Trwa ładowanie...

Łuszczyca paznokci - objawy, leczenie

Łuszczyca paznokci - objawy, leczenie
Łuszczyca paznokci - objawy, leczenie

Łuszczyca paznokci pojawia się najczęściej wraz z innymi zmianami łuszczycowymi na skórze ciała. Pacjenci z reguły wiedzą, że przytrafiła im się łuszczyca paznokci, choć zdarzają się przypadki mylenia łuszczycy z grzybicą. Łuszczyca paznokci jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, która nie jest zakaźna ani złośliwa. Niestety, przebieg łuszczycy paznokci jest przewlekły.

spis treści

1. Objawy łuszczycy paznokci

Najnowsze badania mówią, że łuszczyca paznokci jest związana ze złym funkcjonowaniem układu odpornościowego (wpływa na to stan śluzówki jelita oraz mikroflora przewodu pokarmowego).

Zmiany na paznokciu występują równocześnie ze zmianami w okolicach wałów okołopaznokciowych. Łuszczyca paznokci może być także poprzedzona występowaniem zanokcicy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy detoks organizmu może pomóc w walce z łuszczycą?"

Główne oznaki łuszczcy paznokci to:

 • podłużne bruzdy na płytce paznokcia,
 • zmiany na paznokciu przypominające krople oleju (mają kształt punkcików lub plamek),
 • brunatnożółtawe przebarwienia paznokci.

Łuszczyca paznokci może dotyczyć zarówno jednego, jak i kilku paznokci u dłoni lub u stóp. Najczęściej jednak łuszczyca paznokci pojawia się na kilku paznokciach naraz.

Bardziej zaawansowane zmiany, jakie wywołuje łuszczyca paznokci, obejmują:

 • rozwarstwienie płytek,
 • matowe i pogrubiałe paznokcie,
 • hiperkeratozę podpaznokciową, tj. nadmierne pogrubienie warstwy rogowej naskórka,
 • zniekształcenia paznokcia,
 • łamliwość płytki paznokcia,
 • białawożółte przebarwienia paznokcia,
 • poprzeczne bruzdy na płytce paznokcia,
 • oddzielanie się paznokci od łożyska, tzw. onycholiza.

W niektórych przypadkach pojawia się także „spełznięcie” paznokcia. W razie podejrzenia, że występuje łuszczyca paznokci, należy udać się do dermatologa, który zdiagnozuje zmiany na paznokciui wskaże odpowiednie leczenie.

6 popularnych mitów o łuszczycy
6 popularnych mitów o łuszczycy [7 zdjęć]

Łuszczycą można się zarazić – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Uważa się, że chorobą skórną

zobacz galerię

2. Leczenie łuszczycy paznokci

Łuszczyca paznokci wymaga zastosowania mają maści zawierających środki fototoksyczne, pochodne witaminy A.

W chorobie ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta. Posiłki powinny być ubogie w tłuszcze zwierzęce, mięso oraz tłusty nabiał.

Warto spożywać duże ilości świeżych owoców i gotowanych warzyw. Osoby, które dopadła łuszczyca paznokci, powinny zrezygnować z alkoholu i papierosów.

Niestety, łuszczyca paznokci jest nieuleczalna. Łuszczyca paznokci to dolegliwość, która ma skłonność do powrotów. Łuszczyca paznokci może być podleczana, ale metody podleczenia łuszczycy paznokci zależą od stopnia ciężkości choroby - najczęściej stosuje się leki w postaci maści, zawierające:

Łuszczyca paznokci czasami wymaga też stosowania preparatów - głównie maści - z kortykosteroidami. Zaleca się jednak aplikować je tylko przez krótki czas.

Gdy wystąpi łuszczyca paznokci, przede wszystkim należy dbać o higienę stóp, zwłaszcza gdy dochodzi do oderwania paznokcia od łożyska. Paznokcie powinny być cały czas suche, ponieważ wilgotne środowisko jest dobre dla rozwoju bakterii i grzybów. Palce, które objęte są stanem chorobowym, należy chronić przy pracach domowych z użyciem wody. Nie powinny być one piłowane, tylko odpowiednio obcinane.

Gdy wystąpi zaawansowana łuszczyca paznokci, warto zastanowić się nad rekonstrukcją płytki paznokcia. Możliwe jest zastosowanie do rekonstrukcji takiej substancji, która chroni płytkę przed zakażeniem grzybiczym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Łuszczyca stawowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze