Przejdź na WP

Korzonki – charakterystyka, przyczyny, objawy i leczenie zapalenia korzonków

O korzonkach zwykle mówimy w kontekście bólu kręgosłupa lędźwiowego. Czym jednak są wspomniane korzonki i jaką dolegliwość wywołują?

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

spis treści

1. Korzonki – charakterystyka

Korzonki nerwowe, inaczej korzenie nerwowe, to odchodzące od rdzenia kręgowego pomiędzy kręgami włókna nerwowe. Od rdzenia odchodzą po dwa korzenie brzuszne – zawierają one włókna ruchowe – i dwa korzenie grzbietowe – zawierają one włókna nerwowe i czuciowe. Korzonki to niezwykle delikatne i wrażliwe struktury – z tego powodu ich ból jest tak dojmujący.

Na ból korzonków pomagają masaże
Na ból korzonków pomagają masaże

2. Korzonki – przyczyny zapalenia

Gdy odczuwamy ból korzonków, z pewnością mamy do czynienia z dolegliwością, jaka jest zapalenie korzonków nerwowych. Powoduje go ucisk na korzeń nerwowy. Do zapalenia korzonków przyczyniają się schorzenia kręgosłupa, jak na przykład: choroba zwyrodnieniowa, dyskopatia, skolioza, a także inne czynniki: przeciążenie kręgosłupa (wpływać na nie może aktywność fizyczna, praca, zła pozycja np. podczas snu), nadwyrężenia mięśni, gwałtowny ruch (np. przy podnoszeniu czegoś ciężkiego), choroby zapalne stawów, kości, infekcje wirusowe lub bateryjne, osłabienie, stres.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń...

zobacz galerię

3. Korzonki – objawy zapalenia

Nagły, ostry ból w dolnej części pleców, który promieniuje wzdłuż rąk lub nóg – to najbardziej rozpoznawany objaw chorych korzonków. Chorzy uskarżają się, że ból przy zapaleniu korzonków jest często tak silny, że nie pozwala nawet wstać z łóżka. Zapalenie korzonków objawia się jednak też w inny sposób. Wśród najczęstszych symptomów wymienia się: utratę siły w mięśniach rąk lub nóg, mrowienia, drętwienia (czyli wszelkie zaburzenia czucia), przykurcz mięśni przy kręgosłupie, skrzywienie kręgosłupa. Z zapaleniem korzonków mogą się też wiązać problemy z oddawaniem moczu lub stolca, a także objawy typowe dla infekcji, jak na przykład gorączka, kaszel, bóle w stawach, mięśniach, bóle głowy. Należy więc bacznie obserwować reakcje swojego organizmu, by w porę zareagować na rozwijająca się dolegliwość.

Zobacz także:

4. Korzonki – leczenie i profilaktyka zapalenia

Leczenie zapalenia korzonków powinno być oczywiście oparte na łagodzeniu bólu poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych. Ból złagodzą też masaże, fizykoterapia, krioterapia, laseroterapia, nagrzewanie lampą. Terapia dolegliwości związanych z zapaleniem korzonków powinna się też opierać na rozluźnieniu napiętych mięśni i przede wszystkim na odpoczynku w pozycji odciążającej kręgosłup. Inaczej jest przy niedowładach będących wynikiem chorych korzonków. W takim przypadku wykonuje się operację. Oczywiście lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Profilaktyka w odniesieniu do korzonków to przede wszystkim zmiana złych nawyków w trybie życia. Co należy zrobić, by nie cierpieć na zapalenie korzonków? Regularne ćwiczenia, zachowywanie wyprostowanej postawy ciała, sen na odpowiednim (najlepiej twardym) podłożu, dbanie o prawidłową masę ciała, unikanie wyziębiania organizmu, zdrowa dieta – to najlepsze metody na zapobieganie bólom korzonków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy