Koronawirus atakuje uszy. COVID-19 może doprowadzić do uszkodzenia słuchu

Najnowsze badania opublikowane w "JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery" dowodzą, że koronawirus może powodować uszkodzenia słuchu. Prof. Piotr Skarżyński przyznaje, że są obawy, że jednym z długofalowych powikłań po przebyciu COVID-19 mogą być zaburzenia słuchu.

Koronawirus może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Powikłania mogą się pojawić po paru miesiącach od przejścia COVID-19Koronawirus może doprowadzić do uszkodzenia słuchu. Powikłania mogą się pojawić po paru miesiącach od przejścia COVID-19
Źródło zdjęć: © 123rf
Katarzyna Grzęda-Łozicka

Sekcje zwłok pacjentów z COVID-19 wykazały obecność koronawirusa w uchu środkowym

Najnowsze doniesienia z Johns Hopkins University School of Medicine dowodzą, że wirus SARS-CoV-2 może powodować uszkodzenia słuchu. Sekcja zwłok wykonana u trzech pacjentów ze Stanów Zjednoczonych, którzy zmarli z powodu COVID-19 wykazała obecność koronawirusa w uchu środkowym i wyrostku sutkowatym, który leży za małżowiną uszną. U jednego z pacjentów wirus zainfekował prawe i lewe ucho środkowe oraz oba wyrostki sutkowate. Z kolei u drugiego z chorych - zostało zaatakowane całe prawe ucho środkowe.

To jedno z pierwszych badań, które wskazuje, że koronawirus może powodować bezpośrednie upośledzenie słuchu.

- Wiemy z wcześniejszych doniesień, że wirus nagromadza się mocno w części nosowej gardła, a trąbka Eustachiusza kontaktuje ucho środkowe właśnie z nią. Teoretycznie istnieje taka możliwość, że wirus, który tam się nagromadza - przez trąbkę słuchową - może dostać się do ucha. Pewnie dlatego u tych pacjentów została stwierdzona jego obecność w uchu środkowym oraz wyrostkach sutkowych i to w bardzo dużych ilościach - wyjaśnia prof. dr hab. Piotr Henryk Skarżyński, otorynolaryngolog, audiolog i foniatra, z-ca kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. - Do tej pory, jeśli chodzi o informacje dotyczące niedosłuchu lub problemów ze słuchem u chorych na COVID-19, były jedynie pojedyncze doniesienia o pacjentach z Tajlandii i z Iranu - dodaje.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska o leczeniu Polaków z koronawirusem chlorochiną (arechin)

Jednym z powikłań po COVID-19 mogą być problemy ze słuchem

Prof. Piotr Skarżyński podkreśla, że zaburzenia słuchu dotyczą wyłącznie pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, nigdy nie są jedynymi objawami zakażenia koronawirusem.

- Nigdzie nie pojawiły się do tej pory doniesienia, że problemy ze słuchem były jednym z pierwszych objawów. Mogą one wystąpić dopiero na dalszym etapie COVID-19. Z literatury wynika, że takie zdarzenia mogą mieć miejsce jedynie w bardzo zaawansowanym stadium choroby, czyli u osób, które mają już duże problemy oddechowe, oddychają z użyciem respiratora i ten wirus zajmuje u nich już nie tylko nos, gardło, ale może też dostać się do ucha - tłumaczy otolaryngolog.

Lekarz zwraca uwagę na zagrożenia związane z powikłaniami po przebyciu COVID-19, o których na całym świecie mówi się coraz częściej. Jednym z problemów, z którym mogą się borykać pacjenci - jest upośledzenia słuchu.

- To, czego się obawiam, to odległe problemy ze słuchem po przejściu koronawirusa. Z tego, co widzę w literaturze - u tych pacjentów może dochodzić do pogorszenia słuchu w dalszym etapie, bardziej odległym - nawet za kilka miesięcy albo w rok po zakażeniu. Są przecież inne wirusy, które też mogą wnikać do ośrodkowego układu nerwowego, np. cytomegalia, która może powodować progresywny niedosłuch prowadzący do głuchoty - ostrzega prof. Piotr Skarżyński.

Dzieci szczególnie narażone na "nagromadzenie" koronawirusa w uszach

Zdaniem profesora nagromadzenie wirusa w uszach, które może w konsekwencji wywoływać zaburzenia słuchu, może być zagrożeniem przede wszystkim dla dzieci.

- Ma to związek z tym, że u dzieci trąbka słuchowa jest ułożona bardziej poziomo, więc wirus jest w stanie łatwiej przeniknąć do ucha. Prawdopodobieństwo, że będzie to jeden z pierwszych objawów koronawirusa jest niewielkie. Natomiast to, co się potwierdziło i co jest często raportowane, to fakt, że w szczególności u dzieci, młodzieży, osób młodych - pierwszym i często jedynym objawem zakażenia są zaburzenia smaku i węchu - tłumaczy ekspert.

Lekarz przypomina, że wszyscy pacjenci, którzy chorowali na COVID-19 powinni w ciągu kilku miesięcy od wyzdrowienia sprawdzić swój słuch, bo również niektóre schematy lekowe stosowane w poszczególnych państwach mogą być toksyczne dla narządu słuchu. Takie powikłania obserwowano m.in. w przypadku leków stosowanych w leczeniu malarii i niektórych antybiotyków. Istnieje ryzyko, że mogą one doprowadzić do stałego lub postępującego pogorszenia słuchu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie
Maxxing w diecie – hit czy zagrożenie? Eksperci nie mają wątpliwości
Maxxing w diecie – hit czy zagrożenie? Eksperci nie mają wątpliwości
Starość coraz droższa. W Łodzi nawet 11 tys. miesięcznie
Starość coraz droższa. W Łodzi nawet 11 tys. miesięcznie
Pacjenci z białaczką będą mogli leczyć się blisko domu. Ruszy kluczowy projekt
Pacjenci z białaczką będą mogli leczyć się blisko domu. Ruszy kluczowy projekt
Pijesz je na co dzień? Mogą po cichu pogarszać stan serca
Pijesz je na co dzień? Mogą po cichu pogarszać stan serca
Częsty błąd podczas gotowania ziemniaków. Może pozbawić je wartości odżywczych
Częsty błąd podczas gotowania ziemniaków. Może pozbawić je wartości odżywczych
Czujesz ciągłe zmęczenie? Nie ignoruj tego objawu. Farmaceutka wskazuje przyczyny
Czujesz ciągłe zmęczenie? Nie ignoruj tego objawu. Farmaceutka wskazuje przyczyny
Od maja sanatorium na NFZ będzie droższe. Nowe stawki
Od maja sanatorium na NFZ będzie droższe. Nowe stawki
Wycofanie air fryera z sieci sklepów. Należy zaprzestać używania sprzętu
Wycofanie air fryera z sieci sklepów. Należy zaprzestać używania sprzętu
Zmiany od 1 kwietnia. Lek na zakrzepicę bez refundacji
Zmiany od 1 kwietnia. Lek na zakrzepicę bez refundacji
Stan zdrowia Trumpa. Znowu pokazał zasinioną dłoń
Stan zdrowia Trumpa. Znowu pokazał zasinioną dłoń
Pacjenci z SM w zawieszeniu. Szpital w Skarżysku ogranicza leczenie
Pacjenci z SM w zawieszeniu. Szpital w Skarżysku ogranicza leczenie
Renty wdowie wzrosną. Od 2027 roku ważna zmiana
Renty wdowie wzrosną. Od 2027 roku ważna zmiana