Leczyłeś się bez ubezpieczenia? NFZ wystawi rachunek

Osoby, które korzystały z bezpłatnego leczenia, nie mając do tego prawa, będą musiały zapłacić za terapię. Niebawem mogą spodziewać się rachunku z wojewódzkiego oddziału NFZ.

Bezprawne korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie należy w naszym kraju do rzadkości. Szacuje się, że z leczenia na NFZ skorzystało już około 110 tysięcy Polaków nieposiadających aktywnego ubezpieczenia, co kosztowało fundusz ponad 70 milionów złotych. Teraz instytucja będzie ubiegać się o zwrot kosztów od dłużników.

Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu

Funkcjonujący od stycznia 2013 roku system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, czyli eWuś, mający służyć sprawnemu potwierdzeniu prawa pacjenta do bezpłatnego leczenia w ramach NFZ nie rozwiązał w pełni problemu chorych korzystających ze świadczeń medycznych bez ubezpieczenia.

Nawet jeśli po analizie danych pacjenta w systemie okaże się, że nie ma on prawa do terapii finansowanej ze środków publicznych, może z niej skorzystać po przedstawieniu deklaracji RMUA lub samodzielnie napisanego oświadczenia potwierdzającego taką możliwość.

Z drugiej opcji chętnie korzystają chorzy. Najczęściej są to osoby pozostające bez zatrudnienia, niezarejsetrowane w urzędach pracy, zatrudnione za granicą lub te, które zamknęły działalność gospodarczą.

Zwrot kosztów leczenia będzie wymagany od pacjentów, którzy skorzystali z usługi medycznej wartej więcej niż 100 złotych. Koszty postępowania administracyjnego wszczętego w celu odzyskania niższych kwot przekroczyłyby bowiem wartość samej usługi.

Najwięcej dłużników znajduje się w województwie małopolskim. Tamtejszy oddział NFZ będzie starał się o odzyskanie ponad 21 milionów złotych. Nieco lepiej jest na Dolnym Śląsku, gdzie wartość zadłużenia wynosi 16 milionów. W najlepszej sytuacji jest oddział podlaski – chorzy winni są tu funduszowi około 260 tysięcy złotych.

Wysokość zadłużenia w przypadku pojedynczego pacjenta może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Komentarze (143)
~Józefin
~Józefin ponad rok temu

A jeśli ja płacę ubezpieczenie, a nie mam możliwości leczenia się to NFZ zwróci mi wpłacone pieniądze ? Jeśli ja mam dokuczliwe bóle stawów i kręgosłupa, a NFZ uzna ,że owszem może podjąć leczenie ale dopiero za 10 miesięcy,to zadośćuczynienie za miesiące cierpienia NFZ mi wypłaci? mam spokojnie czekać i płacić żeby NFZ miał zyski .To NFZ mnie okrada bo pobiera pieniądze za coś z czego się nie wywiązuje.To tak jakbym poszła do sklepu po pieczywo i ekspedientka pobrała pieniądze za chleb dała mi paragon ale chleba nie i powiedziała ,że chleba nie dostanę dziś ,ale może kiedyś w przyszłości kto to wie może jednak dostanę.

Odpowiedz
~pytam
~pytam ponad rok temu

A co na to powiecie!? Mój szwagier - zamieszkały ok 300 kilometrów ode mnie - oficjalnie jako bezrobotny opiekuje się moją 94 letnią samotnie mieszkającą teściową wdową, czyli swoja matką, za co pobiera jakieś tam z gminy za opiekę pieniądze. Pewnego dnia dostał zawał serca. Przyjechało pogotowie, szpital, dokonują tam zabieg a po roku czasu dostaje szwagier rachunek z NFZ by zapłacił ok. 9000 złotych bo nie był ubezpieczony,pomimo, że z gminy pbiera comiesięczna kase za opieke mamy twierdziła, że go ubezpieczyła a teraz się gmina wypiera, bo złożył odwołanie...Czy to prawne posuniecie?!

Odpowiedz
~Krzych
~Krzych ponad rok temu

A co to jest prawo? Okazuje się, że to takie narzędzie w rękach władz do łupienia obywateli. Kolesie przegłosują jakieś "prawo" pozwalające zabrać obywatelom pieniądze i wszystko w porządku. Tak jak w przypadku środków gromadzonych przez obywateli w NFI. Najpierw obietnice rządzących, że będą z tego mieli słuszną emeryturę, obietnice dziedziczenia zgromadzonych środków. Potem okazało się, że to grosze, że nie będą dziedziczone, a na koniec uchwalono "prawo" i niczym bandyta bejsbolem, ukradziono ludziom zbierane przez nich pieniądze na pokrycie konsekwencji nieudolności rządzących. Tylko czekać, jak uchwala prawo za pomocą którego będą mogli odebrać dom, samochód.

Odpowiedz
Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Sprawdzone sposoby na uniknięcie chrapania

Jak pozbyć się chrapania? Chrapanie to jeden z najbardziej uciążliwych nawyków. Chociaż osobie chrapiącej może wcale nie przeszkadzać (mimo to może powodować groźny bezdech senny), to bywa nieznośne dla otoczenia. Stopery w uszach czy poduszka na głowie...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

Wygodnie, ale niezdrowo Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem jest komfortowa i znacznie ułatwia dotarcie do konkretnego miejsca na czas, to niestety nie wpływa korzystnie na zdrowie. Może...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...