Trwa ładowanie...

Mężczyźni też mogą cierpieć na PMS

Ból brzucha, huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca – to wszystko oznacza, że nadeszły dni trudne tak dla kobiety… jak i mężczyzny. Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że około jedna czwarta panów doświadcza "męskich okresów" i cierpi na objawy PMS, obejmujące skurcze i zmiany apetytu.

Jed Diamond, terapeuta oraz autor "Irritable Male Syndrome", od pewnego czasu bada istnienie męskich miesiączek i jest zdania, że mężczyźni, podobnie jak kobiety, mają cykle hormonalne. Wbrew popularnym osądom, mężczyźni stają się agresywni, kiedy ich poziom testosteronu spada, a drażliwość, depresja i wycofanie biorą się z niedoboru hormonu.

Poziom testosteronu u młodych mężczyzn waha się nawet do czterech razy dziennie. Jednakże nie do końca jest jasne, w jaki sposób jego poziom zmienia się z dnia na dzień czy z tygodnia na tydzień.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Aby zbadać męskie miesiączki, zapytano 2400 respondentów (50 proc. kobiet i 50 proc. mężczyzn), czy często cierpią z powodu powszechnych objawów PMS, których doświadczają kobiety. Wśród nich znalazły się zmęczenie, skurcze i zwiększona wrażliwość.

Okazało się, że 26 proc. mężczyzn regularnie ma do czynienia ze wspomnianymi symptomami. Jeszcze bardziej zaskakuje fakt, że 58 proc. kobiet potwierdza prawdziwość tych wyników.

12 proc. mężczyzn przyznało, że w "te dni" przywiązuje większą uwagę do swojej wagi, a 5 proc. cierpi na "skurcze menstruacyjne". Jeśli chodzi o kwestie finansowe, mężczyźni wydają dodatkowo średnio prawie 125 dolarów miesięcznie na jedzenie czy przekąski, aby zwalczać zwiększający się apetyt.

Podobne badania pokazały, że kobiecy okres nie wpływa na nawyki finansowe. Z drugiej strony, na około dziesięć dni przed miesiączką panie wydają dodatkowo 27 dolarów na zakupy. Naukowcy są zdania, że jest to sposób na radzenie sobie z negatywnymi emocjami w tym czasie cyklu.

Co więcej, mężczyźni częściej narzekają na swoje objawy niż kobiety. Badacze sądzą, że dzieje się tak z powodu różnic w progach bólu pomiędzy płciami. Oznacza to, że ta piękniejsza może doświadczać większego bólu, ale nie przywiązywać do niego takiej wagi, jak płeć brzydsza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza