Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Kremy plemnikobójcze

Avatar placeholder
14.06.2013 11:57
Kremy plemnikobójcze
Kremy plemnikobójcze

Kremy plemnikobójcze to antykoncepcja dla kobiet oraz sposób na zwalczanie suchości pochwy w wieku okołomenopauzalnym i przy niedostatecznym nawilżeniu pochwy z innych powodów. Kremy antykoncepcyjne nie powinny być jednak jedyną stosowaną formą antykoncepcji, jeśli rzeczywiście nie chcesz zajść w ciążę. Co prawda, lepsza taka antykoncepcja niż żadna, ale takie zabezpieczenie u niemal jednej trzeciej kobiet jest niestety nieskuteczne.

spis treści

1. Działanie kremów plemnikobójczych

Kremy plemnikobójcze w swoim działaniu są podobne do globulek dopochwowych. Co ważne, działają natychmiast. Ponadto działają nawilżająco, co może być pomocne zwłaszcza dla kobiet, które dopiero rozpoczynają swoje życie seksualne lub mają problemy z lubrykacją pochwy. Jednak ten rodzaj antykoncepcji jest mało skuteczny.

Skuteczność kremów plemnikobójczych wzrasta, gdy są zastosowane jako dodatkowa forma antykoncepcyjna. Za działanie antykoncepcyjne kremów plemnikobójczych jest odpowiedzialny nonoxynol-9 - substancja unieruchamiająca plemniki. Środki plemnikobójcze stosuje się przed stosunkiem, wprowadzając je zgodnie z instrukcją do środka pochwy. Po zastosowaniu nie należy płukać pochwy przez 6 godzin, gdyż może to wypłukać krem i obniżyć ochronę antykoncepcyjną niemal do zera.

2. Wady i zalety stosowania kremów plemnikobójczych

Zobacz film: "Ryzyko kontaktów seksualnych"

Główną wadą środków plemnikobójczych, niezależnie od ich stężenia, jest ich mała skuteczność. Wskaźnik Pearla to ok 6-29. Oznacza to, że 6-29 kobiet (w zależności od badań) stosujących przez rok tę formę antykoncepcji, zaszło w ciążę. Bez stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcji, wskaźnik Pearla wynosi 85. Poza tym kremy antykoncepcyjne mogą wywołać podrażnienie pochwy lub reakcję uczuleniową, a także podrażnić śluzówkę u kobiety i mężczyzny.
Korzyści wynikające ze stosowania kremów plemnikobójczych:

  • są łatwo dostępne w aptekach i można je kupić bez recepty,
  • nie wymagają badań,
  • są niedrogie,
  • nawilżają pochwę,
  • nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, nie powodują uszkodzeń u płodu ani powikłań ciąży,
  • są proste w aplikacji,
  • działają natychmiast,
  • ich działanie utrzymuje się do 6 godzin,
  • nie zakłócają równowagi hormonalnej.

Środki plemnikobójcze są reklamowane jako środki także wirusobójcze. Jednak w praktyce nie mają żadnego działania przeciwwirusowego. Nie chronią przed zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową ani przed wirusem HIV!

Kremy plemnikobójcze to raczej dodatkowa antykoncepcja, wspomagająca inne sposoby zapobiegania ciąży, takie jak na przykład prezerwatywy dla mężczyzn czy kobiet lub wkładki wewnątrzmaciczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pianki antykoncepcyjne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.