy skateparkach kojarzonych głównie z miejscami dla nastolatków. Zaczyna naśladować trendy wyznaczane przez młodszych. Stara się być na czasie ze wszystkimi nowinkami ze świata technologii, kultury czy sportu. Kidult uwielbia wydawać pieniądze i nie żałuje ich na przyjemności.

Chociaż w pierwszej chwili możemy mu zazdrościć beztroskiego stylu życia, to kryje się za tym coś więcej. Taka osoba zazwyczaj nie chce wkroczyć na 100 proc. w dorosłe życie, obawiając się związanych z nim konsekwencji. Kidult ma często problem z podejmowaniem dojrzałych decyzji i nie chce ponosić odpowiedzialności za swoje zachowanie. Strach przed tym, że nie podoła obowiązkom, jakie narzuca mu dorosłość, sprawia, że ucieka w infantylny świat.

W promowaniu takiej postawy dużą rolę odgrywają media. Wszechobecny kult młodości i beztroskiego, konsumpcyjnego stylu życia sprawia, że wiele osób się w nim zatraca. Wystarczy spojrzeć na niektóre pięćdziesięciolatki, próbujące "wcisnąć" się w najnowszy model dżinsów zaprojektowanych z myślą o nastolatkach. Ten popularny trend chętnie wykorzystywany jest przez największe firmy, które coraz częściej kierują swoje działania marketingowe właśnie do tej grupy docelowej. Ze względu na zasobność portfela kidult jest bardzo cenionym konsumentem. Dlatego też na sklepowych półkach można znaleźć szeroką gamę stylowych ubrań, gadżetów itp. w wyśrubowanych cenach.

Miałeś kiedyś do czynienia z kidultem? Porozmawiaj o dojrzałości emocjonalnej na naszym forum!

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza