Trwa ładowanie...

Medycyna estetyczna w onkologii: kiedy i dlaczego warto badać zmiany skórne?

Avatar placeholder
28.10.2022 10:55
Medycyna estetyczna w onkologii: kiedy i dlaczego warto badać zmiany skórne?
Medycyna estetyczna w onkologii: kiedy i dlaczego warto badać zmiany skórne? (Materiał Partnera)

Materiał prasowy Estell

Zmiany skórne występują pod wieloma postaciami. Brodawki czy kurzajki stanowią zazwyczaj głównie problem estetyczny, jednak żadnych znamion, a w szczególności pieprzyków, nie powinno się bagatelizować, gdyż mogą stanowić pierwsze symptomy złośliwego nowotworu. W leczeniu raka skóry kluczowe jest jego wczesne wykrycie, dlatego warto regularnie kontrolować nawet niegroźnie wyglądające zmiany. Pomoże w tym wykonywanie badań histopatologicznych, umożliwiających precyzyjną diagnostykę i wstępne odróżnienie zmian o potencjalnym charakterze nowotworowym. Warto również podkreślić, że w profilaktyce i diagnozie chorób skóry coraz większą rolę odgrywają nowoczesne rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej.

Rak skóry – objawy i czynniki ryzyka

Każdy człowiek posiada od kilku do nawet kilkuset pieprzyków i znamion na całym ciele, dlatego zazwyczaj nie poświęca się im zbyt dużej uwagi. Bolesne, swędzące i nieprzyjemnie wyglądające zmiany na skórze to zdecydowanie jasny sygnał, by jak najszybciej udać się do specjalisty. Istnieje również łagodna odmiana nowotworu skóry, która objawia się drobnymi znamionami barwnikowymi o regularnym kształcie i kolorze, które nie wywołują dyskomfortu, dlatego często nie budzą żadnych podejrzeń.

Rak skóry jest najczęstszym nowotworem złośliwym u osób białoskórych, którego diagnozę co roku słyszy ponad 1,5 mln ludzi . Ryzyko zachorowalności wzrasta wraz z wiekiem niezależnie od płci, jednak zmiana trybu życia spowodowała, że coraz częściej dotyka osób już w wieku 20-30 lat. Bezpośrednią przyczyną rosnącej liczby przypadków jest długotrwałe przebywanie w mocno nasłonecznionych miejscach oraz regularne wizyty w solarium. Silne naturalne lub sztuczne promieniowanie UV jest szczególnie szkodliwe dla osób o jasnym fenotypie skóry. Co warto podkreślić, środki ochrony przed promieniowaniem UV nie są skomplikowane ani kosztowne, mogą za to wyeliminować do 70 proc. nowotworów skóry w wielu krajach . Choć może to zasmucić fanów kąpieli słonecznych, dla własnego bezpieczeństwa warto całkowicie zrezygnować z solarium. W dni słoneczne najlepszą profilaktykę przeciwnowotworową stanowią okrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz obowiązkowo – krem z filtrem. W godzinach okołopołudniowych warto unikać słońca i przebywać w cieniu.

Znamiona pod kontrolą

Podstawowe środki ochrony znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, jednak – jak podkreślają specjaliści – tylko badania histopatologiczne przynajmniej raz w roku gwarantują pewność. Wiele osób nie jest świadomych, jak ważna jest regularna kontrola zmian na ciele, dlatego zazwyczaj lekarze przeprowadzają badania histopatologiczne jedynie u osób, które zgłosiły się do gabinetu z zamiarem usunięcia sprawiających dyskomfort znamion. Niezależnie od tego, czy pieprzyki stanowią problem estetyczny, czy też są niezauważalne – nie powinny być bagatelizowane. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które przy wykorzystaniu nowoczesnych metod i narzędzi, umożliwiają nie tylko bezbolesne i bezinwazyjne usuwanie znamion, ale także precyzyjną analizę wszelkich zmian skórnych i wykluczenie potencjalnego charakteru nowotworu złośliwego.

– Większość osób decyduje się na wizytę w klinice medycyny estetycznej jedynie z zamiarem usunięcia uciążliwych zmian skórnych w widocznych miejscach, nie będąc świadomą, co jest przyczyną ich powstawania. Medycyna estetyczna odgrywa kluczową rolę w profilaktyce nowotworów. W naszych klinikach tygodniowo diagnozujemy kilka przypadków raka skóry. Najważniejsze jest to, aby wszelkie znamiona były pod stałą obserwacją specjalisty – również te, których nie planujemy usuwać. Pieprzyki o regularnym kształcie i kolorze, które nie wzbudzają żadnych podejrzeń, także mogą stanowić poważne zagrożenie – podkreśla kierownik medyczny klinik medycyny i stomatologii estetycznej Estell, dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

Nowoczesna diagnostyka znamion

Podstawowym, lecz niezwykle cennym badaniem pod względem profilaktycznym, jest wideodermatoskopia – prosta, nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna polegająca na oglądaniu i cyfrowej analizie zmian skórnych pod wielokrotnym powiększeniem. Badanie pozwala na wstępne oszacowanie charakteru zmian, monitorowanie transformacji zachodzących w już istniejących zmianach oraz wykrywanie nowych. Wideodermatoskopia jest kluczowa w określeniu dalszego postępowania medycznego, natomiast pewność można uzyskać dopiero po wykonaniu biopsji. Pobrany fragment skóry staje się przedmiotem badań histopatologicznych, a ocena specjalisty umożliwia ostateczne rozpoznanie nie tylko chorób nowotworowych, ale także wielu schorzeń zapalnych i zwyrodnieniowych.

Onkologiczna medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna zapewnia również alternatywę dla chirurgicznego usuwania niepożądanych zmian naczyniowych w postaci zabiegu z wykorzystaniem narzędzia Plasma IQ. Punkty rubinowe, znane również jako naczyniaki starcze, najczęściej nie stanowią takiego zagrożenia jak pieprzyki – jednak pewność gwarantuje dopiero ostateczna opinia wydana przez specjalistę dermatologa. Plasma IQ to bezinwazyjna, bezpieczna i komfortowa metoda, w trakcie której precyzyjna mikrowiązka plazmy działa punktowo w obrębie naskórka, powodując jego obkurczenie, a następnie odparowanie bez uszkodzenia warstwy podstawowej skóry. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga opatrunku czy rezygnacji z codziennych aktywności.

– Niestety, panuje błędne przekonanie, że kliniki medycyny estetycznej służą jedynie poprawie urody. Owszem, dysponujemy nowoczesnymi metodami i narzędziami, które pozwalają utrzymać ciało w dobrej kondycji, jednak naszym głównym celem jest troska o zdrowie i psychikę pacjentów. Współczesna medycyna estetyczna pozwala objąć kompleksową opieką również tych onkologicznych. Oferujemy także wiele zabiegów skierowanych do osób po przebytych chorobach nowotworowych, u których przebieg i leczenie negatywnie odbiły się na wyglądzie. Zabiegi medycyny estetycznej wpływają pozytywnie na samopoczucie i psychikę pacjentów, które są kluczowe w procesie rekonwalescencji i powrotu do normalnego życia – komentuje kierownik medyczny klinik medycyny i stomatologii estetycznej Estell, dr n. med. Krzysztof Jakubowski.

Lekarze podkreślają, że warto wykonywać regularne badania okresowe i profilaktyczne z możliwością badań histopatologicznych, które są ważnym elementem wczesnej diagnostyki. Dzisiejsza medycyna estetyczna pozwala usunąć groźne zmiany skórne za pomocą zaawansowanych i bezpiecznych metod, które ograniczają ból, stres i dyskomfort pacjentów. Profesjonalna opieka w tym zakresie to nie tylko kwestia wizerunku, ale przede wszystkim zdrowia i życia wysokiej jakości.

Materiał prasowy Estell

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze