Kryzys w małżeństwie

Kryzys może dotknąć każdego małżeństwa, niezależnie czy upłynęło 5, 10 czy 25 lat wspólnego życia. Kryzys w małżeństwie zaczyna się wtedy, gdy kobieta i mężczyzna tracą ze sobą kontakt. Wspólne rozmowy sprowadzają się do wymiany informacji, kto ma odebrać dziecko, zająć się zakupami itd. Komunikacja w związku przypomina odbijanie piłeczki, ma charakter wymiany na zasadzie hasło-hasło, np. „Co w pracy?”, „A co na obiad?”. Małżonkowie często oszukują się i wmawiają sobie, że nic się nie dzieje. Niekiedy rzucają się w wir pracy, aby nie przebywać w domu. Jak pokonać kryzys małżeński?

Polecane wideo:

Jak zaradzić kryzysowi w małżeństwie?

  • Wyciągnięcie ręki – zazwyczaj kobieta pierwsza wychodzi z inicjatywą porozmawiania. To ona odczuwa większą potrzebę miłości, czułości i zainteresowania. Małżonkowie powinni zacząć rozmowę o sobie, o tym, że zaczęło się dziać coś niedobrego w ich domu. Czasem rozmowa na tym etapie może nie wychodzić, nie można się tym zrażać, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i powrócić do tematu za jakiś czas.
  • Odzyskanie dawnego kontaktu – nie przychodzi łatwo, ale warto spróbować i zaskoczyć drugą osobę pytaniem o marzenia, plany na przyszłość, pracę itd. Osoba przyzwyczajona do milczenia lub pretensji będzie zaskoczona tą zmianą i otworzy się na rozmowę. Może się okazać, że ktoś czuje się odsunięty na dalszy plan z powodu dzieci lub że jest przytłoczony obowiązkami w pracy. Dom to miejsce odpoczynku i relaksu. Jeśli mąż czuje się odrzucony z tego powodu, że żona większość swojego czasu poświęca opiece nad dziećmi, to trzeba męża włączyć w jej obowiązki i pozwolić mu na odrabianie lekcji z dziećmi, pielęgnację najmłodszych.
  • Jasne mówienie o swoich potrzebach – kobiety zazwyczaj czekają, że mężczyźni się domyślą, co je gnębi. Niestety, nie zawsze tak jest i lepiej śmiało precyzować swoje potrzeby niż czekać, aż mąż odgadnie oczekiwania. Gdy żona odczuwa żal z powodu braku komplementów od męża, powinna mu o tym powiedzieć. Jeśli pojawia się konflikt, obie strony muszą przypominać sobie, dlaczego poślubiły właśnie tę osobę, że nadal się kochają i są dla siebie oparciem w trudnych sytuacjach.
  • Wspólne spędzanie czasu – nie trzeba wychodzić z domu na kolację czy do kina. Wystarczy wspólne wykonywanie obowiązków, jak zmywanie naczyń czy przygotowywanie posiłku. Wtedy jest czas, aby porozmawiać ze sobą o całym dniu. Można też zaplanować wspólny urlop, wybrać miejsce oraz czas.
  • Walka z rutyną – można wprowadzić nowe zwyczaje, jak np. niedzielne śniadanie w piżamach z całą rodziną czy wspólne spacery lub jazda na rowerze. Gdy małżonkowie zostali już sami w domu, mogą przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na wspólne wyjścia.
  • Lojalność wobec partnera – każdego dnia trzeba być po tej samej stronie i szukać w sobie pozytywnych rzeczy. Żona nie powinna plotkować na temat męża z przyjaciółkami i nie oceniać go. Jeśli szuka się wsparcia, trzeba konkretnie mówić, co nas w partnerze złości.

Konsekwencje kryzysu w związku

Konsekwencje kryzysu małżeńskiego są różne – czasami pozytywne, a czasem, niestety, negatywne. Kiedy partnerzy nie potrafią dojść do porozumienia, wyjaśnić sobie obawy, wątpliwości, a dodatkowo czują, że uczucie wygasło, często rodzi się pytanie, czy warto to dłużej ciągnąć, czy warto ratować związek. Pytanie to jest tym bardziej bolesne, gdy w małżeństwie pojawiają się dzieci. Decyzja o pozostaniu z partnerem często podejmowana jest wówczas nie tyle z uczucia, co z obowiązku zapewnienia maluchom pełnej rodziny. Nie jest to jednak wyjście dobre ani dla samych małżonków, ani dla dzieci.

Warto jednak walczyć o bycie razem, gdy czujecie, że oddaliliście się od siebie tylko i wyłącznie z powodu braku czasu, przepracowania, zaniedbania drugiej strony. Czasem kryzys małżeński jest takim momentem naprawy związku i wzmocnienia więzów między partnerami. Wtedy bliscy sobie ludzie znowu zaczynają rozumieć, jak wiele znaczy dla nich druga osoba. Potrafią przezwyciężyć kryzys i jeszcze silnej zbliżyć się do siebie. Małżeństwo to sztuka upadania i podnoszenia się z upadków. A wiadomo, że razem lepiej zwalczyć wszelkie przeciwności losu.

Komentarze (28)
~Pat
~Pat 2 miesiące temu

NIE JESTES STARA na zmiany lepiej teraz niż za późno ja mam dziecko które bardzo kocha i dla którego tylko jestem ze swoim mężem ..dlatego nie popełniaj tego błędu...pamietaj ze chęć misi wychodzić z obu stron nie tylko z twojej ....trzymaj się i głowa do góry

Odpowiedz
~taka_jedna
~taka_jedna 3 miesiące temu

Mam 31 lat. Jestem 6 lat po ślubie. Nie mamy dzieci, bo nie możemy przez męża. Tzn w styczniu dowiedzieliśmy się gdzie jest problem. Staraliśmy się 4 lata. Mamy szanse na bycie rodzicami, ale musimy brac leki i inseminacja wchodzi tylko w gre. Stracilam prace. Choruje na depresje lekową. Odtawilam leki po roku brania, żeby próbować zajść w ciążę. Ale moje małżeństwo sie sypie. Mąż woli spędzać czas na graniu z kumplem niż być ze mną. Nie wspiera mnie. Jak bylam w takim dolku , bo probowalam walczyc bez lekow to mnie olal. Nawet nie poczytal co mi jest i jak mnie wspierac. Caly czas sie kłócimy. Nie wiem co robić. Jestem już stara, chce być mamą. Odejść czy zostać? Pomocy!!!!

Odpowiedz
~marta
~marta ponad rok temu

Uważam, że w dzisiejszych czasach bardzo ważnym elementem jest pomoc psychologów. Osobiście mogę z całego serca polecić panią psycholog Jolantę Szczepaniak z centrum psychoterapii vide w Warszawie. Terapia bardzo pomogła w kryzysie mojego małżeństwa. Nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać, pani Jola pomogła nam zobaczyć gdzie popełniliśmy błąd. Warto ratować swoje małżeństwo - nawet jeśli wydaje się nam, że jest to już niemożliwe.

Odpowiedz
~an87
~an87 ponad rok temu

Nie wiem co mam robić. Jesteśmy prawie 7 lat po ślubie, mamy dwójkę dzieci, córcia ma 6 lat a synek 9 miesięcy oboje chcieliśmy drugie dziecko byliśmy dobrym małżeństwem jak się dowiedzieliśmy że jestem w ciąży to byliśmy bardzo szczęśliwi. Ostatnio wszystko się zmieniło o 180 stopni. Mąż mnie unika jak ognia, nie rozmawiamy ze sobą, nie pomaga mi przy dzieciach no chyba że go wyprosze to z wielkimi pretensjami poświęci czas dzieciom. Ucieka przed nami, gdy wróci z pracy to za zwyczaj idzie do garażu poprostu posiedzieć z dala od nas. Obraża mnie wyzywa na każdym kroku. Zero szacunku. A sex... Od porodu zdarzył się 4 razy. Nigdzie razem nie wychodzimy,nawet na głupie zakupy czy z dziećmi do lekarza. A jak ostatnio zapytałam dlaczego nie chce z nami iść to powiedział że się wstydzi! Ja już nie mam siły walczyć o rodzinę.

Odpowiedz
~przegrany
~przegrany ponad rok temu

28lat małżeństwa zupełnie bezsensu ,od 9 lat nie sypiamy ze sobą ,żadnych rozmów ,dlaczego ??porażka ,stwierdzenie , że jestem nikim dla niej .mając 50+ ,udajemy że wszystko w porządku,fałsz i obłuda,jak można sie pogubić w życiu!! Całe szczęście ,że jest już z "górki" ,przynajmniej nie będzie żal odchodzić .Każdy powie ,jak tak można ,co to za człowiek,radzic , oceniać i osądzać bardzo łatwo. Dzieją się takie rzeczy w XXI w.Ot wszystko.

Odpowiedz
~szub.ka
~szub.ka ponad rok temu

Mam 15 lat stażu . Zawsze wiernie staram podejść do wszystkich problemów i trosk. Małżeństwo to skomplikowana instytucja czy jak inaczej nazwać. Ja choruje od dziecka na padaczkę. Żona zawsze wiedziała o tym. Jednak teraz mamy prawie 45 lat i zaczyna wygasać. Mamy dziecko . I dziecka jest mi najbardziej żal. Nie chcę rozwodu. chcę kochać szanować żonę , pielęgnować ją i dziecko , szanować każdy dzień. Są owszem złe dni . Wtedy jest źle!!! Jednak przez taki długi okres już nie umiem przyjmować do wiadomości że jestem NICZYM JESTEM ZEREM !! I WIELE EPITETÓW ze strony żony. Wtedy ja zaczynam swoje spiewki i. Kiedyś wybucha i wtedy jest znowu na mnie. Jak żyć??? Żona często angażuje się w relacje , jakie mam w pracy z kumplami Czy są . kim są jacy są?? Czy to ma znaczenie?? Może wiele tu samokrytyki. Jednak ja dzisiaj odczułem że to koniec. Nie chcę rozwodu. Zona wychodzi sama wieczorem. Spotyka się z moim kumplem .Twierdzi że on ma jakieś problemy w domu. Ja może nie widzieć ich w naszym związku. Ja po prostu jestem sam. Nie jestem zwolennikiem rozwodów. To nie wyjście!! Powinniśmy nad tym po pracować . Ani rozmowa nic nie daje. Zaraz kłótnia! Seks już widzę tylko w tv. Nie wiem co dalej !! A JA WCIĄŻ KOCHAM MOJĄ ŻONĘ I DZIECKO !!

Odpowiedz
~johny\
~johny\ ponad rok temu

Artykół do bani-masakra. Właśnie przechodzimy kryzys po 10 latach. Każde z nas uważ a się za poszkodowane. Akle jak tu do cholery żyć gdy żona pracuje do późna, ja na zmiany-dzieci,dom, praca-nie da się pogodzić. Kiedy odpocząć? Jak razem spędzać czas, skoro non stop jesteśmy przytłoczeni przez obowiązki?Każde z nas uważa ze to winna drugiej strony. Mamy takie same obawy. Tylko, że zona nie widzi pozytywó. pamiętajcie aby razem dużo wspominać. Te dobre chwile. Te złe wypominamy sobie co chwila ale nie mówimy o dobrych. W ten sposób całe małżeństwo wygląda jak jedna wielka porażka. Pozdrawiam

Odpowiedz
~przemo78
~przemo78 ponad rok temu

Ja jestem zdania, ze kryzysy w związkach wynikają z niezadowolenia z łóżku u któregoś z partnerów i żeby tego uniknąć należałoby od czasu do czasu dodać w łóżku trochę pikanterii :D bielizna, fantazyjne przebrania, czy jakieś inne gadżety :D Nie ma co się wstydzić, w dzisiejszych czasach jest mnóstwo sklepów internetowych zajmujących się tego typu sprzedażą. Ja korzystałem kiedyś z nowedoznania.com.pl i jestem zadowolony, moja partnerka również :) :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Małżeństwo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Małżeństwo
Małżeństwo

Miłość receptą na zdrowie (prezentacja edukacyjna)

Miłość receptą na zdrowie (prezentacja edukacyjna)

. Małżeństwo Prowadzone na Harvardzie badania wykazały, że na kobiety będące w związku małżeńskim stres ma o 20 procent mniej negatywnego wpływu (...) (wlicza się tutaj choroby serca i samobójstwa) niż na te, które żyją samotnie....

Małżeństwo

Zgodne małżeństwo

Zgodne małżeństwo

Udane małżeństwo to takie, w którym obie osoby czują wzajemny szacunek, wsparcie i zrozumienie.

Małżeństwo

Po co nam małżeństwo?

Według psychologów na miłość składają się trzy komponenty: intymność, namiętność oraz zaangażowanie w relację. To właśnie zaangażowanie w relację przybliża dwie osoby do przekształcenia się namiętności i doraźnych spotkań w stały związek. Partnerzy...

Małżeństwo

Monogamia czy poligamia?

Odwieczny spór istniejący między monogamią a poligamią nadal trwa. Na temat tych kwestii nie ma bowiem jednoznacznej opinii i to zagadnienie budzi wiele kontrowersji. Wiele osób sądzi, że zarówno mężczyźni jak i kobiety zdradzają swoje drugie połówki...

Małżeństwo

Złe odżywianie w związku

Złe odżywianie w związku

W związkach można zauważyć następującą zależność: w trakcie poszukiwania partnera robi się wszystko ze swoim ciałem, żeby wyglądać atrakcyjnie, gdy zaś usidli się kogoś, motywacja do utrzymania formy spada wprost proporcjonalnie do upływu czasu bycia...

Małżeństwo

Co warto ustalić przed ślubem?

Co warto ustalić przed ślubem?

może spowodować wystąpienie silnego konfliktu pomiędzy nimi. Jesteście za monogamią czy raczej otwartym małżeństwem? Uzyskanie szczerej opinii od partnera

Małżeństwo

Jak nie utyć w związku?

w spa. Nieważne, czy jesteście świeżo upieczoną parą czy małżeństwem z 30-letnim stażem. Bycie w stałym związku wcale nie musi zwiastować utraty

Małżeństwo

7 sposobów, aby stać się lepszym mężem

7 sposobów, aby stać się lepszym mężem

Wielu panów zdaje się zapominać o tym, że zawarcie małżeństwa to moment, w którym starania o partnerkę powinny zostać zwielokrotnione. Spoczęcie (...) staje się silniejszy. Kobieta zyskuje przy okazji bezcenne poczucie bezpieczeństwa...

Małżeństwo

Jak często się kochać?

Nie istnieje jedna recepta, np. kochaj się trzy razy w tygodniu, a będziesz szczęśliwy i w pełni zadowolony ze współżycia. Odpowiednia częstość stosunków zależy tylko i wyłącznie od waszych preferencji i tego, czego wy potrzebujecie. W pewnym sensie trudno...

Małżeństwo

Jak uratować związek?

Jak uratować związek?

przejściowe kłopoty w małżeństwie wynikają ze wzajemnego braku czasu dla siebie, zaniedbania w pielęgnowaniu uczucia. Trudniej podjąć decyzję w kwestii