Magnetyzery wody poprawiają wchłanianie wapnia? Dałeś się nabrać na kolejną ściemę

Wystarczy, że to niewielkie urządzenie zamontujesz na wodociągu i będziesz zdrowszy. W twoim organizmie nie będzie osadzał się kamień, woda zyska lepsze pH, a ty uchronisz się przed alergią. Takie opinie o magnetyzerach wody można wyczytać w internecie. Ile prawdy jest w tym, że powinniśmy pić wodę miękką? Czy faktycznie nagle wyzdrowiejemy?

Magnetyzery do wody traktowane bywają jako remedium na wszelkie choroby. Osoby, zajmujące się medycyną alternatywną chwalą te urządzenia, zaznaczając, że dzięki nim unikniemy piasku w nerkach, kamieni w pęcherzyku żółciowym czy alergii.

Za te wszystkie problemy zdrowotne odpowiedzialna ma być twardość wody i obecność w niej dużej ilości jonów wapnia i magnezu. Magnetyzery, które na rynku kupić można średnio za ok. 100 zł (choć niektóre kosztują nawet 250 zł), wodę mają zmiękczać i tym samym sprawiać, że jony wapnia i magnezu będą się lepiej wchłaniać do organizmu. A my wyzdrowiejemy.

Sprawdziliśmy, czy faktycznie magnetyzery są technologicznym lekiem na problemy z nerkami, drogami żółciowymi i na alergię. Zanim jednak damy odpowiedź, wyjaśnijmy, czym w ogóle magnetyzery wody są.

Technologiczna nowinka sprzed kilkunastu lat

Zrobiło się o nich głośno kilkanaście lat temu. Urządzenia były odpowiedzią na problem ze zbyt dużą twardością wody, a w zasadzie miały rozwiązać problem osadzania się kamienia w pralkach, zmywarkach czy czajnikach elektrycznych. Osad, który pojawia się na tych sprzętach powoduje, że psują się one szybciej i wymagają silnego czyszczenia, które i tak bywa nieskuteczne.

Magnetyzery to urządzenia specjalistyczne, które można zamontować w instalacjach wodociągowych. Emitują pole magnetyczne, które ma zmniejszyć twardość wody. Na czym polega praca takego urządzenia?

- W efekcie działania pola magnetycznego zmniejsza się krystalizacja węglanów. Dzieje się tak na skutek przebiegu konkurencyjnej reakcji, jaką jest tworzenie krzemionki koloidalnej, na której następuje absorpcja jonów magnezu i wapnia – wyjaśnia dr Agnieszka Nawirska-Olszańska z Wydziału Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Na rynku dostępne są także magnetyzery wody, które montuje się bezpośrednio przy pralkach lub zmywarkach. Wtedy działają tylko na te urządzenia. Jednak to właśnie tym montowanym na instalacji wodociągowej przypisuje się największe zalety dla zdrowia.

Kolejny pic na wodę?

Co się dzieje z wodą, gdy zadziała na nią magnetyzer? - W efekcie tego działana woda staje się bardziej "miękka". Oznacza to jedynie, że zmienia się postać magnezu: z kamienia na żel. Nie zmienia się przy tym smak wody – tłumaczy dr hab Agnieszka Nawirska-Olszańska. I tutaj właśnie dochodzimy do sedna.

W powszechnej opinii jony wapnia, które tworzą żel, mogą szybciej i łatwiej wchłaniać się do organizmu niż te same jony w postaci kamienia. Nie jest to jednak w żaden sposób potwierdzone naukowo. Wchłanianie substancji do organizmu nie jest bowiem w większości uzależnione od postaci fizycznej.

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia wody wynosi 2-2,5l. Niestety wiele...

Co więcej, twarda woda wbrew pozorom jest korzystniejsza dla naszego organizmu. "Twardość" powodują rozpuszczone w wodzie sole wapnia, magnezu, glinu, żelaza, manganu, strontu i innych pierwiastków.

W powstałym w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni "Raporcie na temat twardości ogólnej wody oraz zawartości jonów wapnia i magnezu w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi z terenu Gdyni i okolic" czytamy, że "w wodach naturalnych wapń i magnez występują w szerokim przedziale stężeń. (...) Ze względów zdrowotnych uważa się, że w wodzie do picia najkorzystniejsze są stężenia wapnia w granicach 30 - 80 mg/dm3, natomiast stężenie magnezu na ogół zalecane jest w zależności od ilości towarzyszących jonów siarczanowych (30-125 mg Mg/dm3)".

Z kolei Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie podkreśla, że twarda woda jest człowiekowi niezbędna.

- Picie twardej wody jest dla człowieka zdrowe, ponieważ w ten sposób dostarczamy wapnia i magnezu oraz innych biopierwiastków potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Negatywne skutki twardości wody widoczne są na urządzeniach AGD – kamień w czajniku, pralce czy nalot na kabinie prysznicowej. Błędne jest jednak porównywanie fizjologii człowieka do urządzeń technicznych – zaznacza rzeczniczka.

Okazuje się więc, że działanie magnetyzera na wodę przeznaczoną do spożycia jest zbędne. Co więcej, woda miękka może negatywnie wpływać na zdrowie.

"Udowodniono, że spożywanie wody odmineralizowanej wpływa na koncentrację elektrolitów we krwi. Stwierdzono duże, znaczące zmniejszenie stężenia sodu i magnezu we krwi, przy równoczesnym wzroście stężenia wapnia. Tak więc pozbawienie wody jej twardości stanowi istotny ubytek potrzebnych organizmowi ludzkiemu minerałów, pomimo możliwości podniesienia jej walorów smakowych. Twarda woda traktowana jako zło przez producentów filtrów oraz producentów zmiękczaczy do wody, jest znacznie lepsza dla naszego organizmu od wody miękkiej" – czytamy w raporcie WSSE w Gdyni.

- Woda miękka może nawet zaszkodzić zdrowiu, wypłukując minerały z organizmu. Nie znam też żadnych opracowań naukowych, które wskazywałyby na zmianę właściwości wody po poddaniu jej działaniu magnetyzera. Wątpię też, by postać żelu ułatwiała wchłanianie wapnia w organizmie – podsumowuje dr hab. Nawirska-Olszańska.

Twarda woda zawiera związki wapnia oraz związki magnezu w postaci zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajalnej przez nasze organizmy. - Obydwa są bardzo ważne dla zdrowia ludzi. Badania naukowe dowodzą, że osoby pijące twardą wodę są mniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe - dodaje Jacek Żak rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

- Obiegowa opinia, iż twarda woda powoduje kamicę nerkową, jest mało trafna, gdyż przyczyną tej choroby są zaburzenia metabolizmu i nieprawidłowa dieta (przede wszystkim bogata w białko i tłuszcze). Osoby mające takie problemy powinny pić jak najwięcej wody, ale niskozmineralizowanej - zaleca.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 2 miesiące temu

Zdrowie

Komentarze (38)
~Bolesław
~Bolesław 2 miesiące temu

Jestem inżynierem budownictwa więc pozytywne opinie o ecomagach nie dziwią mnie. Używamy ich od kilkunastu lat z dobrym skutkiem. Od 5 lat choruję jednak na kamicę nerkową. Zabiegi laserowe po pierwszym ataku nic nie dały i skończyło się na chirurgicznym. UFFFFFF . Zacząłem więc przeglądać internet. Znalazłem ecomagi z atestem higienicznym i badaniami. Można je montować na wodzie przeznaczonej do spożycia. Stare hasło głosiło, że magnetyzm kruszy kryształy.Zamontowałem je na wodzie zimnej i ciepłej . Był to strzał w 10!. Czuję zasadniczą poprawę. Od czasu jak zacząłem pic taką wodę w warunkach domowych kilka krotnie wydalałem jedynie piasek. Szczerze polecam czytanie wielu opinii i nie trzymanie się kurczowo jednej. Życzę dużo zdrowia chorującym na kamicę nerkową

Odpowiedz
~Krzysztof
~Krzysztof 2 miesiące temu

Moja firma montuje kolektory słoneczne i pompy ciepła. Od kilkunastu lat chronimy wymienniki stosując magnetyzery Ecomag. Aby pokazać ich skuteczność zamieszczam kilka informacji o starych instalacjach. Dom z lat 50, instalacja wodna na rurach ocynkowanych. Montaż po 1szt. Ecomag® na wodzie zimnej i ciepłej. Klientka mówi, że nigdy wcześniej czyszczenie ubikacji, prysznica i umywalek nie było tak łatwe. Znacznie zmniejszono ilość stosowanych czyszczących środków chemicznych. Dom z lat 60, instalacja wz z rur ocynkowanych. Montaż 2szt. Ecomag® na wodzie zimnej przy wodomierzu „poprawił” załączanie się piecyka kąpielowego i ciśnienie w kranach. Zaobserwowano też, że woda w czajniku po zagotowaniu nie ma tyle kamienia co wcześniej. Dom z lat 80. Zainstalowane aktywatory Ecomag® (po 1szt.) spowodowały znaczne wydłużenie poprawnej pracy perlatorów w kranach bez czyszczenia. Ponadto klientka zaobserwowała stopniowe usuwanie kamienia nazębnego.

Odpowiedz
~andrzej1952
~andrzej1952 2 miesiące temu

Ja użyłem magnetyzera do rozpuszczenia kamienia w rurach wodnych z dobrym skutkiem. Przed, woda z bojlera prawie nie leciała, a po jakieś 2 miesiącach rury same się odetkały i zbędna była ich wymiana. Magnetyzer zrobiłem z 4 magnesów neodymowych (koszt około 50 zł) i do dzisiaj jest założony. Wcześniej zrobiłem magnetyzer do bojlera i okazało się, że w bojlerze nie ma osadu z kamienia (szlamu), który w e wcześniejszych bojlerach był.

Odpowiedz
~Pio_64
~Pio_64 2 miesiące temu

@~Używający ecomagów: Piłem mleko od krowy (praktycznie prosto), piłem wodę ze zwykłej studni (ręczna pompa ca.11m), opychałem się dobrym ,świeżym masłem...I nadal żyję...Nic w przyrodzie nie ma za darmo.. Natura sama to wie. Tak samo magnetyzery...Coś za coś.Ja poszedłem drogą swojej prababci (96 lat jak odeszła)...Teraz w jedzeniu łykamy chemię....Tyle w temacie.Pozdrawiam :-)

Odpowiedz
~Myślący
~Myślący 2 miesiące temu

Te urządzenia mają tylko wrogów między sprzedającymi stacje zmiękczające wodę używające soli, prądu i wody do płukania. Wtedy woda ma bardzo mało minerałów i po kilku latach trzeba szukać apteki z suplementami.

Odpowiedz
~Używający ecomagów
~Używający ecomagów 2 miesiące temu

Może ktoś z Państwa podda się badaniom. Skopiowałem informacje o zwierzętach z ich strony. W Polsce jeden naukowiec nie wiem o badaniach drugiego Poniżej niektóre artykułu, które podsumowują badania przeprowadzone przez polskie ośrodki badawcze. A. Miesięcznik „Owoce, warzywa, kwiaty”. 11/1998. Tytuł: „Magnetyzery w szklarniowej uprawie pomidorów” .Prof.dr hab. Marian Orłowski, Dr Renata Dobromilska. Mechanizm działania pola magnetycznego polega na zmianie właściwości fizycznych wody. Zawarte w niej składniki, głownie krzemiany, sole wapnia i magnezu tracą zdolność formowania się w kamień osadzający się wewnątrz instalacji nawadniającej…… .Zawartość wapnia i magnezu w wodzie poddanej obróbce magnetycznej nie ulega zmianie, ale zwiększa się ich dostępność dla roślin. Pozytywne wyniki doświadczeń z nawadnianiem roślin wodą uzdatnioną magnetycznie prowadzone w Izraelu, Danii, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce skłoniły pracowników naukowych Katedry Warzywnictwa Akademii Rolniczej w Szczecinie do podjęcia badań na ten temat. Doświadczenia nad wpływem nawadniania pomidorów odmiany NITA i DANIELA wodą uzdatnioną magnetycznie przeprowadzono w gospodarstwie w miejscowości Długie k. Chociwia ( woj. zachodniopomorskie). Prowadzone je w szklarni o pow. 600 m2 metodą bloków losowych w 4 powtórzeniach. Nasiona wysiano 10 stycznia, rozsadę sadzono 10 marca, a owoce zbierano od 12 czerwca do 24 października. Pomidory nawadniane wodą magnetyzowaną wytworzyły więcej o 6 szt. kwiatów, więcej o 8 szt. zawiązków i więcej o 2 grona. Zwiększyła się masa części nadziemnej i systemu korzeniowego. Pod wpływem pola magnetycznego plon owoców I wyboru wzrósł o 2,29kg/m2.Wyniki doświadczeń wskazują, że magnetyczne uzdatniania wody w uprawie pomidorów szklarniowych na zbiór przedłużony wpływa na wzrost plonu owoców oraz ich jakość, a więc zwiększenie opłacalności uprawy. B. Rocz.Nauk.Zoot., Supl.z.17(2003) „Wpływ magnetyzerów na wartość higieniczną mleka krów”. G. Skrzyński, E. Sowula-Skrzyńska, P.Zapleta i inni. Akademia Rolnicza, Katedra Hodowli Bydła Kraków oraz Instytut Zootechniki Magnetyzery wykorzystuje się w procesach spalania paliw płynnych i gazowych. Natomiast woda poddana ich działaniu wykazuje efekt dezynfekcyjny, ponieważ zastosowanie magnetyzerów w obiegach filtracyjnych basenów kąpielowych powoduje redukcję około 80% bakterii. W USA montuje się je w zakładach produkujących mleko w proszku. Pozwalają zredukować kamień mleczny. Materiał doświadczalny stanowiło 39 próbek mleka pobranych od maja do lipca 2002 roku w gospodarstwie z woj. małopolskiego. We wszystkich próbkach badano gęstość, kwasowość oraz OLB(testy Petrifilm 3M). stosowano różne czasy magnesowania i zmianę biegunów. Nie stwierdzono zmian w gęstości i kwasowości. Nastąpił jednak korzystny spadek OLB w mleku. Literatura światowa podaje wiele wyników badań i tak badacze Lin i Yotvat zaobserwowali wpływ pola magnetycznego na przyrost masy ciała cieląt o 12%. Również woda magnetyzowana, którą piły krowy zwiększyła ich wydajność mleczną, skuteczność zapłodnień i wydłużyła okres laktacji.

Odpowiedz
~Józef
~Józef 2 miesiące temu

Już kupuję w ich sklepie. Jasne, że nie zmieniają składu chemicznego, ale co ważne jak Pani pisze nie ma osadów, a więc i strat w podgrzewaniu. Bardzo dobrze , że powiedziano o zaletach twardej wody. Nie widziałem, że są magnetyzery tak łatwo montowane.Przyswajalność sam sprawdzę. Spojrzałem i widzę, że mają atesty higieniczne i badania. Dzięki Pani redaktor.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.