Krzysztof Jaryczewski miał raka wątroby. Pierwszy objaw jest charakterystyczny

Krzysztof Jaryczewski, znany z zespołu Oddział Zamknięty, walczył z uzależnieniami i nowotworem wątroby. W 2017 r. ujawnił, że zmagał się z depresją i próbami samobójczymi. Po przeszczepie wątroby jego życie zaczęło się stabilizować i muzyk świętuje kolejny rok w trzeźwości.

Krzysztof Jaryczewski jest wolny od nałoguKrzysztof Jaryczewski jest wolny od nałogu
Źródło zdjęć: © Facebook

Jaryczewski: "Byłem w piekle"

Był pierwszym wokalistą kultowego zespołu Oddział Zamknięty. Artysta pochwalił się, że w mijającym roku cieszył się zdrowiem i trzeźwością. Wydał solową płytę "Wszystko albo nic" oraz książkę biograficzną "Byłem w piekle". Jego zespół Jary Oddział Zamknięty zagrał wiele koncertów, a muzyk ma kolejne plany.

W przeszłości kilka razy próbował popełnić samobójstwo, był uzależniony od alkoholu i narkotyków, a kilka lat temu zachorował na nowotwór wątroby. W 2017 roku Krzysztof Jaryczewski w rozmowie z portalem plus.polskanews.pl opowiedział, że specjaliści długo nie wiedzieli, na jakie leczenie postawić, a jego stan psychiczny był wówczas bardzo zły.

"Usłyszałem diagnozę - nowotwór wątroby (...). Lekarze zastanawiali się, co z tym fantem zrobić, czy operować wątrobę, czy przeszczepiać. Do momentu, zanim zapadła decyzja o przeszczepie, kiedy w końcu stwierdzono, że nie ma sensu tej wątroby po kawałku kroić, bo jest w fatalnym stanie, jest marskość, są zmiany, nie wiadomo, co się z nich w przyszłości wykluje, przeżywałem najtrudniejszy okres mojego życia. Odwiedziłem nawet psychiatrę, żeby mi jakieś lekkie uspokajające leki przepisał, bo nie mogłem spać. Byłem w fatalnym stanie. Nieobecny, owładnięty czarnymi myślami" - wyznał.

Polska mistrzyni wyznała, że choruje. Fatalna reakcja dziennikarza

Podczas promocji swojej autobiografii "Byłem w piekle, Krzysztof Jary Jaryczewski szczerze powiedział: "Ja miałem dwa zakręty w życiu. Jeden to było właśnie wychodzenie z uzależnienia, ale drugi- nie mniej istotny (bo to drugi kredyt tak naprawdę) - kiedy siedem lat temu miałem przeszczep wątroby".

"Z wątrobą ok, z równowagą psychiczną raczej też"

Teraz muzyk postanowił podsumować mijający rok w facebookowym wpisie. Podkreślł, że to kolejny okres jego życia w trzeźwości, jego stan zdrowia jest dobry, a równowaga psychiczna stabilna.

"Z wątrobą ok, z równowagą psychiczną raczej też" - napisał na Facebooku.

Jego dzieci również dobrze sobie radzą, co dodaje mu optymizmu. Żona Krzysztofa, Hanna Jaryczewska, wyraziła dumę z męża, podkreślając jego determinację w walce z przeciwnościami. Para ma dwoje dzieci: córkę Maję, która również jest wokalistką oraz syna Marka.

Jaryczewski podziękował fanom za wsparcie w trudnych chwilach. "To był rok udany, bardzo udany!" - podsumował. Muzyk planuje dalsze działania artystyczne i cieszy się z osiągniętej stabilizacji.

Nietypowe objawy raka wątroby

Rak wątroby może rozwijać się bezobjawowo, ale kiedy się ujawnia, objawy mogą nas mylić. Pierwszym i charakterystycznym objawem jest nawracający ból brzucha bez wyraźnej przyczyny, któremu mogą, choć nie muszą, towarzyszyć mdłości.

Do wczesnych objawów raka wątroby zaliczane jest również uczucie ogólnego "dyskomfortu" w jamie brzusznej, które chorzy opisują jako uczucie pełności, rozpierania, przelewania się oraz wzdęcia. Typowe oznaki obejmują zażółcenie oczu i skóry, brak apetytu oraz białawy stolec. Nie należy ignorować również problemów takich, jak drżenie rąk czy opuchnięte stawy, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową.

Szybka identyfikacja problemów z wątrobą jest kluczowa w walce z rakiem. Regularne badania kontrolne mogą pomóc w wykryciu choroby na wczesnym etapie, co znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Wiele osób ignoruje te sygnały, co prowadzi do późnych diagnoz i ograniczonych możliwości terapeutycznych.

Nowotwór zazwyczaj jest związany z przewlekłymi uszkodzeniami wątroby i procesami zapalnymi. Główną przyczyną jest nadużywanie alkoholu. Inne czynniki to palenie papierosów, infekcje wirusowe, stłuszczenie wątroby czy choroby autoimmunologiczne.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie
Ich cholesterol spadł. Zdecydowała popularna przekąska?
Ich cholesterol spadł. Zdecydowała popularna przekąska?
ZUS zwiększył kontrole ciężarnych. Polki ruszyły do sądu
ZUS zwiększył kontrole ciężarnych. Polki ruszyły do sądu
"Duży problem". Lekarz wskazuje przyczyny mrowienia rąk i nóg
"Duży problem". Lekarz wskazuje przyczyny mrowienia rąk i nóg
Zarobki lekarzy w Lublinie. Duże różnice w pensjach
Zarobki lekarzy w Lublinie. Duże różnice w pensjach
Tak może objawiać się cukrzyca. Dietetyczka wymienia sygnały
Tak może objawiać się cukrzyca. Dietetyczka wymienia sygnały
Urodziła dziecko po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni. Pierwsze takie narodziny w Wielkiej Brytanii
Urodziła dziecko po przeszczepie macicy od zmarłej dawczyni. Pierwsze takie narodziny w Wielkiej Brytanii
Ozempikowe zęby? Lekarka wyjaśnia, czy istnieje takie zjawisko
Ozempikowe zęby? Lekarka wyjaśnia, czy istnieje takie zjawisko
Te produkty warto jeść na czczo. Pomagają w kontroli cukru i ciśnienia
Te produkty warto jeść na czczo. Pomagają w kontroli cukru i ciśnienia
Rodzą się z wadą serca. Gdy kończą 18 lat, zaczyna się dramat
Rodzą się z wadą serca. Gdy kończą 18 lat, zaczyna się dramat
Zbiórka dla rodziców z Centrum Zdrowia Dziecka. Potrzebne są sztućce oraz naczynia
Zbiórka dla rodziców z Centrum Zdrowia Dziecka. Potrzebne są sztućce oraz naczynia
Płacą ok. 4,2 tys. za 1 kg. W Europie mówią, że to "polska oliwka"
Płacą ok. 4,2 tys. za 1 kg. W Europie mówią, że to "polska oliwka"
Muszą podać, ile zarabiają lekarze. AOTMiT zbiera dane
Muszą podać, ile zarabiają lekarze. AOTMiT zbiera dane