Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Korekcyjna plastyka nosa - przebieg zabiegu, przeciwwskazania, powikłania

Avatar placeholder
22.07.2021 15:56
Korekcyjna plastyka nosa
Korekcyjna plastyka nosa

Korekcyjna plastyka nosa ma na celu poprawienie wyglądu nosa, który najczęściej ma kształt garbatego, krzywego, wysokiego bądź wiszącego. Czasami zdarzają się nosy porozszczepowe, które wymagają chirurgii plastycznej. Osoby z krzywą przegrodą nosową również poddają się tego typu operacjom plastycznym. Skrzywienie przegrody nosowej dużego stopnia wywołuje zaburzenia w oddychaniu, a w związku z tym niedotlenienie, notoryczne zmęczenie, senność i częste infekcje. Operacja plastyczna w tym przypadku przynosi ogromną ulgę i poprawia ogólny stan pacjenta. Obecnie coraz bardziej popularna staje się korekcyjna plastyka nosa za pomocą kwasu hialuronowego, która jest nieinwazyjna, bezbolesna, ale nie jest długotrwała.

spis treści

1. Jak wygląda korekcyjna operacja nosa?

Chirurgia plastyczna umożliwia zmianę kształtu i wielkości nosa, zabieg trwa od 1 do 2 godzin. Celem plastyki nosa jest poprawa jego szkieletu chrzęstnego i kostnego. Po operacji nos zostaje zasetonowany (natłuszczony tasiemką uciskającą na uszkodzone naczynia i podpierającą szkielet chrzęstno-kostny nosa). Na zewnątrz zakłada się sztywny opatrunek gipsowy, który ma na celu unieruchomienie nosa; usuwa się go po tygodniu. W tym czasie wykonuje się 3 opatrunki. Po zdjęciu opatrunku nos jest w różnym stopniu obrzęknięty. Pod oczami są częstokrwiaki okularowe, ustępujące po 3 tygodniach. Całkowite gojenie po korekcji nosa trwa 3 miesiące. W okresie pooperacyjnym wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej: unikanie gwałtownych ruchów, wysiłków oraz ograniczenie sportów.

Operacja plastyczna nosa
Operacja plastyczna nosa

Zabieg plastyki nosa.

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Operacja nosa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Warunkiem koniecznym jest dobry stan ogólny zdrowia oraz prawidłowe wyniki podstawowe badań laboratoryjnych. Kobiety jedynie po miesiączce mogą poddać się plastyce nosa.

Przed wykonaniem zabiegu, jakim jest plastyka nosa należy wykonać takie badania, jak:

Koszt operacji plastycznej:

  • korekcja chrzęstna: od 5000 do 6000 PLN, w tym cena zabiegu, implantu, znieczulenia ogólnego, pobytu w klinice, opatrunków;
  • korekcja całkowita (kostno-chrzęstna): od 7000 do 8500 PLN, w tym cena zabiegu, znieczulenia ogólnego, pobytu w klinice i opatrunków;
  • korekcja nosa porozszczepowego: od 5000 do 8500 PLN, w tym cena zabiegu, znieczulenia ogólnego, pobytu w klinice, opatrunków i wizyt kontrolnych.

1.1. Korekcja nosa kwasem hialuronowym

Obecny rozwój medycyny estetycznej pozwolił na wykonywanie bezkrwawej korekcji nosa. Zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny i krótki, trwa zaledwie ok. 15 min. Polega na wypełnieniu odpowiedniego miejsca kwasem hialuronowym. Ten odpowiednio wymodeluje nos, zwęzi, jeżeli jest zbyt szeroki, czy też zniweluje istniejący garb. Taki zabieg wymaga jednak dużego doświadczenia lekarza. Pełny efekt zabiegu utrzymuje się około roku. W przeciągu tego czasu należy się skonsultować z lekarzem w celu kolejnego uzupełnienia. Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego choć nie jest zbytnio długotrwały, to jednak jest to jego zaleta. Pacjent nie musi się obawiać, że w przypadku złej korekcji nosa taka zmiana zostanie na zawsze.

2. Przeciwwskazania do zabiegu korekcyjnej plastyki nosa i jej możliwe powikłania

Operacja plastyczna nosa nie powinna być wykonywana u osób, u których zdiagnozowano niedokrwistość, skazy naczyniowe, występuje nieuregulowane nadciśnienie czy ropne zapalenie zatok i twarzy, a także cukrzyca.
Zabieg korekcyjnej plastyki nosa zawsze wiąże się z wystąpieniem bólu i obrzęku. Tego typu zabiegom zawsze towarzyszy możliwość pojawienia się komplikacji. Powikłania korekcyjnej plastyki nosa mogą obejmować:

  • uporczywe krwawienie;
  • krwotok;
  • wypadanie setonu do gardła;
  • infekcje;
  • zropienie nosa.

Rzadziej pojawia się niewielkie skrzywienie nosa lub powstanie blizny przerostowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Operacja dróg oddechowych nosa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.