Trwa ładowanie...

Męska tabletka antykoncepcyjna

Avatar placeholder
04.04.2019 14:35
Męska tabletka antykoncepcyjna
Męska tabletka antykoncepcyjna (iStock)

Środowisko naukowe podaje dobrą wiadomość dla aktywnych seksualnie par, które nie są jeszcze gotowe na dziecko. Otóż, naukowcy prześcigają się w wynalezieniu efektywnych metod antykoncepcyjnych, w których główną rolę odegrają mężczyźni. Do tej pory antykoncepcja stosowana przez mężczyzn związana była jedynie z użyciem prezerwatyw, które nie dawały stuprocentowej pewności, oraz wazektomią. Nowe metody antykoncepcyjne mają być nie tylko bezpieczne, ale również skuteczne.

1. Nowe metody antykoncepcji dla mężczyzn

Metody antykoncepcji dla mężczyzn
Metody antykoncepcji dla mężczyzn

Już niedługo również mężczyźni będą mieli do dyspozycji swoją antykoncepcję hormonalną – comiesięczne

zobacz galerię

Tabletki antykoncepcyjne mężczyzn mają na celu obniżenie ilości plemników w spermie oraz zapobieganie dojrzewaniu plemników, co ma na celu uniknięcie zapłodnienia. Większość badań poświęconych męskiej antykoncepcji wykorzystuje manipulacje hormonalne – testosteronem i progesteronem. Badania nad tabletkami hormonalnymi dla mężczyzn nie są nowością. Problem w tym, że wcześniejsze testy były kwestionowane pod względem bezpieczeństwa, efektywności oraz odwracalności procesu. Właśnie z tego powodu mężczyźni nie decydowali się na zastosowanie wcześniej wynalezionych metod. Nowe podejście do badań zwiększa prawdopodobieństwo dzielenia obowiązków stałej antykoncepcji przez partnerów. Męska tabletka antykoncepcyjna, znana jako gamendazole, przeciwdziała dojrzewaniu spermy, przez co plemniki stają się nieaktywne. Produkt ten wytworzono z tabletki przeciwrakowej i przetestowano na szczurach oraz małpach na Uniwersytecie w Kansas. Inna pigułka, początkowo stworzona w celu leczenia infekcji, okazała się skuteczna w hamowaniu płodności. Testy na królikach przeprowadzone na Uniwersytecie w Waszyngtonie wykazały, że tabletka blokuje produkcję kwasu retinowego, niezbędnego dla produkcji spermy. Kolejną metodą antykoncepcji, nad którą pracują naukowcy, jest blokowanie przejść plemników w kierunku komórek jajowych. Inne badania skupiają się na wynalezieniu odwracalnej blokady spermy poprzez wstrzyknięcie specjalnego żelu plemnikobójczego w mosznę oraz na użyciu ultradźwięków powstrzymujących produkcję spermy. Dwie inne wynalezione tabletki powstrzymują wytrysk w czasie orgazmu. Jedna to lek na nadciśnienie, druga – przeciwpsychotyczny. Obie pigułki zostaną zmodyfikowane tak, aby nie wpływać na nadciśnienie i nastrój.

2. Dlaczego antykoncepcja dla mężczyzn nie jest popularna?

Po pierwsze, istnieje ryzyko wystąpienia zarówno krótko- jak i długoterminowych skutków ubocznych. Działania niepożądane związane z męskimi metodami antykoncepcji są podobne do tych, których doświadczają kobiety w związku z antykoncepcją hormonalną. Są to zmiany nastroju oraz wyglądu skóry, a także ryzyko podwyższonego cholesterolu i chorób serca. Do tego momentu firmy farmaceutyczne nie decydowały się na produkcję męskich tabletek antykoncepcyjnych w związku z niedostatecznymi badaniami w tej dziedzinie. Drugą sprawą dotyczącą wprowadzenia takich środków antykoncepcyjnych na rynek jest gotowość kobiet do podzielenia się obowiązkiem i zaufania partnerowi co do odpowiedniego i systematycznego zażywania tabletek.

Nowe badania mogą uwolnić barki kobiet od odpowiedzialności związanej z zapobieganiem poczęciu. Gdy tylko takie środki wejdą na rynek – a taka sytuacja na pewno nastąpi – porozmawiaj z partnerem na temat podziału obowiązków. W końcu antykoncepcja to nie tylko sprawa kobiety, ale również mężczyzny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze