Przejdź na WP

WBC - norma i interpretacja badań

Liczba krwinek białych jest określana w ramach oceny morfologii krwi. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, które polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów strukturalnych krwi w tym również poziomu leukocytów we krwi, które zaznacza się WBC. Pozwala na zdiagnozowanie stanu zdrowia badanego oraz ocenę, czy w organizmie toczą się procesy chorobowe. Leukocyty odpowiedzialne są za ochronę organizmu przed drobnoustrojami. Norma leukocytów we krwi (WBC) zmienia się w stanach patologicznych. Może dojść do zwiększenia lub zmniejszenia jednego typu leukocytów lub kilku rodzajów leukocytów na raz.

Zobacz film: "Badania krwi - leukocyty"

spis treści

1. WBC - liczba białych krwinek

Leukocyty są niemal bezbarwne i mniej liczne od erytrocytów (krwinek czerwonych), posiadają też zdolność poruszania się. W komórkach leukocytów występuje jądro, zaś u dużej części leukocytów (tzw. granulocytów) w cytoplazmie występują charakterystyczne ziarnistości (są to liposomy zawierające enzymy). Leukocyty spełniają ogromną rolę w organizmie, gdyż chronią go przed wirusami i bakteriami.

Leukocyty we krwi obwodowej występują w 5 rodzajach:

WBC oznacza normę leukocytów we krwi
WBC oznacza normę leukocytów we krwi (123rf)

Norma leukocytów we krwi, krwinek białych (WBC) w morfologii, bywa różna w zależności od osoby, płci i wieku. Zasada określenia manualnego liczby leukocytów polega na wykonaniu ściśle określonego rozcieńczenia badanej próbki krwi za pomocą odczynnika, który zabarwia leukocyty, a następnie na określeniu liczby leukocytów przy użyciu mikroskopu świetlnego i komory hematologicznej. Można też oznaczyć liczbę leukocytów stosując metodę automatyczną.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I SPRAWDŹ:

2. WBC - wyniki badań

Norma leukocytów we krwi to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn 4,0 - 10,8 x 109/l . Norma WBC w morfologii może się zmieniać w różnych stanach chorobowych.

Co oznaczają nieprawidłowe wyniki krwi?

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię
  1. Za dużo leukocytów.

Podwyższone WBC w morfologii może być spowodowane:

Ilość leukocytów ponad normę to inaczej leukocytoza, która może być spowodowana przez wzrost ilości jednego lub kilku rodzajów leukocytów, które normalnie krążą we krwi obwodowej lub przez obecność komórek niewystępujących we krwi w stanach prawidłowych. Fizjologiczny wzrost krwinek białych obserwuje się po wysiłku fizycznym, posiłku, w stresie i w ciąży.

  1. Za mało leukocytów. Spadek WBC w morfologii może być spowodowany przez:

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz interpretacje rożnych wyników tego badania:

Lekarze odpowiedzieli także na inne pytania dotyczące tego tematu - pełną listę znajdziesz tutaj.

Leukocyty poniżej normy to inaczej leukopenia, czyli spadek liczby leukocytów. Spadek leukocytów poniżej normy jest bardzo niebezpieczny, ponieważ osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko infekcji.

Poziom leukocytów poniżej normy może być spowodowany spadkiem liczby neutrofilów lub limfocytów, lub jednocześnie wszystkich rodzajów krwinek. Duże znaczenie diagnostyczne ma wykonanie, tzw. obrazu odsetkowego leukocytów i ocena liczby poszczególnych rodzajów leukocytów. W tym celu należy wykonać rozmaz krwi obwodowej i po wybarwieniu go metodą Pappenheima ocenić mikroskopowo poszczególne formy leukocytów.

Następny artykuł: Krwinki czerwone RBC

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy