Trwa ładowanie...

Martha Mason spędziła 61 lat w kapsule. Zachorowała na polio

Jej historia może być inspiracją dla wszystkich, którzy walczą z ciężkimi chorobami. Martha Mason jako dziecko została umieszczona w specjalnej kapsule nazywanej "żelaznymi płucami", która umożliwiała jej oddychanie. Spędziła w niej ponad 60 lat i nigdy nie narzekała.

Zobacz film: "Choruje na polio. Jako jedna z ostatnich używa ”żelaznego płuca”"

1. Polio doprowadziło u dziewczynki do zaniku mięśni

Martha Mason urodziła się w 1937 roku. Kiedy miała 11 lat, jej brat ciężko zachorował. Okazało się, że ma polio. Chłopca nie udało się uratować. Martha zaraziła się od swojego brata, ale przez długi czas ukrywała swoje dolegliwości, bo nie chciała martwić rodziców. W szpitalu okazało się, że choroba jest na zaawansowanym etapie. Polio doprowadziło u dziewczynki do stopniowego zaniku mięśni. Nie była w stanie się samodzielnie poruszać, ani oddychać.

60 lat spędziła w żelaznym płucu
60 lat spędziła w żelaznym płucu

Jedyną szansą było dla niej życie w kapsule podtrzymującej oddychanie, która jest nazywana "żelaznymi płucami". Działała jak rodzaj respiratora, odpowiednie ciśnienie powietrza w środku "kokonu" umożliwiało dziewczynce oddychanie. W kapsule musiało być zamknięte jej całe ciało, poza głową. Rokowania od początku były złe. Lekarze powiedzieli rodzicom, że Marthcie zostało około roku życia. Ku zaskoczeniu wszystkich przeżyła uwięziona w żelaznej kapsule 61 lat.

2. Martha Mason spędziła całe życie w żelaznej kapsule

Życie w pancernym kokonie wydaje się najczarniejszym koszmarem. Jednak Martha nigdy nie narzekała. Mogła wychodzić z kapsuły tylko na krótki czas. Najbliżsi patrzyli z podziwem na jej optymizm i determinację w walce o życie.

Zarażała innych pozytywną energią, to sprawiło, że zawsze miała wokół siebie gotowych do pomocy przyjaciół i bliskich. Mimo choroby, Martha zrealizowała jedno ze swoich największych marzeń, skończyła dwie prestiżowe uczelnie. Studiowa dziennikarstwo, a potem pisała dla lokalnej gazety. Udało jej się też napisać autobiografię "Wdech-wydech: życie w rytmie aparatu sztucznego oddychania", w której podpowiada innym, jak odnaleźć szczęście mimo przeciwności losu.

"Bardzo trudno jest żyć z myślą, że w każdej chwili twoje życie może się skończyć, dało to mi siłę do radowania się każdą chwilą" - podkreślała w swojej książce.

Martha Mason jako 72-latka w 2009 roku.

3. Polio - w Polsce szczepienia są obowiązkowe

Polio to ostra choroba zakaźna. Choroba przenosi się drogą pokarmową i może zaatakować różne narządy, m.in. układ krwionośny, mózg i kręgosłup. Może spowodować porażenie mięśni i trwałe kalectwo. W niektórych przypadkach następuje porażenie mięśni oddechowych, które bez pomocy lekarza kończy się śmiercią.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie przeciwko polio jest w Polsce obowiązkowe.

Zobacz także: Powrót polio? Na Ukrainie zachorowało dwoje dzieci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.