Trwa ładowanie...

Milukante (Montelukastum natricum) wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje popularny medykament na astmę. Powodem jest niezgodność w zakresie składu produktu. Lek może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Sprawdź domową apteczkę.

1. Milukante

GIF podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży leku Milukante (Montelukastum natricum). Są to tabletki do rozgryzania i żucia. Działają przeciwzapalnie, przeciwastmatyczne i zapobiegają skurczom oskrzeli. Preparat zazwyczaj zalecany jest osobom, u których inne leki na astmę nie przynosiły oczekiwanych rezultatów, a pacjenci ci wymagają dodatkowego leczenia. Mikulante najczęściej stosowany jest u dzieci w wieku od 2 do 14 lat jako alternatywa dla kortykosteroidów w aerozolu.

GIF podjął decyzję o cofnięciu sprzedaży leku Milukante (123rf.com)
GIF podjął decyzję o cofnięciu sprzedaży leku Milukante (123rf.com)

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Produkt nie spełnia wymogów jakościowych

Na wniosek producenta - firmy Adamed Pharma S.A., GIF wycofuje dwie serie leku. Ustalono, że nie spełniają one wymogów jakościowych związanych z użyciem aromatu niezgodnego z dokumentacją rejestrową.

W komunikacie możemy przeczytać: ''Wystąpienie wady jakościowej w produkcie leczniczym z jaką mamy do czynienia w niniejszej sprawie, nie wymaga dowodów przeprowadzonych post factum na okoliczność możliwości wystąpienia bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, albowiem wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie potencjalnego zagrożenia. W tym znaczeniu inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować gdy jest ono potencjalnie zagrożone."

Odczulanie w astmie (WIDEO)
Odczulanie w astmie (WIDEO)

Przewlekła choroba, jaką jest astma jest dolegliwością, która wymaga bezwzględnego leczenia. W przeciwnym

zobacz galerię

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Z obrotu wycofano następujące serie:

  • 4 mg w opakowaniu po 28 sztuk i numerze serii 41750660 z datą ważności 01.2020
  • 5 mg w opakowaniu po 28 sztuk i numerze serii 41775734 z datą ważności 01.2020

Sprawdź domową apteczkę. Jeśli posiadasz te leki nie podawaj ich dzieciom i natychmiast oddaj jej do apteki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

 Milukante to tabletki do rozgryzania i żucia. Działają  przeciwzapalnie, przeciwastmatyczne i zapobiegają skurczom oskrzeli (123rf.com)
Milukante to tabletki do rozgryzania i żucia. Działają przeciwzapalnie, przeciwastmatyczne i zapobiegają skurczom oskrzeli (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza