Trwa ładowanie...

Leczenie rwy kulszowej - jak zwalczyć ból, metody, fizykoterapia

Czujesz ostry, kłujący ból w kręgosłupie, który przesuwa się wzdłuż pośladków i bioder? Przed chwilą gwałtownie coś podniosłeś? To może oznaczać tylko jedno – rwę kulszową. Zanim udasz się do lekarza, możesz starać się zmniejszyć ból domowymi sposobami. Spróbuj położyć się na czymś twardym lub schłodzić obolałe miejsce. Dowiedz się, jak przebiega leczenie rwy kulszowej.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Leczenie rwy kulszowej - przyczyny rwy

Rwa kulszowa to ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, gdzie opuszcza on kanał kręgosłupa. Przyczyny mogą być różne. Rwa kulszowa jest to objaw związany z uciskiem na nerwy rdzeniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które tworzą nerw kulszowy, lub spowodowany uciskiem na nerw kulszowy w jego przebiegu. Kiedy w odcinku lędźwiowym kręgosłupa czujemy ostry, kłujący ból, oznacza to, że złapaliśmy rwę kulszową. Ból nasila się w nocy i przy najmniejszym ruchu. W kręgosłupie znajdują się nerwy kulszowe, które uciskane w miejscu opuszczania kanału powodują ból. Objawy rwy kulszowej są bardzo charakterystyczne, najczęściej dolegliwość bólowa o charakterze ostrego bólu zlokalizowana jest na przebiegu nerwu, dlatego ból może promieniować do pośladka, do tylnej powierzchni uda, łydki albo stopy. Związane jest to z tym, że taki mają przebieg włókna nerwowe nerwu kulszowego – jest on największym nerwem człowieka. Czasem są to zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa i wypadnięcie dysku czy zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. Innym razem powodem bólu może być obrzęk korzonka nerwowego lub też skrzywienie kręgosłupa.

2. Leczenie rwy kulszowej - jak zwalczyć ból

Leczenie rwy kulszowej przebiega wieloetapowo. Przed rozpoczęciem lekoterapii warto spróbować złagodzić ból. Kiedy dopadnie cię rwa kulszowa, spróbuj znaleźć pozycję, która odciąży uciskany korzonek. Aby wygrać z bólem, możesz:

  • położyć się na wznak, na twardym materacu. Nogi powinny być zgięte w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym;
  • ratować się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi;
  • posmarować bolące mięśnie maścią przeciwbólową i przeciwzapalną;
  • wymasować bolące miejsce – masaż rehabilitacyjny pomaga rozluźnić mięśnie;
  • schłodzić bolące miejsce – pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się endorfiny, które działają przeciwbólowo.

3. Leczenie rwy kulszowej - metody

Aby leczenie rwy kulszowej było skuteczne, lekarz dobierze odpowiednie leki. Na początku są to niesteroidowe środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ich dawki są dosyć duże, można je przyjmować doustnie lub w formie zastrzyków. Często przepisywane są też leki rozluźniające mięśnie. Dodatkowo mogą być także zalecane witaminy z grupy B i leki z grupy opioidów. Leczenie rwy kulszowej powinno przynieść rezultaty w ciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli tak się jednak nie dzieje i leczenie rwy kulszowej przedłuża się kilka tygodni, przepisywane są coraz silniejsze medykamenty. Czasem są to preparaty przeciwdepresyjne, które dodatkowo łagodzą ból.

4. Leczenie rwy kulszowej - fizykoterapia

To, że ból ustąpił, nie oznacza wcale, że leczenie rwy kulszowej się zakończyło. Konieczne są zabiegi rehabilitacyjne i fizykoterapia. W przypadku rwy kulszowej stosuje się nagrzewanie, działanie prądem, polem magnetycznym lub biostymulującym światłem lasera albo jonoforezę. Warto też wyjechać do sanatorium, skorzystać z kąpieli siarkowych czy okładów z borowiny, które zapobiegną nawrotom choroby i dolegliwościom bólowym kręgosłupa. Kiedy terapia nie pomaga i bóle ciągle powracają, konieczna jest operacja. Polega ona na usunięciu części zwyrodniałego krążka międzykręgowego.

Monika Miedzwiecka

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Monika Szlachta
Następny artykuł: Sposób na rwę kulszową
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza