Trwa ładowanie...

Kolejne leki zniknęły z Polski. "Zostały wycofane z oferty i nie będą już dostępne"

Karolina Rozmus
10.12.2022 12:20
Z aptek znikają dwa leki
Z aptek znikają dwa leki (Getty Images)

Producent poinformował o wycofaniu z rynku kropli do oczu stosowanych w przypadku podrażnienia oczu, zaczerwienienia i obrzęku spojówek. Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wycofane zostały także dwie serie leku stosowanego w terapii odczulającej.

spis treści

1. Krople do oczu znikają z aptek

Jak informuje portal gdziepolek.pl, w aptekach nie ma już kropli do oczu Oculosan.

"Od producenta otrzymaliśmy informację, iż krople do oczu Oculosan zostały wycofane z oferty i nie będą już dostępne w aptekach" – informuje portal.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

Oculosan był dostępnym bez recepty lekiem zawierającym w swoim składzie nafazolinę, cynk i składniki roślinne zmniejszające przekrwienie oczu i obrzęk spojówek oraz działające łagodnie odkażająco.

Producent wycofuje z obrotu krople do oczu
Producent wycofuje z obrotu krople do oczu (Getty Images)

Stosowany był w przypadku pieczenia, świądu, łzawienia, bolesności i łzawienia. Według danych opublikowanych na stronie Oculosan nie jest dostępny w żadnej z objętych monitoringiem aptek.

2. GIF wycofuje Allergovit

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z obrotu na terenie całego kraju zostały wycofane także dwie serie produktu leczniczego Allergovit. To szczepionka alergenowa, którą prowadzi się immunoterapię swoistą, czyli odczulanie. W trakcie leczenia we wstrzyknięciach podaje się pacjentowi coraz większe dawki istotnego klinicznie alergenu wywołującego reakcję alergiczną aż do momentu osiągnięcia indywidualnej dawki maksymalnej, która jest następnie podawana jako dawka podtrzymująca.

Allergovit stosowany jest w leczeniu przyczynowym schorzeń alergicznych tj. alergiczny katar (nieżyt nosa), alergiczne zapalenie spojówek, alergiczna astma oskrzelowa itd.

GIF informuje, że powodem tej decyzji było błędne oznakowanie w przedmiotowych seriach produktu leczniczego fiolek znajdujących się w opakowaniu. To miało stwarzać ryzyko wprowadzenia w błąd personelu medycznego, a co za tym idzie przyjęcia przez pacjenta zbyt wysokiej dawki leku.

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu:

  • Nazwa produktu: Allergovit, zawiesina do wstrzykiwań, leczenie początkowe: stężenie A - 1000 TU/ml, stężenie B - 10 000 TU/ml,
  • Numery serii: G1001658-10, termin ważności: 30.06.2023 r. oraz G2105015-05, termin ważności: 31.10.2023 r.,
  • Podmiot odpowiedzialny: Allergopharma GmbH & Co.KG.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza