Trwa ładowanie...

WBC (białe krwinki, leukocyty) - norma i interpretacja badań

Podwyższone WBC może być spowodowane wieloma czynnikami
Podwyższone WBC może być spowodowane wieloma czynnikami (123rf.com)

Morfologia krwi jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów strukturalnych krwi, w tym również sprawdzeniu poziomu leukocytów, które zaznacza się skrótem WBC. Wskaźnik ten pozwala na zdiagnozowanie stanu zdrowia badanego oraz ocenę, czy w organizmie toczą się procesy chorobowe.

spis treści

1. Czym są leukocyty i jaka jest ich prawidłowa norma

Leukocyty to białe krwinki. Ich ilość oznacza się skrótem WBC (white blood cells). Leukocyty są niemal bezbarwne i mniej liczne od erytrocytów (krwinek czerwonych), posiadają też zdolność poruszania się. W komórkach leukocytów występuje jądro, zaś u dużej części leukocytów (tzw. granulocytów) w cytoplazmie występują charakterystyczne ziarnistości (są to liposomy zawierające enzymy). Leukocyty spełniają ogromną rolę w organizmie, gdyż chronią go przed wirusami i bakteriami. Norma leukocytów we krwi zmienia się w stanach patologicznych. Może dojść do zwiększenia lub zmniejszenia jednego typu leukocytów lub kilku rodzajów leukocytów na raz. Poziom białych krwinek jest bardzo ważną informacją dla lekarzy. Prawidłowy wynik WBC powinien mieścić się w granicach od 4,0 - 10,8 x 109/l. Wyższy poziom wskazuje na leukocytozę, a niższy na leukopenię.

Leukocyty we krwi obwodowej występują w 5 rodzajach:

Zobacz film: "Badania krwi - leukocyty"
 • granulocyty obojętnochłonne - neutrofile;
 • granulocyty kwasochłonne - eozynofile;
 • granulocyty zasadochłonne - bazofile;
 • monocyty;
 • limfocyty.
WBC oznacza normę leukocytów we krwi
WBC oznacza normę leukocytów we krwi (123rf)

Norma leukocytów we krwi, krwinek białych (WBC) w morfologii jest uzależniona od cech konkretnej osoby, przede wszystkim: płci i wieku. Zasada określenia manualnego liczby leukocytów polega na wykonaniu ściśle określonego rozcieńczenia badanej próbki krwi za pomocą odczynnika, który zabarwia leukocyty, a następnie na określeniu liczby leukocytów przy użyciu mikroskopu świetlnego i komory hematologicznej. Można też oznaczyć liczbę leukocytów stosując metodę automatyczną.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I SPRAWDŹ:

2. Jak interpretować wyniki badań WBC znając poprawną normę leukocytów

Norma leukocytów we krwi to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn 4,0 - 10,8 x 109/l . Norma WBC w morfologii może się zmieniać w różnych stanach chorobowych.

Co oznaczają nieprawidłowe wyniki krwi?

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

Za dużo leukocytów.

Podwyższone WBC w morfologii może być spowodowane:

 • uszkodzeniem tkanki;
 • zakażeniem bakteryjnym, pierwotniakowym, grzybiczym i wirusowym;
 • stanami zapalnymi;
 • mocznicą;
 • działaniem adrenaliny i hormonów steroidowych;
 • chorobami nowotworowymi.

Ilość leukocytów ponad normę to inaczej leukocytoza, która może być spowodowana przez wzrost ilości jednego lub kilku rodzajów leukocytów, które normalnie krążą we krwi obwodowej lub przez obecność komórek niewystępujących we krwi w stanach prawidłowych. Fizjologiczny wzrost krwinek białych obserwuje się po wysiłku fizycznym, posiłku, w stresie i w ciąży.

Za mało leukocytów. Spadek WBC w morfologii może być spowodowany przez:

 • choroby szpiku kostnego (białaczka, ziarnica, guzy);
 • choroby wirusowe (WZW, grypa, zakażenie HIV, odra, różyczka, ospa wietrzna);
 • środki chemiczne;
 • promieniowanie jonizujące;
 • aplazję (zatrzymanie w rozwoju, zanik);
 • hipoplazję szpiku;
 • przerzuty nowotworowe do szpiku kostnego;
 • wstrząs anafilaktyczny.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz interpretacje rożnych wyników tego badania:

Leukocyty poniżej normy to inaczej leukopenia, czyli spadek liczby leukocytów. Spadek leukocytów poniżej normy jest bardzo niebezpieczny, ponieważ osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko infekcji.

Poziom leukocytów poniżej normy może być spowodowany spadkiem liczby neutrofilów lub limfocytów, lub jednocześnie wszystkich rodzajów krwinek. Duże znaczenie diagnostyczne ma wykonanie, tzw. obrazu odsetkowego leukocytów i ocena liczby poszczególnych rodzajów leukocytów. W tym celu należy wykonać rozmaz krwi obwodowej i po wybarwieniu go metodą Pappenheima ocenić mikroskopowo poszczególne formy leukocytów.

Zobacz także: Musisz wykonać badania? Umów je od ręki

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Krwinki czerwone RBC
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.