Trwa ładowanie...

Leczyłeś się bez ubezpieczenia? NFZ wystawi rachunek

Osoby, które korzystały z bezpłatnego leczenia, nie mając do tego prawa, będą musiały zapłacić za terapię. Niebawem mogą spodziewać się rachunku z wojewódzkiego oddziału NFZ.

Bezprawne korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie należy w naszym kraju do rzadkości. Szacuje się, że z leczenia na NFZ skorzystało już około 110 tysięcy Polaków nieposiadających aktywnego ubezpieczenia, co kosztowało fundusz ponad 70 milionów złotych. Teraz instytucja będzie ubiegać się o zwrot kosztów od dłużników.

Funkcjonujący od stycznia 2013 roku system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, czyli eWuś, mający służyć sprawnemu potwierdzeniu prawa pacjenta do bezpłatnego leczenia w ramach NFZ nie rozwiązał w pełni problemu chorych korzystających ze świadczeń medycznych bez ubezpieczenia.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Nawet jeśli po analizie danych pacjenta w systemie okaże się, że nie ma on prawa do terapii finansowanej ze środków publicznych, może z niej skorzystać po przedstawieniu deklaracji RMUA lub samodzielnie napisanego oświadczenia potwierdzającego taką możliwość.

Z drugiej opcji chętnie korzystają chorzy. Najczęściej są to osoby pozostające bez zatrudnienia, niezarejsetrowane w urzędach pracy, zatrudnione za granicą lub te, które zamknęły działalność gospodarczą.

Zwrot kosztów leczenia będzie wymagany od pacjentów, którzy skorzystali z usługi medycznej wartej więcej niż 100 złotych. Koszty postępowania administracyjnego wszczętego w celu odzyskania niższych kwot przekroczyłyby bowiem wartość samej usługi.

Najwięcej dłużników znajduje się w województwie małopolskim. Tamtejszy oddział NFZ będzie starał się o odzyskanie ponad 21 milionów złotych. Nieco lepiej jest na Dolnym Śląsku, gdzie wartość zadłużenia wynosi 16 milionów. W najlepszej sytuacji jest oddział podlaski – chorzy winni są tu funduszowi około 260 tysięcy złotych.

Wysokość zadłużenia w przypadku pojedynczego pacjenta może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza