Kryzys w małżeństwie

Kryzys może dotknąć każdego małżeństwa, niezależnie czy upłynęło 5, 10 czy 25 lat wspólnego życia. Kryzys w małżeństwie zaczyna się wtedy, gdy kobieta i mężczyzna tracą ze sobą kontakt. Wspólne rozmowy sprowadzają się do wymiany informacji, kto ma odebrać dziecko, zająć się zakupami itd. Komunikacja w związku przypomina odbijanie piłeczki, ma charakter wymiany na zasadzie hasło-hasło, np. „Co w pracy?”, „A co na obiad?”. Małżonkowie często oszukują się i wmawiają sobie, że nic się nie dzieje. Niekiedy rzucają się w wir pracy, aby nie przebywać w domu. Jak pokonać kryzys małżeński?

Sprawdź, czy grozi ci rozwód

Jak zaradzić kryzysowi w małżeństwie?

  • Wyciągnięcie ręki – zazwyczaj kobieta pierwsza wychodzi z inicjatywą porozmawiania. To ona odczuwa większą potrzebę miłości, czułości i zainteresowania. Małżonkowie powinni zacząć rozmowę o sobie, o tym, że zaczęło się dziać coś niedobrego w ich domu. Czasem rozmowa na tym etapie może nie wychodzić, nie można się tym zrażać, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i powrócić do tematu za jakiś czas.
  • Odzyskanie dawnego kontaktu – nie przychodzi łatwo, ale warto spróbować i zaskoczyć drugą osobę pytaniem o marzenia, plany na przyszłość, pracę itd. Osoba przyzwyczajona do milczenia lub pretensji będzie zaskoczona tą zmianą i otworzy się na rozmowę. Może się okazać, że ktoś czuje się odsunięty na dalszy plan z powodu dzieci lub że jest przytłoczony obowiązkami w pracy. Dom to miejsce odpoczynku i relaksu. Jeśli mąż czuje się odrzucony z tego powodu, że żona większość swojego czasu poświęca opiece nad dziećmi, to trzeba męża włączyć w jej obowiązki i pozwolić mu na odrabianie lekcji z dziećmi, pielęgnację najmłodszych.
  • Jasne mówienie o swoich potrzebach – kobiety zazwyczaj czekają, że mężczyźni się domyślą, co je gnębi. Niestety, nie zawsze tak jest i lepiej śmiało precyzować swoje potrzeby niż czekać, aż mąż odgadnie oczekiwania. Gdy żona odczuwa żal z powodu braku komplementów od męża, powinna mu o tym powiedzieć. Jeśli pojawia się konflikt, obie strony muszą przypominać sobie, dlaczego poślubiły właśnie tę osobę, że nadal się kochają i są dla siebie oparciem w trudnych sytuacjach.
  • Wspólne spędzanie czasu – nie trzeba wychodzić z domu na kolację czy do kina. Wystarczy wspólne wykonywanie obowiązków, jak zmywanie naczyń czy przygotowywanie posiłku. Wtedy jest czas, aby porozmawiać ze sobą o całym dniu. Można też zaplanować wspólny urlop, wybrać miejsce oraz czas.
  • Walka z rutyną – można wprowadzić nowe zwyczaje, jak np. niedzielne śniadanie w piżamach z całą rodziną czy wspólne spacery lub jazda na rowerze. Gdy małżonkowie zostali już sami w domu, mogą przeznaczyć jeden dzień w tygodniu na wspólne wyjścia.
  • Lojalność wobec partnera – każdego dnia trzeba być po tej samej stronie i szukać w sobie pozytywnych rzeczy. Żona nie powinna plotkować na temat męża z przyjaciółkami i nie oceniać go. Jeśli szuka się wsparcia, trzeba konkretnie mówić, co nas w partnerze złości.

Konsekwencje kryzysu w związku

Konsekwencje kryzysu małżeńskiego są różne – czasami pozytywne, a czasem, niestety, negatywne. Kiedy partnerzy nie potrafią dojść do porozumienia, wyjaśnić sobie obawy, wątpliwości, a dodatkowo czują, że uczucie wygasło, często rodzi się pytanie, czy warto to dłużej ciągnąć, czy warto ratować związek. Pytanie to jest tym bardziej bolesne, gdy w małżeństwie pojawiają się dzieci. Decyzja o pozostaniu z partnerem często podejmowana jest wówczas nie tyle z uczucia, co z obowiązku zapewnienia maluchom pełnej rodziny. Nie jest to jednak wyjście dobre ani dla samych małżonków, ani dla dzieci.

Warto jednak walczyć o bycie razem, gdy czujecie, że oddaliliście się od siebie tylko i wyłącznie z powodu braku czasu, przepracowania, zaniedbania drugiej strony. Czasem kryzys małżeński jest takim momentem naprawy związku i wzmocnienia więzów między partnerami. Wtedy bliscy sobie ludzie znowu zaczynają rozumieć, jak wiele znaczy dla nich druga osoba. Potrafią przezwyciężyć kryzys i jeszcze silnej zbliżyć się do siebie. Małżeństwo to sztuka upadania i podnoszenia się z upadków. A wiadomo, że razem lepiej zwalczyć wszelkie przeciwności losu.

Komentarze (36)
~zona
~zona 6 dni temu

Mój mąż w ogóle się mną nie interesuje . Jest dobrym ojcem ale nie kochankiem. Kiedyś było inaczej, teraz praca, dom, dzieci. Mamy kryzys ale on chyba udaje, że tego nie widzi. Chyba nawet nie chcę widzieć. Seksu nie było u nas już z 1,5 roku. To co nas łączy to kredyt na dom i dzieci. Koszmar jakiś i tyle. O podniety , czułości w ogóle chęci nas ,,coś.

Odpowiedz
~Ania
~Ania 2 miesiące temu

Idźcie do tartaku i tam te głupoty drzewom opowiadajcie typu;.....,,chce ratowac te malzenstwo chocby dla corki''....,,jestem z nim dla dziecka"....,,chcę być z nim,bo mamy razem córkę" ...,,mamy dziecko wiec chcę ratować to małżeństwo'' ....ja mam dziecko które bardzo kocha i dla którego tylko jestem ze swoim mężem" itd.Cholera,nic nie dzieje się bez przyczyny!Zanim rzucisz kamieniem,sprawdź jak długą masz przerwę w leczeniu i czy są drzwi otwarte w Tworkach,albo poszukaj winy w swoim zachowaniu.Być może "wrażliwość" myli ci się z "przewrażliwieniem" ,empatia wydaje się jednak "egoizmem",albo ,,coś'' jako obowiązek innych wobec nas (a nigdy nie odwrotnie),tak szukamy dziury w całym i zaczyna się problem i bobrze łzy.Zrób coś,zmień siebie DLA WAS,bo jałowa gadka nie wyda dobrego plonu a zatrute drzewo nie przyniesie dobrego owocu.

Odpowiedz
~Teściowa
~Teściowa 2 miesiące temu

Jestem mężatką,matką i teściową.Nigdy nie miałam takich problemów jak większość z was,a wiecie dlaczego?Bo NIGDY nie ,,tykałam''rodziców męża,nie mówiłam o nich źle,nie broniłam ich odwiedzać,-wręcz przeciwnie! Dziś synowe i zięciowie to wyhodowane gimbazy - z twarzy i charakteru podobne zupełnie do nikogo -zwykłe żmije i chamidła! O wszystko obwiniacie rodziców partnera, niszczycie swoich mężów i żony,rozbijacie rodziny!Skoro nie rozumiesz,że teściowa to taka sama matka,ojciec- jak twoi,że ,,ta franca"nauczyła/ ciebie,ją,jego/ pierwszego słowa,którym teraz ją ranisz- nie zasługujesz na szczęście lecz pogardę i samotność-cierp jak ona cierpi patrząc na to komu oddała swoje dziecko! ...Cyt. prof. dr hab. n. med.-cyt Krzysztofa Bieleckiego z programu Elżbiety Jaworowicz ,,Sprawa dla reportera"z dn..08.06.17r...,,Małżonkowie są to osoby obce,przypadkowo poznane. Rodziną w pierwszej kolejności są nasi rodzice,rodzeństwo,dzieci,na końcu małżonek"...Biorąc sobie za męża, czyjegoś syna-bierzesz w posagu również jego rodzinę! Jeśli nie masz szacunku do nich, nie dziw się,że mąż od żmii pełnej pogardy i nienawiści do jego najbliższych ucieka,albo traktuje cię jak śmiecia!Nikt rodziców sobie nie wybiera,jeśli nie akceptujesz ich ,nie akceptujesz jego!Po co więc ma się z tobą męczyć i skazywać na cierpienia siebie i osoby które go kochają?Świat naprawia się od siebie- okaż szacunek innym,a będzie ci 2x tyle dane i nie będziesz na świat i życie narzekać! A teraz hejterzy - jechać!

Odpowiedz
~Maus
~Maus 5 miesięcy temu

Witam w sierpnu mamy 3 lata po slubie w zeszlym roku(grudzien) urodzila nam sie corka i od tamtej pory nastapily problemy w naszym malzenstwie. Z mezem nie kochalam sie juz od kilku miesiecy odsunelismy sie od siebie sa wieczne preresje i awantury chce ratowac te malzenstwo chocby dla corki ale nie potrawia sie przemoc zeby zblizyc sie do meza. Czy ktos moze mi cos poradzic co robic.

Odpowiedz
~nadzieja
~nadzieja 5 miesięcy temu

Halo. Mam 32 lata jestem w związku malzenskim 10 lat.mielismy z mężem wiele kryzysów ale za każdym razem wychodziliśmy z tego. Ale ten są problem powraca co jakiś czas a ja czuje ze mój mąż oddala się ode mnie,jest obojętny i chlodny podczas gdy ja pragnę jego uwagi.mamy razem 8letnia córkę. Maz rzucił się w wir pracy i odnoszę wrażenie że nas unika. Niewiem co robic.brakuje mi jego ciepłych słów wsparcia.tego jaki byl kiedys.co mam zrobić by naprawić relacje w naszym związku? Pomocy

Odpowiedz
~Pat
~Pat 8 miesięcy temu

NIE JESTES STARA na zmiany lepiej teraz niż za późno ja mam dziecko które bardzo kocha i dla którego tylko jestem ze swoim mężem ..dlatego nie popełniaj tego błędu...pamietaj ze chęć misi wychodzić z obu stron nie tylko z twojej ....trzymaj się i głowa do góry

Odpowiedz
~taka_jedna
~taka_jedna 9 miesięcy temu

Mam 31 lat. Jestem 6 lat po ślubie. Nie mamy dzieci, bo nie możemy przez męża. Tzn w styczniu dowiedzieliśmy się gdzie jest problem. Staraliśmy się 4 lata. Mamy szanse na bycie rodzicami, ale musimy brac leki i inseminacja wchodzi tylko w gre. Stracilam prace. Choruje na depresje lekową. Odtawilam leki po roku brania, żeby próbować zajść w ciążę. Ale moje małżeństwo sie sypie. Mąż woli spędzać czas na graniu z kumplem niż być ze mną. Nie wspiera mnie. Jak bylam w takim dolku , bo probowalam walczyc bez lekow to mnie olal. Nawet nie poczytal co mi jest i jak mnie wspierac. Caly czas sie kłócimy. Nie wiem co robić. Jestem już stara, chce być mamą. Odejść czy zostać? Pomocy!!!!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Małżeństwo
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Małżeństwo
Małżeństwo

Co warto ustalić przed ślubem?

Co warto ustalić przed ślubem?

może spowodować wystąpienie silnego konfliktu pomiędzy nimi. Jesteście za monogamią czy raczej otwartym małżeństwem? Uzyskanie szczerej opinii od partnera

Małżeństwo

Złe odżywianie w związku

Złe odżywianie w związku

W związkach można zauważyć następującą zależność: w trakcie poszukiwania partnera robi się wszystko ze swoim ciałem, żeby wyglądać atrakcyjnie, gdy zaś usidli się kogoś, motywacja do utrzymania formy spada wprost proporcjonalnie do upływu czasu bycia...

Małżeństwo

Po co nam małżeństwo? (WIDEO)

Po co nam małżeństwo? (WIDEO) Odtwórz wideo

Według psychologów na miłość składają się trzy komponenty: intymność, namiętność oraz zaangażowanie w relację. To właśnie zaangażowanie w relację przybliża dwie osoby do przekształcenia się namiętności i doraźnych spotkań w stały związek. Partnerzy...

Małżeństwo

Monogamia czy poligamia? (WIDEO)

Monogamia czy poligamia? (WIDEO) Odtwórz wideo

Odwieczny spór istniejący między monogamią a poligamią nadal trwa. Na temat tych kwestii nie ma bowiem jednoznacznej opinii i to zagadnienie budzi wiele kontrowersji. Wiele osób sądzi, że zarówno mężczyźni jak i kobiety zdradzają swoje drugie połówki...

Małżeństwo

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

dla nich odpowiednie wyobrażenie o rodzinie. Będziecie darzyć się wielkim zaufaniem Zaufanie to ważny fundament każdego małżeństwa. Decydując (...) . Związek małżeński to deklaracja, że chcesz dzielić z nim resztę swojego życia. Razem...

Małżeństwo

Zgodne małżeństwo

Zgodne małżeństwo

Udane małżeństwo to takie, w którym obie osoby czują wzajemny szacunek, wsparcie i zrozumienie.

Małżeństwo

Miłość receptą na zdrowie (prezentacja edukacyjna)

Miłość receptą na zdrowie (prezentacja edukacyjna)

się nasza ogólna forma; zmniejsza się depresja; rzadziej się przeziębiamy; mamy lepsze krążenie; korzystnie działa także na prostatę. Małżeństwo (...) choroby serca i samobójstwa) niż na te, które żyją samotnie. U żonatych mężczyzn...

Małżeństwo

Stały związek sprzyja tyciu

Stały związek sprzyja tyciu Odtwórz wideo

Wypowiedź: Ewa Kurowska, dietetyk, ekspert kampanii „Zarządzanie kaloriami". Ryzyko wzrostu masy ciała u kobiet znacznie zwiększa się po zawarciu związku małżeńskiego, natomiast u mężczyzn… po rozwodzie. To wykazały wyniki badaczy z Ohio w Stanach Zjednoczonych....