Kryzys w małżeństwie

Kryzys może dotknąć każdego małżeństwa, niezależnie czy upłynęło 5, 10 czy 25 lat wspólnego życia. Kryzys w małżeństwie zaczyna się wtedy, gdy kobieta i mężczyzna tracą ze sobą kontakt. Wspólne rozmowy sprowadzają się do wymiany informacji, kto ma odebrać dziecko, zająć się zakupami itd. Komunikacja w związku przypomina odbijanie piłeczki, ma charakter wymiany na zasadzie hasło-hasło, np. „Co w pracy?”, „A co na obiad?”. Małżonkowie często oszukują się i wmawiają sobie, że nic się nie dzieje. Niekiedy rzucają się w wir pracy, aby nie przebywać w domu. Jak pokonać kryzys małżeński?

Jak zaradzić kryzysowi w małżeństwie?

  • Wyciągnięcie ręki – zazwyczaj kobieta pierwsza wychodzi z inicjatywą porozmawiania. To ona odczuwa większą potrzebę miłości, czułości i zainteresowania. Małżonkowie powinni zacząć rozmowę o sobie, o tym, że zaczęło się dziać coś niedobrego w ich domu. Czasem rozmowa na tym etapie może nie wychodzić, nie można się tym zrażać, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i powrócić do tematu za jakiś czas.
  • Odzyskanie dawnego kontaktu – nie przychodzi łatwo, ale warto spróbować i zaskoczyć drugą osobę pytaniem o marzenia, plany na przyszłość, pracę itd. Osoba przyzwyczajona do milczenia lub pretensji będzie zaskoczona tą zmianą i otworzy się na rozmowę. Może się okazać, że ktoś czuje się odsunięty na dalszy plan z powodu dzieci lub że jest przytłoczony obowiązkami w pracy. Dom to miejsce odpoczynku i relaksu. Jeśli mąż czuje się odrzucony z tego powodu, że żona większość swojego czasu poświęca opiece nad dziećmi, to trzeba męża włączyć w jej obowiązki i pozwolić mu na odrabianie lekcji z dziećmi, pielęgnację najmłodszych.
  • Jasne mówienie o swoich potrzebach – kobiety zazwyczaj czekają, że mężczyźni się domyślą, co je gnębi. Niestety, nie zawsze tak jest i lepiej śmiało precyzować swoje potrzeby niż czekać, aż mąż odgadnie oczekiwania. Gdy żona odczuwa żal z powodu braku komplementów od męża, powinna mu o tym powiedzieć. Jeśli pojawia się konflikt, obie strony muszą przypominać sobie, dlaczego poślubiły właśnie tę osobę, że nadal się kochają i są dla siebie oparciem w trudnych sytuacjach.
  • Wspólne spędzanie czasu – nie trzeba wychodzić z domu na kolację czy do kina. Wystarczy wspólne wykonywanie obowiązków, jak zmywanie naczyń czy przygotowywanie posiłku. Wtedy jest czas, aby porozmawiać ze sobą o całym dniu. Można też zaplanować wspólny urlop, wybrać miejsce oraz czas.
  • Walka z rutyną – można wprowadzić nowe zwyczaje, jak np. niedzielne śniadanie w piżamach z całą rodziną czy wspólne spacery lub jazda na rowerze. Gdy małżonkowie zostali już sami w domu, mogą przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na wspólne wyjścia.
  • Lojalność wobec partnera – każdego dnia trzeba być po tej samej stronie i szukać w sobie pozytywnych rzeczy. Żona nie powinna plotkować na temat męża z przyjaciółkami i nie oceniać go. Jeśli szuka się wsparcia, trzeba konkretnie mówić, co nas w partnerze złości.

Konsekwencje kryzysu w związku

Konsekwencje kryzysu małżeńskiego są różne – czasami pozytywne, a czasem, niestety, negatywne. Kiedy partnerzy nie potrafią dojść do porozumienia, wyjaśnić sobie obawy, wątpliwości, a dodatkowo czują, że uczucie wygasło, często rodzi się pytanie, czy warto to dłużej ciągnąć, czy warto ratować związek. Pytanie to jest tym bardziej bolesne, gdy w małżeństwie pojawiają się dzieci. Decyzja o pozostaniu z partnerem często podejmowana jest wówczas nie tyle z uczucia, co z obowiązku zapewnienia maluchom pełnej rodziny. Nie jest to jednak wyjście dobre ani dla samych małżonków, ani dla dzieci.

Warto jednak walczyć o bycie razem, gdy czujecie, że oddaliliście się od siebie tylko i wyłącznie z powodu braku czasu, przepracowania, zaniedbania drugiej strony. Czasem kryzys małżeński jest takim momentem naprawy związku i wzmocnienia więzów między partnerami. Wtedy bliscy sobie ludzie znowu zaczynają rozumieć, jak wiele znaczy dla nich druga osoba. Potrafią przezwyciężyć kryzys i jeszcze silnej zbliżyć się do siebie. Małżeństwo to sztuka upadania i podnoszenia się z upadków. A wiadomo, że razem lepiej zwalczyć wszelkie przeciwności losu.

Komentarze (24)
~an87
~an87

Nie wiem co mam robić. Jesteśmy prawie 7 lat po ślubie, mamy dwójkę dzieci, córcia ma 6 lat a synek 9 miesięcy oboje chcieliśmy drugie dziecko byliśmy dobrym małżeństwem jak się dowiedzieliśmy że jestem w ciąży to byliśmy bardzo szczęśliwi. Ostatnio wszystko się zmieniło o 180 stopni. Mąż mnie unika jak ognia, nie rozmawiamy ze sobą, nie pomaga mi przy dzieciach no chyba że go wyprosze to z wielkimi pretensjami poświęci czas dzieciom. Ucieka przed nami, gdy wróci z pracy to za zwyczaj idzie do garażu poprostu posiedzieć z dala od nas. Obraża mnie wyzywa na każdym kroku. Zero szacunku. A sex... Od porodu zdarzył się 4 razy. Nigdzie razem nie wychodzimy,nawet na głupie zakupy czy z dziećmi do lekarza. A jak ostatnio zapytałam dlaczego nie chce z nami iść to powiedział że się wstydzi! Ja już nie mam siły walczyć o rodzinę.

Odpowiedz
~przegrany
~przegrany

28lat małżeństwa zupełnie bezsensu ,od 9 lat nie sypiamy ze sobą ,żadnych rozmów ,dlaczego ??porażka ,stwierdzenie , że jestem nikim dla niej .mając 50+ ,udajemy że wszystko w porządku,fałsz i obłuda,jak można sie pogubić w życiu!! Całe szczęście ,że jest już z "górki" ,przynajmniej nie będzie żal odchodzić .Każdy powie ,jak tak można ,co to za człowiek,radzic , oceniać i osądzać bardzo łatwo. Dzieją się takie rzeczy w XXI w.Ot wszystko.

Odpowiedz
~szub.ka
~szub.ka

Mam 15 lat stażu . Zawsze wiernie staram podejść do wszystkich problemów i trosk. Małżeństwo to skomplikowana instytucja czy jak inaczej nazwać. Ja choruje od dziecka na padaczkę. Żona zawsze wiedziała o tym. Jednak teraz mamy prawie 45 lat i zaczyna wygasać. Mamy dziecko . I dziecka jest mi najbardziej żal. Nie chcę rozwodu. chcę kochać szanować żonę , pielęgnować ją i dziecko , szanować każdy dzień. Są owszem złe dni . Wtedy jest źle!!! Jednak przez taki długi okres już nie umiem przyjmować do wiadomości że jestem NICZYM JESTEM ZEREM !! I WIELE EPITETÓW ze strony żony. Wtedy ja zaczynam swoje spiewki i. Kiedyś wybucha i wtedy jest znowu na mnie. Jak żyć??? Żona często angażuje się w relacje , jakie mam w pracy z kumplami Czy są . kim są jacy są?? Czy to ma znaczenie?? Może wiele tu samokrytyki. Jednak ja dzisiaj odczułem że to koniec. Nie chcę rozwodu. Zona wychodzi sama wieczorem. Spotyka się z moim kumplem .Twierdzi że on ma jakieś problemy w domu. Ja może nie widzieć ich w naszym związku. Ja po prostu jestem sam. Nie jestem zwolennikiem rozwodów. To nie wyjście!! Powinniśmy nad tym po pracować . Ani rozmowa nic nie daje. Zaraz kłótnia! Seks już widzę tylko w tv. Nie wiem co dalej !! A JA WCIĄŻ KOCHAM MOJĄ ŻONĘ I DZIECKO !!

Odpowiedz
~johny\
~johny\

Artykół do bani-masakra. Właśnie przechodzimy kryzys po 10 latach. Każde z nas uważ a się za poszkodowane. Akle jak tu do cholery żyć gdy żona pracuje do późna, ja na zmiany-dzieci,dom, praca-nie da się pogodzić. Kiedy odpocząć? Jak razem spędzać czas, skoro non stop jesteśmy przytłoczeni przez obowiązki?Każde z nas uważa ze to winna drugiej strony. Mamy takie same obawy. Tylko, że zona nie widzi pozytywó. pamiętajcie aby razem dużo wspominać. Te dobre chwile. Te złe wypominamy sobie co chwila ale nie mówimy o dobrych. W ten sposób całe małżeństwo wygląda jak jedna wielka porażka. Pozdrawiam

Odpowiedz
~przemo78
~przemo78

Ja jestem zdania, ze kryzysy w związkach wynikają z niezadowolenia z łóżku u któregoś z partnerów i żeby tego uniknąć należałoby od czasu do czasu dodać w łóżku trochę pikanterii :D bielizna, fantazyjne przebrania, czy jakieś inne gadżety :D Nie ma co się wstydzić, w dzisiejszych czasach jest mnóstwo sklepów internetowych zajmujących się tego typu sprzedażą. Ja korzystałem kiedyś z nowedoznania.com.pl i jestem zadowolony, moja partnerka również :) :)

Odpowiedz
~przemo78
~przemo78

Ja jestem zdania, ze kryzysy w związkach wynikają z niezadowolenia z łóżku u któregoś z partnerów i żeby tego uniknąć należałoby od czasu do czasu dodać w łóżku trochę pikanterii :D bielizna, fantazyjne przebrania, czy jakieś inne gadżety :D Nie ma co się wstydzić, w dzisiejszych czasach jest mnóstwo sklepów internetowych zajmujących się tego typu sprzedażą. Ja korzystałem kiedyś z nowedoznania.com.pl i jestem zadowolony, moja partnerka również :) :)

Odpowiedz
~Nika
~Nika

trzydzieści lat po ślubie ,dzieci dorosłe ,całe życie w małżeństwie sama bo koledzy i alkohol pewnie i koleżanki w międzyczasie też ,całe lata tęskniłam za normalnym życiem ,przytuleniem,dobrym seksem i mam 55 lat ,ciężka choroba męża sprawiła że przestał pić ale brak czułości mu pozostał śmiem przypuszczać że ma kogoś .Jest smutno ale wyjścia brak .Moja rada dla niespełnionych w związku zanim się powie tak trzeba dobrze się poznać wiem że to czasem nie wystarczy ale jak działa chemia to mamy klapki na oczach a jak opadną to pozostaje żal.Mogłabym napisać książkę z naszego życia ale nie oto chodzi wydaje mi się że byłam kiedyś zamiast czyli pocieszeniem a potem przestałam się liczyć ,nie umiałam odejść bo były dzieci ale też kochałam chyba tylko ja. Pozdrawiam wszystkie smutne i porzucone a jednak piękne kobiety , a tym które wyciągają ręce po cudzych mężów życzę aby kiedyś doznały podobnych uczuć.

Odpowiedz
~beznadzieja
~beznadzieja

@~Ewasmutna: u mnie podobnie, koleżanka zakochała się w moim mężu - to przecież normalne bo ma okropnego męża i potrzebuje wsparcia! Ja wyolbrzymiam bo to nic takiego to tylko rozmowy kór...! Nie wiem jak to wytrzymam dalej bo mam serdecznie dosyć ale 2 dzieci więc muszę rozsądnie podejść do sprawy. Gdyby nie dzieci na pewno bym odeszła. A tak jeszcze się łudzę to coś się zmieni:(

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Małżeństwo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Małżeństwo
Małżeństwo

Udane małżeństwo

Prawdopodobnie nie istnieje jeden idealny model związku ani jedna doskonała recepta na perfekcyjne małżeństwo. Natomiast zagadnienie czynników wpływających na udane współżycie małżeńskie jest częstym przedmiotem badań naukowych. Wnioski z tych badań oczywiście dotyczą większości populacji, nie zawierają jednak wszystkich możliwych przypadków. Może się na przykład okazać, że znajdą się małżeństwa, które obu osobom przynoszą satysfakcję, mimo że z seks nie jest dla nich do końca zadowalający. Albo może...

Małżeństwo

Jak często się kochać?

Nie istnieje jedna recepta, np. kochaj się trzy razy w tygodniu, a będziesz szczęśliwy i w pełni zadowolony ze współżycia. Odpowiednia częstość stosunków zależy tylko i wyłącznie od waszych preferencji i tego, czego wy potrzebujecie. W pewnym sensie...

Małżeństwo

Chora z miłości?

Większość z was na pewno doświadczyła symptomów zakochania. Dlaczego symptomów? Otóż według niektórych, miłość jest jak choroba - roztargnienie, utrata wagi, problemy ze snem, „motyle" w brzuchu, przyspieszone bicie serca czy problemy z koncentracją mogą...

Małżeństwo

Sprawdź, dlaczego warto randkować z własnym mężem

Sprawdź, dlaczego warto randkować z własnym mężem

Początki związków to w większości przypadków piękne chwile, wypełnione randkami, częstymi spotkaniami i romantycznymi gestami. Po ślubie wszystko to mija. Pochłania nas codzienne życie, praca, dzieci i obowiązki. Warto jednak, przynajmniej raz na jakiś...

Małżeństwo

8 oznak braku gotowości mężczyzny na małżeństwo

8 oznak braku gotowości mężczyzny na małżeństwo

Decyzja o małżeństwie jest niewątpliwie jedną z najważniejszych w naszym życiu. Podczas gdy panowie zazwyczaj odkładają ją do granic możliwości, kobiety już na pierwszym spotkaniu niejednokrotnie patrzą na mężczyznę jak na potencjalnego ojca swoich...

Małżeństwo

12-latka wychodzi za mąż - dla niektórych dziewczynek to codzienność

12-latka wychodzi za mąż  - dla niektórych dziewczynek to codzienność

Jakiś czas temu w Norwegii rozpętała się medialna burza z powodu 12-latki, która na jednym z portali społecznościowych ogłosiła, że wychodzi za mąż za 37-letniego mężczyznę. Na swoim profilu umieszczała wpisy o przygotowaniach, pokazywała obrączki, fryzurę i makijaż. Informowała też o tym, że małżeństwo zostało zaaranżowane przez matkę i że po ślubie dostanie co tylko zechce, a nawet nie będzie musiała chodzić do szkoły. Wywołało to ogólny sprzeciw i dyskusję na temat małżeństwa w tak młodym wieku.

Małżeństwo

Nieszczęśliwe małżeństwo

(...) od innych. Mając duże możliwości wyboru partnera nie zawsze ludzie podejmują odpowiednie decyzje. Ponieważ małżeństwo z...

Małżeństwo

Gdy on nie chce dziecka

(...) dziecka, a do ciebie na pewno straci zaufanie. Zacznie okazywać niechęć, a nawet wrogość. Wasze małżeństwo może powoli zacząć...

Małżeństwo

Jak nie utyć w związku?

W związkach można zauważyć następującą zależność: w trakcie poszukiwania partnera robi się wszystko ze swoim ciałem, żeby wyglądać atrakcyjnie, gdy zaś usidli się kogoś, motywacja do utrzymania formy spada wprost proporcjonalnie do upływu czasu bycia...

Małżeństwo

Seks w małżeństwie

Seks małżeński dla jednych wydaje się rutyną, a dla innych każde współżycie jest pogłębieniem wspólnych relacji i zbliżeniem się do siebie, nie tylko na poziomie fizycznym, ale również na poziomie psychicznym. Przeciwnicy małżeństwa podkreślają, że seks w małżeństwie jest monotonny i może szybko spowszednieć. Oczywiście istnieje takie ryzyko, jednak relacje intymne w formalnym związku zależą od samych małżonków. Jak zwalczać problemy z seksem w małżeństwie? Czy małżeństwo implikuje nieudane...