Trwa ładowanie...

Lek na epilepsję w walce z zespołem niespokojnych nóg

Na spotkaniu American Academy of Neurology przedstawiono wyniki badań, według których lek na padaczkę może pomóc w terapii osób cierpiących na RLS (zespół niespokojnych nóg).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Czym jest zespół niespokojnych nóg?

RLS czyli inaczej zespół Wittmaacka-Ekboma to choroba, która charakteryzuje się nieprzyjemnymi doznaniami w ciele, najczęściej w nogach. Osoba cierpiąca na RLS porusza nogami, aby zmniejszyć niekomfortowe uczucia, takie jak pieczenie czy swędzenie w mięśniach. Objawy przybierają na sile wieczorem, prowadząc do problemów ze snem. Zespół niespokojnych nóg to przypadłość, która towarzyszy osobie na nią cierpiącej do końca życia. Niestety, nie ma na nią skutecznego lekarstwa. Z wiekiem objawy coraz bardziej się pogarszają.

2. Badanie z użyciem leku na epilepsję

W trakcie badania połowie uczestników podawano lek na padaczkę, zaś druga połowa otrzymywała placebo. Osoby badane były przez cały czas pod kontrolą naukowców. Na początku i na końcu testu przeprowadzono również badanie snu. U dwóch trzecich osób przyjmujących lek na epilepsję objawy zespołu niespokojnych nóg ustąpiły na czas badania. Natomiast 66% pozostałych osób zauważyło poprawę. Jeśli chodzi zaś o uczestników badania przyjmujących placebo, 29% z nich odczuło pogorszenie swojego stanu. Co więcej, osoby poddane terapii lekiem na padaczkę spały dłużej, a ich jakość snu była lepsza od drugiej grupy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.