Trwa ładowanie...

Lekarz sam sobie zrobił gastroskopię. Nagranie dla widzów o stalowych nerwach

Gastroenterolog udostępnił na YouTube nagranie obrazujące przebieg badania endoskopowego. Nie byłoby w tym nic szczególnie zaskakującego, gdyby nie fakt, że lekarz był jednocześnie operatorem endoskopu i pacjentem. Jaki był tego efekt? Silny odruch wymiotny i łzy niemal zniweczyły eksperyment medyka, a miał on przecież konkretny cel.

spis treści

1. Czym jest endoskopia?

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, zwana też gastroskopią, to badanie, które pozwala na ocenę śluzówki przełyku, żołądka i pierwszego odcinka jelita cienkiego, czyli dwunastnicy. Przez usta lekarz wprowadza cienką, giętką rurkę z kamerą, może także pobrać wycinki do badań.

Zobacz film: "Wskazania do gastroskopii"

Choć badanie nie należy do bolesnych, to może być niekomfortowe z uwagi na silny niekiedy odruch wymiotny w czasie wprowadzania endoskopu. Dlatego też stosuje się miejscowe znieczulenie gardła lidokainą w aerozolu, a niekiedy nawet znieczulenie ogólne, potocznie zwane narkozą.

Celem gastroskopii jest rozpoznanie chorób górnego przewodu pokarmowego, zwłaszcza gdy u pacjenta pojawiają się niepokojące dolegliwości jak silna zgaga, dolegliwości bólowe w nadbrzuszu i objawy dyspeptyczne, w tym nieustające uczucie pełności w brzuchu, nudności czy wymioty.

Dr Nitin Joshi, wspomniany już gastroenterolog z Indii, chciał się przekonać, czy owiane złą sławą wśród pacjentów badanie faktycznie powinno budzić takich postrach.

"Celem tego eksperymentu i doświadczenia była ocena bólu i cierpienia pacjentów poddawanych gastroskopii bez sedacji lub krótkiego znieczulenia ogólnego" – informuje podpis pod nagraniem.

Gastroenterolog przeprowadza na sobie gastroskopię
Gastroenterolog przeprowadza na sobie gastroskopię (YouTube)

2. Lekarz wyszedł z tej próby zwycięsko

Nagranie udostępnił w mediach społecznościowych innych gastroenterolog, dr Keith Siau, dzięki czemu wideo z indyjskiej placówki medycznej zyskało rozgłos.

Widać na nim, jak zdeterminowany medyk wprowadza do ust endoskop, jednocześnie nie spuszczając z oczu monitora pokazującego obraz z kamerki. Pierwszą reakcją, która niemal niweczy starania lekarza, jest oczywiście odruch wymiotny. Lekarz pokonuje go i wprowadza endoskop coraz głębiej. Mimo odwagi z oczu lekarza płyną łzy – w pewnym momencie widać, jak osoba asystująca ociera je z twarzy gastrologa.

Po zakończonym badaniu dr Joshi gwałtownie wyciąga endoskop, krztusząc się. Przez kilka chwil z zamkniętymi oczami ociera usta i próbuje zachować spokój. Prawdopodobnie ponownie walczy z odruchem wymiotnym.

Mimo to można uznać, że eksperyment zakończył się sukcesem i prawdopodobnie jest to jedyna taka procedura medyczna na świecie, która dodatkowo została zarejestrowana przez kamerę.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza