"Chorych przybywa". Najgorzej jest w trzech województwach

Statystyki Ministerstwa Zdrowia wskazują, że mimo ciepłej pogody przybywa chorych na COVID-19. Widać to też w przepełnionych gabinetach lekarskich. - Zgłaszają się pacjenci objawowi, na tej podstawie przypuszczamy, że skala zakażeń może być dziesięciokrotnie czy nawet piętnastokrotnie większa - przyznaje dr Michał Sutkowski. Lekarz mówi, jakie objawy zgłaszają Polacy.

"Fala się rozpędza". Kolejne zachorowania i zgony z powodu koronawirusa w Polsce"Fala się rozpędza". Kolejne zachorowania i zgony z powodu koronawirusa w Polsce
Źródło zdjęć: © Getty Images / East News
Karolina Rozmus

Nowe dane MZ. Kolejne infekcje i kolejne zgony

Publikowany codziennie o 10.30 raport Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że zachorowań na COVID-19 jest coraz więcej. Ostatnie dane wskazują, że w ciągu dobry zachorowało 1657 osób, a cztery osoby zmarły. Dwie z nich poniosły śmierć wskutek chorób współistniejących.

Największy odsetek pozytywnych testów w kierunku COVID notuje województwo mazowieckie, kolejne czerwone punkty na mapie to lubelszczyzna i województwo kujawsko-pomorskie.

Od 4 marca 2020 roku łącznie w Polsce odnotowano 6 699 999 potwierdzonych testem infekcji koronawirusowych.

Które testy wykrywają zakażenie Omikronem?

- Chorych przybywa, jesteśmy w trakcie letniej fali COVID. Ta fala się rozpędza. Szczyt zachorowań zaobserwujemy za jakieś 3-4 tygodnie, na początku października - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych.

W tych województwach jest największy odsetek dodatnich testów
W tych województwach jest największy odsetek dodatnich testów © gov.pl

Ekspert wyjaśnia, że wtedy do zakażeń koronawirusowych dołączą inne infekcje, w dużej mierze związane z załamaniem pogody, której należy się spodziewać.

"Statystyki to wierzchołek góry lodowej"

Dr Sutkowski podkreśla, że publikowane przez resort dane są niedoszacowane. Ekspert przyznaje, że w przychodniach lekarze obserwują napływ pacjentów, który nasilił się w ostatnich dwóch tygodniach. To dowodzi, że "fala przyspieszyła".

- Dwa miesiące temu mieliśmy kilkadziesiąt zakażeń, potem kilkaset, teraz około dwóch tysięcy - mówi. - W rzeczywistości jednak te statystyki to wierzchołek góry lodowej - dodaje.

- Zgłaszają się pacjenci objawowi, na tej podstawie przypuszczamy, że skala zakażeń może być dziesięciokrotnie czy nawet piętnastokrotnie większa, bo wraz z naszymi pacjentami prawdopodobnie chorują całe rodziny - mówi i dodaje, że 60 do 80 proc. testów w przychodniach POZ daje wynik pozytywny.

Tak teraz chorują Polacy

Podwariant koronawirusa KP.3, podobnie jak KP.2 oraz KP.1.1., należy do wariantu FLiRT, który uznawany jest obecnie za dominujący. Podobnie jak wszyscy potomkowie Omikronu najczęściej atakuje górne drogi oddechowe, może też dawać objawy ze strony przewodu pokarmowego.

- Część osób ma taką triadę: utrzymująca się kilka dni gorączka, duże osłabienie i bóle kostno-stawowe. Powiedziałbym, że to najbardziej charakterystyczne objawy FLiRT - wyjaśnia specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej.

- Widzimy covidowe zapalenia zatok, gardła, oskrzeli, dużo rzadziej płuc, najczęściej to zapalenia górnych dróg oddechowych przebiegające z katarem i kaszlem. Do tego zmęczenie, zawroty głowy. To najczęstsze symptomy i, co ciekawe, dotyczy to też dzieci - mówi i dodaje, że na oddziałach pediatrycznych jest już wielu małych pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia SARS-CoV-2.

To powinna być dla Polaków przestroga, problem polega na tym, że ponad 25 mln szczepionek wraz z końcem sierpnia trafiło do utylizacji, a na nowe preparaty musimy poczekać nawet do połowy października. Co więcej, Paxlovid, przeciwwirusowy lek stosowany w grupach osób narażonych na ciężki przebieg, jest praktycznie niedostępny w Polsce.

- Część osób zdąży na COVID zachorować, a szczepionka w dużym stopniu chroni przed zachorowaniem, chroni też przed pozapalnym zespołem covidowym. Więc niestety wygląda na to, że tworzymy sobie ludzi, którzy mogą mieć przewlekłe problemy w postaci long COVID - podsumowuje dr Sutkowski.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. WP abcZdrowie
  2. gov.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie
Obwód uda może świadczyć o ryzyku zgonu? Naukowcy wiedzą, ile cm to minimum
Obwód uda może świadczyć o ryzyku zgonu? Naukowcy wiedzą, ile cm to minimum
Polacy przejadają się w święta. "Zapalenie trzustki, żołądka czy przełyku"
Polacy przejadają się w święta. "Zapalenie trzustki, żołądka czy przełyku"
Izba bez lekarza zamiast porodówki? MZ nie chce dopłacać do nierentownych oddziałów
Izba bez lekarza zamiast porodówki? MZ nie chce dopłacać do nierentownych oddziałów
Uważaj na tę rybę. GIS ostrzega przed alternatywą dla karpia
Uważaj na tę rybę. GIS ostrzega przed alternatywą dla karpia
Tysiące chorych bez finansowania z NFZ. Eksperci alarmują o niedoszacowanych kontraktach
Tysiące chorych bez finansowania z NFZ. Eksperci alarmują o niedoszacowanych kontraktach
Dla tych Polaków grypa jest szczególnie niebezpieczna. Rośnie ryzyko zawału
Dla tych Polaków grypa jest szczególnie niebezpieczna. Rośnie ryzyko zawału
Tak objawia się rak trzustki. Trzeba być niezwykle czujnym
Tak objawia się rak trzustki. Trzeba być niezwykle czujnym
Nie bierz tego leku. Może zagrażać życiu. Jest pilna reakcja GIF
Nie bierz tego leku. Może zagrażać życiu. Jest pilna reakcja GIF
Nowe zasady finansowania rezonansu i tomografii. Zmiany od 1 stycznia
Nowe zasady finansowania rezonansu i tomografii. Zmiany od 1 stycznia
Tu na karetkę czeka się najdłużej. GUS wskazuje, gdzie przekracza to nawet 20 minut
Tu na karetkę czeka się najdłużej. GUS wskazuje, gdzie przekracza to nawet 20 minut
Łatwo przekroczyć ten limit. ZUS może wtedy pobrać pieniądze z automatu
Łatwo przekroczyć ten limit. ZUS może wtedy pobrać pieniądze z automatu
Trzy promile na dyżurze. Lekarz z Poniatowej pod lupą prokuratury po interwencji policji
Trzy promile na dyżurze. Lekarz z Poniatowej pod lupą prokuratury po interwencji policji