Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Anna Białous

Młoda mama a seks

Avatar placeholder
18.06.2024 15:52
Na obniżenie popędu seksualnego u kobiety lub nawet pojawienie się awersji seksualnej mogą wpłynąć czynniki hormonalne, anatomiczne i psychogenne.
Na obniżenie popędu seksualnego u kobiety lub nawet pojawienie się awersji seksualnej mogą wpłynąć czynniki hormonalne, anatomiczne i psychogenne. (Adobe Stock)

Okazuje się, że dla części kobiet po urodzeniu dziecka seks mógłby przestać istnieć. Ich potrzeby seksualne gwałtownie się obniżają, w porównaniu ze stanem przed porodem. Jakie mogą być tego powody i jak sobie z nimi radzić?

spis treści

1. Przyczyny fizyczne poporodowej oziębłości seksualnej

Na obniżenie popędu seksualnego u kobiety lub nawet pojawienie się awersji seksualnej mogą wpłynąć czynniki hormonalne, anatomiczne i psychogenne.

Na przykład w wyniku patologicznego przebiegu ciąży pojawiają się zmiany w układzie hormonalnym, które są bezpośrednią przyczyną obniżenia lub całkowitego braku popędu płciowego. Ponadto urazy odniesione podczas porodu mogą mieć konsekwencje w późniejszym negatywnym nastawieniu do seksu.

Innym źródłem fizycznych trudności są bóle w podbrzuszu podczas i po stosunku. U części kobiet rozciągnięcie pochwy może w znaczącym stopniu zmniejszyć doznania podczas współżycia i być powodem niemożliwości osiągnięcia orgazmu.

2. Przyczyny psychologiczne braku ochoty na seks

Zobacz film: "Nie bój się seksuologa"

Poporodowe bóle w okolicach narządu rodnego mogą prowadzić do wytworzenia się lękowego nastawienia do seksu. Mimo że warunki anatomiczne kobiety nie są przeszkodą we współżyciu i wyzwalaniu prawidłowych reakcji seksualnych, to odczucie lęku, że podczas stosunku pojawi się ból, może być przyczyną anorgazmii.

Ponadto sama ciąża jest dużym obciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym dla kobiety, a negatywne nastawienie do samego macierzyństwa może przenieść się na jej nastawienie do współżycia i samego partnera.

Nawet jeśli macierzyństwo jest świadomą decyzją i upragnionym wydarzeniem, to i tak może ono prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Są to zarówno emocjonalne trudności przeżywane przez kobietę, jak i jej konflikty z otoczeniem, które nie pozostają bez wpływu na jakość współżycia.

Ból poporodowy, kojarzący się z kontaktem seksualnym, może być przyczyną niechęci do fizycznych zbliżeń. W konsekwencji może nawet przerodzić się w negatywne nastawienie do seksu w ogóle albo objawiać się aktami wrogości wobec partnera, w szczególności gdy relacje między partnerami były chłodne lub wrogie przed porodem.

3. Leczenie oziębłości seksualnej po porodzie

Zazwyczaj, aby możliwe było znalezienie prawdziwej przyczyny oraz możliwości rozwiązania problemu, niezbędna jest profesjonalna pomoc. W tym celu przeprowadza się dokładny wywiad seksuologiczny z obiema osobami, podczas którego zbiera się informację na temat wcześniejszego współżycia, relacji emocjonalnych, doświadczeń seksualnych, trybu życia, stanu zdrowia, a także przebiegu samego porodu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze