Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Mężczyźni też mogą cierpieć na PMS

Ból brzucha, huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca – to wszystko oznacza, że nadeszły dni trudne tak dla kobiety… jak i mężczyzny. Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że około jedna czwarta panów doświadcza "męskich okresów" i cierpi na objawy PMS, obejmujące skurcze i zmiany apetytu.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jed Diamond, terapeuta oraz autor "Irritable Male Syndrome", od pewnego czasu bada istnienie męskich miesiączek i jest zdania, że mężczyźni, podobnie jak kobiety, mają cykle hormonalne. Wbrew popularnym osądom, mężczyźni stają się agresywni, kiedy ich poziom testosteronu spada, a drażliwość, depresja i wycofanie biorą się z niedoboru hormonu.

Poziom testosteronu u młodych mężczyzn waha się nawet do czterech razy dziennie. Jednakże nie do końca jest jasne, w jaki sposób jego poziom zmienia się z dnia na dzień czy z tygodnia na tydzień.

Aby zbadać męskie miesiączki, zapytano 2400 respondentów (50 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn), czy często cierpią z powodu powszechnych objawów PMS, których doświadczają kobiety. Wśród nich znalazły się zmęczenie, skurcze i zwiększona wrażliwość.

Mężczyźni też mogą cierpieć na PMS
Mężczyźni też mogą cierpieć na PMS (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Okazało się, że 26 proc. mężczyzn regularnie ma do czynienia ze wspomnianymi symptomami. Jeszcze bardziej zaskakuje fakt, że 58 proc. kobiet potwierdza prawdziwość tych wyników.

12 proc. mężczyzn przyznało, że w "te dni" przywiązuje większą uwagę do swojej wagi, a 5 proc. cierpi na "skurcze menstruacyjne". Jeśli chodzi o kwestie finansowe, mężczyźni wydają dodatkowo średnio prawie 125 dolarów miesięcznie na jedzenie czy przekąski, aby zwalczać zwiększający się apetyt.

Podobne badania pokazały, że kobiecy okres nie wpływa na nawyki finansowe. Z drugiej strony, na około dziesięć dni przed miesiączką panie wydają dodatkowo 27 dolarów na zakupy. Naukowcy są zdania, że jest to sposób na radzenie sobie z negatywnymi emocjami w tym czasie cyklu.

Co więcej, mężczyźni częściej narzekają na swoje objawy niż kobiety. Badacze sądzą, że dzieje się tak z powodu różnic w progach bólu pomiędzy płciami. Oznacza to, że ta piękniejsza może doświadczać większego bólu, ale nie przywiązywać do niego takiej wagi, jak płeć brzydsza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy