Męska tabletka antykoncepcyjna

Środowisko naukowe podaje dobrą wiadomość dla aktywnych seksualnie par, które nie są jeszcze gotowe na dziecko. Otóż, naukowcy prześcigają się w wynalezieniu efektywnych metod antykoncepcyjnych, w których główną rolę odegrają mężczyźni. Do tej pory antykoncepcja stosowana przez mężczyzn związana była jedynie z użyciem prezerwatyw, które nie dawały stuprocentowej pewności, oraz wazektomią. Nowe metody antykoncepcyjne mają być nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

Nowe metody antykoncepcji dla mężczyzn

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Już niedługo również mężczyźni będą mieli do dyspozycji swoją antykoncepcję hormonalną – comiesięczne przyjmowanie zastrzyku zawierającego 200 mg jednej...

Tabletki antykoncepcyjne mężczyzn mają na celu obniżenie ilości plemników w spermie oraz zapobieganie dojrzewaniu plemników, co ma na celu uniknięcie zapłodnienia. Większość badań poświęconych męskiej antykoncepcji wykorzystuje manipulacje hormonalne – testosteronem i progesteronem. Badania nad tabletkami hormonalnymi dla mężczyzn nie są nowością. Problem w tym, że wcześniejsze testy były kwestionowane pod względem bezpieczeństwa, efektywności oraz odwracalności procesu. Właśnie z tego powodu mężczyźni nie decydowali się na zastosowanie wcześniej wynalezionych metod. Nowe podejście do badań zwiększa prawdopodobieństwo dzielenia obowiązków stałej antykoncepcji przez partnerów. Męska tabletka antykoncepcyjna, znana jako gamendazole, przeciwdziała dojrzewaniu spermy, przez co plemniki stają się nieaktywne. Produkt ten wytworzono z tabletki przeciwrakowej i przetestowano na szczurach oraz małpach na Uniwersytecie w Kansas. Inna pigułka, początkowo stworzona w celu leczenia infekcji, okazała się skuteczna w hamowaniu płodności. Testy na królikach przeprowadzone na Uniwersytecie w Waszyngtonie wykazały, że tabletka blokuje produkcję kwasu retinowego, niezbędnego dla produkcji spermy. Kolejną metodą antykoncepcji, nad którą pracują naukowcy, jest blokowanie przejść plemników w kierunku komórek jajowych. Inne badania skupiają się na wynalezieniu odwracalnej blokady spermy poprzez wstrzyknięcie specjalnego żelu plemnikobójczego w mosznę oraz na użyciu ultradźwięków powstrzymujących produkcję spermy. Dwie inne wynalezione tabletki powstrzymują wytrysk w czasie orgazmu. Jedna to lek na nadciśnienie, druga – przeciwpsychotyczny. Obie pigułki zostaną zmodyfikowane tak, aby nie wpływać na nadciśnienie i nastrój.

Dlaczego antykoncepcja dla mężczyzn nie jest popularna?

Po pierwsze, istnieje ryzyko wystąpienia zarówno krótko- jak i długoterminowych skutków ubocznych. Działania niepożądane związane z męskimi metodami antykoncepcji są podobne do tych, których doświadczają kobiety w związku z antykoncepcją hormonalną. Są to zmiany nastroju oraz wyglądu skóry, a także ryzyko podwyższonego cholesterolu i chorób serca. Do tego momentu firmy farmaceutyczne nie decydowały się na produkcję męskich tabletek antykoncepcyjnych w związku z niedostatecznymi badaniami w tej dziedzinie. Drugą sprawą dotyczącą wprowadzenia takich środków antykoncepcyjnych na rynek jest gotowość kobiet do podzielenia się obowiązkiem i zaufania partnerowi co do odpowiedniego i systematycznego zażywania tabletek.

Nowe badania mogą uwolnić barki kobiet od odpowiedzialności związanej z zapobieganiem poczęciu. Gdy tylko takie środki wejdą na rynek – a taka sytuacja na pewno nastąpi – porozmawiaj z partnerem na temat podziału obowiązków. W końcu antykoncepcja to nie tylko sprawa kobiety, ale również mężczyzny.

Komentarze (2)
~Kosl
~Kosl 4 tygodnie temu

Kolejne farmaceutyki do nabijania kasy przez koncerny. Zysku z wazektomii taka firma nie ma, ale tabletki sprzeda miesiąc w miesiąc. Po to odciągamy kobiety od tej formy, aby teraz dać ten sam syf mężczyznom?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antykoncepcja dla mężczyzn
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Stulejka

Kubaa h2s • ostatni post 1 godzinę temu

3

Pomocni lekarze

Artykuły Antykoncepcja dla mężczyzn
Antykoncepcja dla mężczyzn

Terapia hormonalna dla mężczyzn w zasięgu ręki

Terapia hormonalna dla mężczyzn w zasięgu ręki

antykoncepcyjnych zastrzyków dla mężczyzn. Nowatorski eksperyment Przeprowadzone na szeroką skalę badania kliniczne dotyczące antykoncepcji hormonalnej (...) poziom energii i libido. Zalety antykoncepcji...

Antykoncepcja dla mężczyzn

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Już niedługo również mężczyźni będą mieli do dyspozycji swoją antykoncepcję hormonalną - comiesięczne przyjmowanie zastrzyku zawierającego 200 mg jednej z odmian testosteronu.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn (WIDEO)

Wazektomia, czyli inaczej antykoncepcja dla mężczyzn, jest to zabieg podwiązania nasieniowodów. Jest ona przeznaczona dla mężczyzn (...) ** nie jest do końca antykoncepcją nieodwracalną,...

Antykoncepcja dla mężczyzn

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

dowiedzione: wszyscy mężczyźni odzyskali płodność średnio po 3-4 miesiącach. Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn Obecne metody antykoncepcji (...) dla mężczyzn Od wielu lat prowadzone...

Antykoncepcja hormonalna

Czy po tabletkach się tyje? (WIDEO)

Czy po tabletkach się tyje? (WIDEO) Odtwórz wideo

, pierwsza tabletka antykoncepcyjna przepisana pacjentce powinna mieć jak najniższą dawkę hormonów, co minimalizuje ryzyko przyrostu masy ciała (...) Wiele kobiet martwi się przyrostem masy ciała w trakcie przyjmowania...

Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Psychologiczne aspekty niepłodności

Badania laboratoryjne

Badania laboratoryjne

Niepłodność idiopatyczna wymaga skrupulatnego badania. Jeśli podejrzewa się istnienie jakichkolwiek nieprawidłowości anatomicznych, wykonuje się laparoskopię.