Trwa ładowanie...

Koronawirus powoduje przekrwienie oczu? Objawem Covid-19 może być zapalenie spojówek

Nietypowym objawem zarażenie koronawirusem może być zapalenie spojówek. Chelsey Earnest, pielęgniarka, pracująca w domu opieki w Kirkland, zauważyła, że jej pacjenci, chorujący na Covid-19 mają przekrwione oczy. Objaw ten został uwzględniony w raporcie WHO.

Zobacz film: "Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film"

1. Koronawirus a przekrwione oczy

Chelsey Earnest dokonała bardzo ważnej obserwacji. Pielęgniarka, która pracuje w domu opieki w Kirkland (USA) miała pod opieką pacjentów zakażonych koronawirusem SARS CoV-2. W jej obserwacji wynika, że najczęściej występującym objawem u jej pacjentów był kaszel, duszności, gorączka i zapalenie spojówek.

Zapalenie spojówek objawem koronawirusa
Zapalenie spojówek objawem koronawirusa (iStock)

W rozmowie z CNN przyznała, że wygląd oczu pacjentów zdradzał ich stan zdrowia

"Mieliśmy pacjentów, u których czerwone oczy były jedynym objawem, jaki zauważyliśmy, a potem trafiali do szpitala i umierali" – twierdzi pielęgniarka.

Amerykańska Akademia Okulistyki zamieściła na swojej stronie internetowej specjalny komunikat z ostrzeżeniem dla okulistów, przyjmujących pacjentów:

"Istnieją doniesienia, że COVID-19 może prowadzić do zapalenia spojówek – zaczerwienienia oczu i okolic wokół nich".

2. Polskie Towarzystwo Okulistyczne – oświadczenie dotyczące koronawirusa

Podobną inicjatywę podjęło PTO, pisząc w zaleceniach:

"Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. [10] Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS CoV-2."

Koronawirus a czerwone oczy
Koronawirus a czerwone oczy (iStock)

3. Koronawirus a zapalenie spojówek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymieniła zapalenie spojówek jako jeden z objawów koronawirusa SARS CoV-2 w swoim raporcie. Według zawartych tam danych jest to bardzo rzadki objaw, ponieważ stan zapalny w obrębie oczu stwierdzono u zaledwie 0,8 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem.

Najczęściej występujące objawy koronawirusa to:

 • gorączka (87,9 proc.),
 • suchy kaszel (67,7 proc.),
 • zmęczenie (38,1 proc.),
 • odkrztuszanie plwociny (33,4 proc.) – w tym krwawej plwociny (0,9 proc.),
 • duszności (18,6 proc.)
 • ból gardła (13,9 proc.),
 • ból głowy (13,6 proc.),
 • bóle mięśni i stawów (14,8 proc.),
 • dreszcze (11,4 proc.),
 • nudności i wymioty (5 proc.),
 • niedrożność nosa (4,8 proc.),
 • biegunka (3,7 proc.),
 • zapalenie spojówek (0,8 proc.).

4. Koronawirus w domu opieki w Kirkland

Chelsey Earnest pracuje jako pielęgniarka w domu opieki w Kirkland już 20 lat i jak sama przyznała, czegoś podobnego nie przeżyła nigdy. Swoją pracę porównuje wręcz do wojny.

"To było jak strefa wojenna, kontrolowałam każdy pokój, każdego pacjenta. Jeśli w danym pokoju nie było żadnych pacjentów, zamykałam go i zaklejałam drzwi taśmą" – opowiada.

Wirusem zaraziło się tam aż 129 osób, byli wśród nich zarówno pacjenci, jak i personel i członkowie rodzin odwiedzających bliskich. W wyniku infekcji zmarło 29 osób, a średnia wieku ofiar wynosiła 80 lat.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Żródło:

• Polskie Towarzystwo Okulistyczne (https://pto.com.pl/aktualnosci/covid-19-rekomendacje-pto-dotyczace-postepowania-z-pacjentem-okulistycznym-w-czasie-epidemii) • The College of Optometrics (https://www.college-optometrists.org/the-college/media-hub/news-listing/viral-conjunctivitis-and-covid-19.html) • WHO (CNN (https://edition.cnn.com/2020/03/23/health/coronavirus-nurses-inside-washington-care-home/index.html) • Rozmowa CNN z pielęgniarką (https://www.who.int/publications-detail/report-of-the-who-china-joint-mission-on-coronavirus-disease-2019-(covid-19))

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.