Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Piotr Sawicki

Macromax – właściwości, dawkowanie, czas działania, cena i zamienniki

Avatar placeholder
30.03.2021 22:26
Lek Macromax jest dostępny w dwóch postaciach – tabletek powlekanych i kapsułek
Lek Macromax jest dostępny w dwóch postaciach – tabletek powlekanych i kapsułek (123rf.com)

Macromax jest lekiem dostępnym na receptę. Stosuje się go ogólnie w celu leczenia zakażeń bakteryjnych. Macromax polecany jest w szczególności przez dermatologów, pulmonologów i otolaryngologów. Zawiera azytromycynę – substancję czynną należącą do grupy antybiotyków makrolidowych.

spis treści

1. Macromax – właściwości

Macromax jako antybiotyk makrolidowy stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Dzięki zawartości azytromycyny zostają hamowane syntezy białek bakteryjnych. Proces ten zachodzi poprzez zablokowanie rybosomów występujących w bakteriach, a także struktur komórkowych, które są niezbędnym elementem syntezy białek. Dzięki temu zostaje uniemożliwiony wzrost oraz namnażanie komórek bakteryjnych. Stanowi to o wysokiej skuteczności działania leku Macromax.

Zawarta w Macromax azytromycyna mająca działanie bakteriostatyczne, bardzo dobrze się wchłania i bardzo szybko przenika na drodze surowica – tkanki. Azytromycyna zostaje wówczas gromadzona w fagocytach, które kolejno wędrują do miejsca zakażenia. Pozwala to zwiększyć dystrybucję leku Macromax do tkanek objętych uprzednio procesem zapalnym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Stosowanie antybiotyków"

Dzięki zawartej w Macromax azytromycynie, która charakteryzuje się m.in. dużym stężeniem w zakażonych tkankach, jak również bardzo długim okresem półtrwania, znacząco zostaje umożliwione skrócenie ogólnego leczenia nawet od jednego do pięciu dni. Preparat Macromax jest wskazany do stosowania w leczeniu niżej wymienionych zakażeń:

Najbardziej  niebezpieczne bakterie na świecie
Najbardziej niebezpieczne bakterie na świecie [5 zdjęć]

Wywołują m.in. zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wrzody żołądka. Antybiotyki, którymi

zobacz galerię
  • zakażenia dolnych dróg oddechowych, tj. zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli,
  • zakażenia górnych dróg oddechowych, a więc zapalenie gardła, zapalenie migdałków czy zapalenie zatok przynosowych,
  • zakażenia tkanek miękkich i skóry, np. podczas wczesnego stadia boreliozy, przy wtórnym zakażeniu ropnym zapalenia skóry, z występowaniem róży bądź liszajca,
  • zapalenia ucha środkowego.

2. Macromax – dawkowanie

Lek Macromax jest dostępny w dwóch postaciach – tabletek powlekanych i kapsułek. Dawkowanie Macromax dobierane jest przez lekarza i zależy od wskazania zakażenia, jego nasilenia, wrażliwości występujących drobnoustrojów, a także stanu osoby chorej.

Producent leku Macromax nadmienia, że w uzasadnionych przypadkach konieczne jest dokonanie modyfikacji dawkowania. Zgodnie z zaleceniami producenta zaleca się stosowanie Macromax u dzieci i osób dorosłych, których masa ciała jest większa niż 45 kg:

  • przy zakażeniu dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich – 500 mg przez trzy dni, jeden raz na dobę,
  • przy wczesnym stadium boreliozy – 1g pojedynczej dawki w pierwszej dobie, następnie 500 mg jeden raz na dobę w okresie od jednego do pięciu dni,
  • przy zakażeniach układu moczowo-płciowego wywołanych przez chlamydie – 1g jednorazowo.

Zobacz także:

Macromax jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletki bądź kapsułki należy połykać w całości godzinę przed posiłkiem, ewentualnie dwie godziny po nim. Macromax nie powinien być stosowany przez osoby borykające się z chorobą ciężkiej niewydolności wątroby.

3. Macromax – zamienniki

Niezależnie od dawki leku Macromax (3g, 6g i inne) jego cena nie przekracza 15 zł. Droższym o połowę zamiennikiem jest Azimycin posiadający nieco szersze właściwości. Zaleca się również stosowanie zamiennie z Macromax leku Nobaxin w podobnej cenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze