Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Blizny - rodzaje, jak dbać o blizny, jaką maść na blizny wybrać

Avatar placeholder
30.05.2023 16:57
Cena maści na blizny może wynieść od 25 do nawet 200 zł
Cena maści na blizny może wynieść od 25 do nawet 200 zł (pixabay.com)

Blizny nie wyglądają dobrze i są częstą przyczyną kompleksów. Na szczęście aktualnie dostępne są różne preparaty, które pomagają skutecznie pozbyć się szpecących blizn. Jednak co wybrać? Przyjęło się mówić maść na blizny – jednak w aptekach dostępne są żele, kremy czy plastry silikonowe.

spis treści

1. Rodzaje blizn

Wybór preparatu powinien zależeć od rodzaju zmiany skórnej. Najczęściej blizny dzieli się według trzech kategorii na blizny atroficzne, blizny przerostowe oraz tzw. keloidy.

Coraz częściej również i rozstępy traktowane są jako blizny. Najczęściej spotykamy się z bliznami przerostowymi, które powstają zwykle zaraz po zagojeniu się rany.

Zobacz film: "Jak cebula działa na blizny?"

Blizna taka nie rozrasta się dookoła uszkodzonej skóry a jedynie w jej obrębie. Zmiana jeśli jest wynikiem łagodnego urazu może całkowicie zniknąć. Innym rodzajem blizn są natomiast keloidy, zwane inaczej bliznowcami. Bliznowiec charakteryzuje się niekontrolowanym, patologicznym rozrostem poza obrębem rany.

Ostatnim rodzajem są blizny atroficzne, czyli niezbyt ładna pamiątka po dość ciężkich postaciach trądziku. Powodem ich powstawania jest niewystarczająca ilość kolagenu podczas procesu gojenia się rany – przez to w skórze powstają małe wgłębienia.

Natomiast rozstępy to zmiany skórne, które pojawiają się zazwyczaj w efekcie szybkiej, gwałtownej utraty/przybrania kilogramów np. podczas ciąży.

2. Jak dbać o blizny?

Nawet najlepsza maść na blizny nie pomoże Ci w momencie jeśli odpowiednio o nie zadbasz o wygojenie się rany. Na samym początku potrzebne będzie odpowiednie nawilżenie tworzącej się blizny wilgotnymi opatrunkami.

Pamiętaj, że maść na blizny czy każdy inny preparat może być używany dopiero po całkowitym zagojeniu się rany. Najpierw stosuj wilgotne okłady czy dziecięcą oliwkę.

Co bardzo ważne, unikaj promieniowania UV – opalanie i solarium odpada – przez około rok bliznę należy ukrywać przed szkodliwym działaniem słońca. Najlepiej stosować specjalne plastry do ochrony blizn.

3. Jaką maść na blizny wybrać?

W aptekach możemy wybierać wśród różnego rodzaju specyfików – możesz wybrać plastry silikonowe na blizny, maść na blizny w formie kremu czy też w formie żelu. Internauci w szczególności zachwalają żel Contartubex oraz Cepan – przy czym w przypadku tego drugiego internautki często zwracają uwagę na niezbyt przyjemny cebulowy zapach.

Maść na blizny w formie kremu o delikatniejszym i naturalnym składzie to na przykład Biochemie 1 Calcium fluoratum D6. Jeśli chodzi o plastry to bezkonkurencyjnie na forach opiniodawczych wygrywają plastry silikonowe firmy Sutricon.

Warto pamiętać, że obojętnie którą maść na blizny wybierzemy nie możemy spodziewać się bardzo szybkich efektów – mimo wszystko znikanie blizny to długotrwały proces.

Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe – skuteczność, efekty, skutki uboczne
Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe – skuteczność, efekty, skutki uboczne

Mezoterapia mikroigłowa a blizny pourazowe to temat, który może zainteresować osoby zmagające się z

przeczytaj artykuł

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Laserowe usuwanie tatuaży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze