Trwa ładowanie...

Monitor oddechu

Monitor oddechu to urządzenie mające na celu zapobieganie zespołowi śmierci łóżeczkowej (ang. SIDS – Sudden Infant Death Syndrome). Aparat ten jest ostatnimi czasy bardzo popularny. Istnieją pewne czynniki ryzyka, które powinny być wzięte pod uwagę przed jego zakupieniem. Jak dotąd nie ustalono, co jest bezpośrednią przyczyną SIDS, wiadomo jednak, jakie są skutki. Zatrzymanie akcji oddechowej może mieć tragiczne konsekwencje, zwłaszcza dla mózgu dziecka. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców decyduje się na zakup tego urządzenia dla bezpieczeństwa dziecka.

1. Typy monitorów oddechu

Przed zakupem monitora oddechu warto prześledzić poszczególne funkcje. Niektóre urządzenia tego typu mają ich więcej niż inne. Dlatego też przed dokonaniem wyboru dobrze jest ustalić, które parametry będą nam szczególnie pomocne.

Istnieją dwa sposoby monitorowania oddechu:

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

  • wizualny – kiedy o prawidłowych parametrach oddechowych informuje nas lampka kontrolna;
  • dźwiękowy – prawidłowy tor oddechowy zaznaczany jest krótkim sygnałem.

2. Funkcje monitora oddechu

Poniżej przedstawiony został szczegółowy opis funkcji, które posiada większość tego typu urządzeń. Oto niektóre z nich:

  • podłączenie do odbiorników wideo oraz niań elektronicznych;
  • wibracyjne pobudzanie oddechu, uruchamiające się po 15 sekundach od bezdechu;
  • ustawianie czułości monitora – urządzenie może zostać ustawione w taki sposób, aby wyciszyć wszystkie inne dźwięki dobiegające z pokoju dziecka;
  • system ostrzegania o zbyt małej ilości oddechów – jeżeli liczba oddechów spadnie poniżej ośmiu, rodzice zostają poinformowani o grożącym dziecku niebezpieczeństwie.

3. Zabezpieczenia monitora oddechu

Zabezpieczenia w monitorach oddechu służą wyeliminowaniu przypadkowych alarmów. Monitory stacjonarne mają pod tym względem przewagę, gdyż czujnik jest umiejscowiony w pewnej odległości od dziecka. Jeżeli zaś chodzi o monitory przenośne, to mają one obecnie szereg ulepszeń, które zapobiegają przypadkowemu włączeniu się alarmu. Warto sprawdzić, czy wybrane przez nas urządzenie posiada certyfikat Centrum Matki i Dziecka bądź Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

W zależności od modelu ceny monitorów oddechu wahają się od 350 do 500 złotych. Istnieje możliwość wypożyczenia monitora oddechu na okres od trzech do sześciu miesięcy. Koszt jest mniejszy niż połowa ceny danego urządzenia. Wielu rodziców zastanawia się, jaki typ urządzenia wybrać: stacjonarny czy przenośny? Jeżeli twoje dziecko śpi tylko w łóżeczku, to możesz zakupić urządzenie stacjonarne, jeśli zaś bywa, że śpi w różnych miejscach, dobrym rozwiązaniem będzie monitor przenośny. Monitory oddechu są dobrym rozwiązaniem dla mam aktywnych, które nie mają możliwości, by przez cały czas przebywać z dzieckiem i stale mieć go na oku.

Jeśli chcesz mieć dwa urządzenia w jednym, na rynku dostępne są już nianie elektroniczne z monitorem oddechu, które kontrolują nie tylko pracę układu oddechowego malucha, ale wszechstronną aktywność niemowlaka – gdy śpi czy sam bawi się w łóżeczku. Masz wtedy pewność, że dziecku nic nie grozi, mimo że ciebie nie ma w pobliżu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Dieta pooperacyjna
Monitor oddechu
Monitor oddechu (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza