Trwa ładowanie...

Luźne związki: na czym polegają?

 Agnieszka Gotówka
06.04.2021 19:06
Zdaniem przeciwników luźnych związków taki układ jest ucieczką przed dorosłym życiem.
Zdaniem przeciwników luźnych związków taki układ jest ucieczką przed dorosłym życiem. (123RF)

Luźne związki to podobno znak naszych czasów. Młodzi ludzie chcą żyć według własnych zasad i bez zobowiązań. Znajdują bratnią duszę, która myśli podobnie, i nawiązują otwarty związek. Na czym polega?

spis treści

1. Luźne związki a związki partnerskie

Młodzi ludzie, między 25. a 35. rokiem życia, chętnie nawiązują nowe znajomości zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie. Częściej niż kiedyś godzą się stworzyć związek na odległość. Godzą się na otwartość w związku, pozwalając sobie na bliskie kontakty z innymi ludźmi. Funkcjonują w taki sposób przez kilkanaście miesięcy, czasem nawet lat. Nie mają żadnych wspólnych zobowiązań czy planów. Ich kontakty ograniczają się do sfery seksualnej, czasem wspólnych wyjazdów na wakacje czy udziału w imprezach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Luźny związek – sposób na wieczną młodość?

Zobacz film: "Otwarte związki [Bez tabu]"

Zdaniem przeciwników luźnych związków taki układ jest ucieczką przed dorosłym życiem i odpowiedzialnością. Parterów nie łączy wspólna przyszłość, najczęściej też nie planują założenia rodziny. Nie jest to więc konkubinat, w przypadku którego wspólny może być kredyt, dom, samochód. W związku konkubenckim bardzo często wychowywane są dzieci. Luźny związek natomiast nie posiada tylu wspólnych płaszczyzn. Dwoje ludzi łączą czasem wyłącznie stosunku intymne, czasem jest to przyjaźń oparta na głębokiej relacji z parterem.

10 sposobów na podkręcenie twojego związku
10 sposobów na podkręcenie twojego związku [10 zdjęć]

Od czasu do czasu warto powrócić myślami do wspomnień z początkowego etapu związku. Uświadamiamy sobie

zobacz galerię

Luźny związek może też stanowić swego rodzaju ucieczkę. Próba nawiązania takiej relacji może pojawić się jako pokłosie złych doświadczeń, takich jak toksyczny związek czy zdrada. Parter nie chce zostać skrzywdzonym po raz kolejny, nie chce nawiązywać głębszej relacji, decyduje się więc na związek bez zowbowiazań.

3. Wady i zalety luźnych związków

Główną zaletą luźnego związku jest swoboda. Partnerzy mają czas na swoje hobby, nie muszą iść na kompromis lub dostosowywać się do drugiej osoby. Kłótnie w związku, o ile się zdarzają, też są łatwiejsze do przezwyciężenia, bo dwoje ludzi nie łączy zbyt głęboka więź. W takiej relacji trudno o nudę, dwoje ludzi nie dotyka rutyna. Partnerzy są niezależni finansowo, nie odpowiadają za długi drugiej osoby i nie muszą konsultować swoich wydatków.

Ale otwarty związek ma też swoje wady. To przede wszystkim brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Partnerzy nie zawsze mają szansę dobrze się poznać, a ich wspólna przyszłość jest często krótkotrwała. Nie decydują się na założenie rodziny, czego negatywne konsekwencje mogą z czasem odczuć zwłaszcza kobiety. Pojawić się również może samotność w związku.

Luźny związek nie ma też żadnej mocy prawnej jak choćby małżeństwo. A to oznacza, że parterom może zostać odmówiona możliwość udzielenia informacji na temat stanu zdrowia, o ile wcześniej nie zostały podpisane odpowiednie dokumenty. A to tylko jedna z możliwych niedogodności.

4. Czy warto nawiązywać luźny związek?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli para na początku relacji wyznaczy sobie granice i ustali zasady funkcjonowania związku, takie rozwiązanie ma szansę powodzenia. Problem pojawić się może wówczas, gdy jedna z osób zakocha się w parterze i zapragnie wspólnej przyszłości. To często oznacza koniec znajomości, a jedną z osób zostawia pokrzywdzoną.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze