Trwa ładowanie...

Krzywa przegroda nosa - przyczyny, objawy, leczenie, operacja

Avatar placeholder
16.09.2021 12:36
Krzywa przegroda nosa niejednokrotnie jest przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na operację plastyki nosa.
Krzywa przegroda nosa niejednokrotnie jest przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na operację plastyki nosa. (Adobe Stock)

Krzywa przegroda nosa jest schorzeniem, które nie tylko znacznie utrudnia oddychanie, ale również jest powodem chronicznego kataru oraz nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Krzywa przegroda nosa znacznie obniża komfort życia. Może być także przyczyną niemożliwości swobodnego oddychania zwłaszcza przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Krzywa przegroda nosa niejednokrotnie jest przyczyną poważnych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego gdy lekarz zaleci konieczność wykonania zabiegu operacyjnego, należy go wykonać jak najszybciej.

spis treści

1. Charakterystyka przegrody nosowej

Przegroda nosa stanowi swego rodzaju rusztowanie, na którym opierają się miękkie tkanki nosa. Dzieli ona nos na dwie części, od jego czubka aż do samego gardła. Przeciętna długość przegrody nosa wynosi około dziesięciu centymetrów.

Co ciekawe początkowa część przegrody nosa jest zbudowana z tkanki chrzęstnej, natomiast jej część dalsza z tkanki kostnej. Krzywa przegrody nosa może wystąpić w każdym jej miejscu i zazwyczaj nie wpływa ono na wygląd twarzy.

2. Przyczyny krzywej przegrody nosowej

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Krzywa przegroda nosa może stać się przyczyną wielu poważnych dolegliwości. Do skrzywienia przegrody nosowej może dojść z wielu powodów. Jednym z najczęstszych przyczyn jest wada wrodzona, jednak nie jest to reguła.

Do skrzywienia przegrody nosa może też dojść także podczas porodu. W trakcie przeciskania się przez kanał rodny nos najczęściej jest mocno spłaszczony.

U niektórych noworodków nos wyprostowuje się po kilku tygodniach od porodu, większość tkanek miękkich w przegrodzie nosowej powraca na swoje miejsce, ale są też takie sytuacje, w których tkanki pozostają już przekrzywione.

Do skrzywienia przegrody nosa może dojść także w wyniku urazu nosa. Uraz może nastąpić w trakcie zabawy lub uprawiania aktywności fizycznej np. sportów ekstremalnych.

To musisz wiedzieć

Jak walczyć z katarem? Alergiczny katar Odciągacz kataru Domowe sposoby na katar - rodzaje kataru, leki, uporczywy katar Katar wywołany wysiłkiem fizycznym

3. Jak objawia się krzywa przegroda nosa?

Krzywa przegroda nosa niesie ze sobą wiele zagrożeń i w żadnym wypadku nie można jej traktować jako błahej dolegliwości. Pierwsze objawy można zaobserwować już u małego dziecka podczas karmienia piersią.

Gdy małe dziecko ma zdeformowaną przegrodę nosową, musi często przerywać ssanie w celu nabrania powietrza, często też zachłystuje się pokarmem.

Krzywa przegroda nosa objawia się zazwyczaj tym, że osoby z tą wadą oddychają przez usta. Jest to szczególnie widoczne podczas snu. Kolejnym symptomem towarzyszącym tej dolegliwości jest duży problem z oczyszczaniem nosa.

Zniekształcona przegroda nosowa powoduje, że wydzielina z nosa np. podczas kataru gorzej się oczyszcza może spływać do gardła powodując jego podrażnienie czy stan zapalny. Zalegająca wydzielina powoduje również, że chory ma stale odruch odkasływania.

Zalegająca wydzielina bardzo często jest przyczyną nawracających infekcji zatok i gardła. Poza tym krzywa przegroda nosa może być powodem bólów głowy, problemów ze słuchem oraz węchem. Wada ta uniemożliwia również trenowania wielu dziedzin sportu, gdyż podczas wzmożonego wysiłku zaburza prawidłowe oddychanie.

Sprawdź, dlaczego przez cały czas masz zatkany nos
Sprawdź, dlaczego przez cały czas masz zatkany nos [5 zdjęć]

Przeziębienie, grypa czy alergie na pyłki i zwierzęta są częstymi przyczynami kataru. Jednak istnieje

zobacz galerię

4. Leczenie krzywej przegrody nosowej

Korekta ustawienia przegrody nosowej może być wykonana podczas zabiegu operacyjnego. Zabieg operacyjny nie jest jednak zalecany w każdym wypadku. To specjalista laryngolog decyduje czy u konkretnego pacjenta jest to konieczne.

Należy pamiętać, że krzywa przegroda nosa może się kształtować aż do dwudziestego piątego roku życia. Z tego powodu wielu lekarzy jest zdania, że dopiero po tym czasie powinno się kwalifikować pacjentów do zabiegu by wykonać tylko jedyną operację korygującą.

Zabieg wykonywany w przypadku krzywej przegrody nosa jest wykonywany klasyczna techniką i wiąże się on z kilkudniowym pobytem w szpitalu. Przed wykonaniem zabiegu operacji krzywej przegrody nosa pacjent zostaje poddany badaniom kontrolnym, takim jak EKG i RTG.

Pacjent może się zdecydować na klasyczny zabieg w ramach funduszu NFZ. Operacja wykonywana jest metodą klasyczną przy całkowitym uśpieniu pacjenta. Oczywiście należy mieć skierowanie do szpitala od laryngologa.

Przegroda nosowa może być także korygowana w nowoczesny sposób, czyli w sedacji przy łagodnym środku znieczulającym podanym dożylnie. Jednak taki zabieg nie jest refundowany przez fundusz, jest wykonywany w prywatnych klinikach, a koszt to około 4 – 5 tysięcy złotych. Zarówno przy jednym jak i przy drugim zabiegu wymagana jest ochrona nosa przez kilkanaście dni. W niektórych przypadkach pacjent przyjmuje antybiotyk.

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną stale nawracającego kataru
Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną stale nawracającego kataru

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Korekcyjna plastyka nosa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze