Trwa ładowanie...

Maść cynkowa - właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie

Maść cynkowa pozwala w prosty i tani sposób doprowadzić naszą skórę do właściwego stanu. Maść cynkowa to preparat farmaceutyczny zawierający tlenek cynku (substancja czynna), o działaniu osuszającym, delikatnie ściągającym i przeciwświądowym.

Zobacz film: "Objawy niedoboru cynku w organizmie"

spis treści

1. Maść cynkowa - właściwości

Tlenek cynku, jak również sam cynk stosowane są od dawien dawna. Dokumenty historyczne odkrywane przez archeologów i historyków dotyczące epoki starożytnego Egiptu, czy Dalekiego Wschody zawierały wzmianki o tym jakże zbawiennym metalu. Również nasze babcie stosowały go w tajemnych preparatach (najczęściej w sproszkowanej postaci) do użytku domowego. Jakie są więc zbawienne właściwości maści cynkowej?

Jej główne zastosowanie maści cynkowej to choroby skóry. Badania dermatologiczne wykazały, że cynk związany w związkach organicznych i nieorganicznych aplikowany miejscowo na skórę, działa osuszająco, przeciwzapalnie, antyseptycznie i ochronnie. Kosmetolodzy również korzystają z właściwości nieorganicznej postaci cynku. Tlenek cynku dodawany jest do produkcji sypkich preparatów - pudrów, zasypek. Tlenek cynku w maści cynkowej ma właściwości gojące, co zostało docenione w profilaktyce leczenia trądziku i stanów zapalnych skóry.

2. Maść cynkowa - przeciwwskazania

Stosowany wg. założeń producenckich preparat nie daje skutków ubocznych (jedyne wskazane przeciwwskazania to alergia na cynk lub substancje pomocnicze). Nie jest wskazane również łączenie maści cynkowej z innymi specyfikami (tak by nie zaszła nieprzewidziana reakcja chemiczna pomiędzy składnikami).

To musisz wiedzieć:

3. Maść cynkowa - dawkowanie

Zewnętrzna aplikacja. Niewielką ilość maści należy smarować zmienione chorobowo miejsca na oczyszczonej wcześniej skórze, 1-2 razy dziennie. Nie należy stosować maści cynkowej bezpośrednio na otwarte rany lub niezagojone, sączące się rany.

Maść cynkowa to znany i ceniony preparat farmaceutyczny. Oprócz potwierdzonych właściwości farmakologicznych nie można nie wspomnieć o czynnikach ekonomicznych -20g opakowanie wystarcza na kilka miesięcy używania, a cena maści cynkowej, 2-3zł za opakowanie przemawia sama za siebie i jest mocno zachęcająca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.