Przejdź na WP

Maść na blizny - rodzaje blizn, jak dbać o blizny, jaką wybrać

Blizny nie wyglądają dobrze i są częstą przyczyną kompleksów. Na szczęście aktualnie dostępne są różne preparaty, które pomagają skutecznie pozbyć się szpecących blizn. Jednak co wybrać? Przyjęło się mówić maść na blizny – jednak w aptekach do leczenia blizn częściej stosuje się żele, kremy czy plastry silikonowe.

Zobacz film: "Jak cebula działa na blizny?"

spis treści

1. Maść na blizny - rodzaje blizn

Jak zostało ustalone maść czy inaczej mówiąc smarowidło na blizny może przybierać wiele form np. żelu, kremu. Jednak to jaką maść na blizny wybierzesz w pierwszej kolejności powinno być uzależnione od tego z jakim rodzajem blizny się borykasz. Najczęściej blizny dzieli się według trzech kategorii na blizny atroficzne, blizny przerostowe oraz tzw. keloidy.

Coraz częściej również i rozstępy traktowane są jako blizny. Najczęściej spotykamy się z bliznami przerostowymi, które powstają zwykle zaraz po zagojeniu się rany. Blizna taka nie rozrasta się dookoła uszkodzonej skóry a jedynie w jej obrębie. Blizny takie, jeśli są wynikiem łagodnego urazu mogą całkowicie zniknąć.

Innym rodzajem blizn są natomiast keloidy, zwane inaczej bliznowcami. Bliznowiec charakteryzuje się niekontrolowanym, patologicznym rozrostem poza obrębem rany.

Blizna
Blizna

Blizna zlokalizowana na przedramieniu mężczyzny.

zobacz galerię

Ostatnim rodzajem blizn są blizny atroficzne. Blizny atroficzne to najczęściej niezbyt ładna pamiątka po dość ciężkich postaciach trądziku. Powodem ich powstawania jest niewystarczająca ilość kolagenu podczas procesu gojenia się rany – przez to w skórze powstają małe wgłębienia.

Natomiast rozstępy to zmiany skórne, które pojawiają się zazwyczaj w efekcie szybkiej, gwałtownej utraty/przybrania kilogramów np. podczas ciąży.

2. Maść na blizny - jak dbać o blizny

Nawet najlepsza maść na blizny nie pomoże Ci w momencie jeśli odpowiednio o nie zadbasz o wygojenie się rany. Na samym początku potrzebne będzie odpowiednie nawilżenie tworzącej się blizny wilgotnymi opatrunkami. Pamiętaj, że maść na blizny czy każdy inny preparat może być używany dopiero po całkowitym zagojeniu się rany. Najpierw stosuj wilgotne okłady czy dziecięcą oliwkę.

Co bardzo ważne, unikaj promieniowania UV – opalanie w słońcu, solarium odpada – przez około rok bliznę powinnaś ukrywać przed szkodliwym działaniem słońca.

Jak to robić? Najlepiej stosować specjalne plastry do ochrony blizn. Dodatkowo plaster taki uchroni bliznę przed podrażnieniami wynikającymi ze styczności z ubraniem. Dopiero po całkowitym zagojeniu rany przyjdzie czas zadecydować o tym jaką maść na blizny wybrać.

3. Maść na blizny - jaką wybrać

W aptekach możemy wybierać wśród różnego rodzaju specyfików – możesz wybrać plastry silikonowe na blizny, maść na blizny w formie kremu czy też w formie żelu. Internauci w szczególności zachwalają żel Contartubex oraz Cepan – przy czym w przypadku tego drugiego internautki często zwracają uwagę na niezbyt przyjemny cebulowy zapach.

Cena maści na blizny może wynieść od 25 do nawet 200 zł
Cena maści na blizny może wynieść od 25 do nawet 200 zł (pixabay.com)

Warto wiedzieć:

Maść na blizny w formie kremu o delikatniejszym i naturalnym składzie to na przykład Biochemie 1 Calcium fluoratum D6. Jest to krem homeopatyczny. Jeśli chodzi o plastry silikonowe to tutaj bezkonkurencyjnie na forach opiniodawczych wygrywają plastry silikonowe firmy Sutricon.

Warto pamiętać, że obojętnie którą maść na blizny wybierzemy nie możemy spodziewać się bardzo szybkich efektów – mimo wszystko znikanie blizny to długotrwały proces. Co więc wybrać? Najlepiej poradź się lekarza lub farmaceuty – to on będzie potrafił najlepiej dopasować maść na blizny czy inny specyfik do rodzaju Twojej blizny. Ewentualnie drugim czynnikiem decydującym może być cena maści na blizny. A ta jest bardzo różna i waha się od 25 do nawet 200 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy