Trwa ładowanie...

Badanie piersi w okresie menopauzy

Najskuteczniejszą ochroną przed rakiem piersi jest jego wczesne wykrycie. Ponieważ zachorowalność na ten nowotwór rośnie po okresie menopauzy, w tym czasie w szczególny sposób należy zadbać o badania profilaktyczne. Raz w miesiącu powinnaś badać swoje piersi palpacyjnie. Pamiętaj, że w taki sposób wykryjesz zmiany lepiej, niż badający Cię taką samą metodą lekarz.

Zobacz film: "Przedwczesna menopauza"

1. Kiedy badać piersi?

Jeśli jeszcze miesiączkujesz, to badaj swoje piersi 3 do 5 dni po zakończeniu menstruacji. Jeśli już nie miesiączkujesz, badaj piersi tego samego dnia każdego miesiąca. Jeśli cokolwiek wyczujesz w swojej piersi, zgłoś się do lekarza, który zweryfikuje twoje podejrzenia.

Badanie mammograficzne jest tzw. badaniem skrinigowym, które wykorzystuje promieniowanie rentgena. Jeśli jesteś po 50. roku życia, badanie mammograficzne powinnaś mieć wykonywane raz na rok. Na podstawie otrzymanego obrazu lekarz może wykryć bardzo wczesne zmiany, jeszcze zanim będą one wyczuwalne palpacyjnie. Badanie piersi jest niezmiernie ważne podczas okresu menopauzy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.