Trwa ładowanie...

Lek na wirusa HIV w profilaktyce raka szyjki macicy

Naukowcy informują, iż szeroko stosowany lek na wirusa HIV może pomóc w profilaktyce raka szyjki macicy, którego przyczyną jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

spis treści

1. Wirus HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego – HPV (ang. Human Papilloma Virus) odpowiedzialny jest za rozwój raka szyjki macicy, który w krajach rozwijających się jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Każdego roku prowadzi on do 290 000 zgonów. Ten sam wirus jest również przyczyną nowotworów jamy ustnej i gardła zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, których ilość przypadków w krajach rozwiniętych rośnie z roku na rok. W Wielkiej Brytanii nowotwory te są dwa razy częstsze niż sam rak szyjki macicy. Chociaż coraz więcej jest programów szczepień przeciwko HPV niestety nie pomogą one kobietom, u których doszło już do zakażenia wirusem. Co więcej obecnie stosowane szczepionki nie chronią przed wszystkimi typami wirusa i są dość kosztowne, co znacznie ogranicza ich dostępność w krajach rozwijających się. Z tego względu istnieje ogromne zapotrzebowanie na tanie lekarstwo, które eliminowałoby infekcję przed jej rozwojem w nowotwór.

2. Nowy lek na HPV

Naukowcy z Uniwersytetu Manchesteru we współpracy z badaczami z Kanady odkryli w jaki sposób lek antywirusowy stosowany w leczeniu infekcji wirusem HIV atakuje wirusa HPV poprzez aktywowanie naturalnej obrony przeciwwirusowej w zainfekowanych komórkach. Z badań wynika, iż lek selektywnie eliminuje nierakowe, zaatakowane wirusem komórki, nie wpływając przy tym na komórki zdrowe. Zainfekowane komórki stanowią duże zagrożenie, gdyż są najbliższe komórkom przedrakowym. Działanie nowego leku polega na reaktywacji przeciwwirusowego systemu obronnego, tłumionego przez wirusa HPV. Naukowcy wskazują, iż w profilaktyce raka szyjki macicy farmaceutyk powinien być stosowany w skoncentrowanej postaci, w leczeniu miejscowym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.