Trwa ładowanie...

Nadmiar wody w organizmie - objawy, przyczyny, choroby

Nadmiar wody w organizmie może być spowodowany niewłaściwym odżywianiem. Po prostu zbyt dużo spożywa się soli, a za mało wypija płynów z odpowiednimi składnikami i minerałami. Nadmiar wody w organizmie wiąże się też z niestabilną sytuacją hormonalną w organizmie.

spis treści

1. Objawy wystąpienia nadmiaru wody w organizmie

Widocznym objawem zatrzymania się wody w organizmie jest przybieranie na wadze. Pojawia się też opuchlizna stóp, a także oczu. Nadmiar wody w organizmie można rozpoznać po tym, że palce rąk są obrzęknięte. W wyniku tego nie można zdjąć pierścionka, czy też obrączki. Przyczyną takich obrzęków jest odpływ wody z naczyń krwionośnych. Osoba cierpiąca na nadmiar wody w organizmie ma też poczucie ciężkości. Często także jest osłabiona. Pojawiają się bóle głowy, zdenerwowanie oraz niemożność skupienia się.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Nadmiar wody w organizmie może być spowodowany niewłaściwym odżywianiem
Nadmiar wody w organizmie może być spowodowany niewłaściwym odżywianiem

2. Przyczyny zatrzymania wody w organizmie

Paradoksalnie im mniej pijemy, tym organizm bardziej będzie starał się gromadzić płyny w tkance podskórnej. Uniknąć odwodnienia można, jeśli będzie się przyjmować od 1,5 do 2 litrów płynów w ciągu dnia. Nadmiar wody w organizmie może być też spowodowany brakiem w diecie produktów bogatych w minerały, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy do nich np. potas.

Nadmiar wody w organizmie jest spowodowany spożywaniem zbyt dużej ilości sodu. Również diety ubogie w białko mogą doprowadzić do powstawania obrzęków. Często całkiem nieświadomie spożywamy produkty, które powodują odwadnianie. Organizm wtedy gromadzi wodę. Takie stany może wywołać np. spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu.

Nadmiar wody w organizmie może też wystąpić u kobiet w czasie miesiączki, ale także w ostatniej fazie ciąży. Pojawiają się wtedy obrzęki na nogach i dłoniach. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy nadmiar wody w organizmie jest spowodowany brakiem ruchu, ze względu na wolniejsze krążenie krwi. Tak samo dzieje się podczas upałów, gdy żyły mogą nadmiernie się rozszerzyć. Niektóre farmaceutyki oraz pigułki antykoncepcyjne także mogą doprowadzić do tego, że wystąpi nadmiar wody w organizmie.

To musisz wiedzieć

3. Czy nadmiar wody w organizmie jest objawem choroby?

Nadmiar wody w organizmie może być objawem wielu schorzeń i chorób. Często obrzękom towarzyszą też inne dolegliwości. Jeśli u danej osoby w nocy pojawia się napadowa duszność, a także występuje ona podczas wysiłku, to może oznaczać, że cierpi ona na niewydolność serca. Z tą przypadłością występują też bolesne obrzęki oraz poszerzenie żył na szyi.

Nadmiar wody w organizmie występuje też przy żylakach. Wraz z tą dolegliwością pojawiają się też owrzodzenia na skórze. Jednostronny obrzęk kończyny dolnej, któremu towarzyszy ból może świadczyć o zakrzepicy żył głębokich. Oprócz tego, że występuje w tym przypadku nadmiar wody w organizmie, to dodatkowo pojawia się zaczerwienienie w miejscu obrzęku.

Opuchnięcie całej twarzy świadczyć może o kłębuszkowym zapaleniu nerek. Przy dolegliwościach tego organu, obrzęki bywają rozlane. Choroby nerek mogą objawiać się też wodobrzuszem. Nadmiar wody w organizmie czasami świadczy o niedoczynności tarczycy. W takim wypadku obrzęk występuje na rękach oraz powiekach). Przechodzi też na dalsze części twarzy, czyli na policzki, nos i wargi. Obrzęk może też pojawić się w okolicach łydek, gdy mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. Nadmiar wody w organizmie może też wystąpić przy chorobach wątroby np. żółtaczce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza