Nastolatek odurzony lekiem na kaszel trafił do szpitala

Młodzi ludzie wciąż nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie za sobą nadużywanie leków. Tym razem kolejna ofiara popularnych tabletek na kaszel o nazwie Acodin trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

spis treści
7 leków, które posiadasz w domu i nawet o tym nie wiesz
7 leków, które posiadasz w domu i nawet o tym nie wiesz [7 zdjęć]

Gospodynie domowe używają sody oczyszczonej zamiast proszku do pieczenia, dodając ją do wypieków. Jednak...

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Nieprzytomny na ulicy

Siedemnastolatek został znaleziony na ulicy w Janowie Podlaskim. Był nieprzytomny. Pogotowie do młodego mężczyzny wezwał przechodzień, który zainteresował się stanem jego zdrowia. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej ustalili, że jest mieszkańcem placówki opiekuńczo-wychowawczej w Janowie Podlaskim.

– W pokoju, w którym przebywał, znaleziono puste opakowanie po leku na kaszel o nazwie Acodin oraz opróżniony pojemnik gazu do zapalniczek. Można przypuszczać, że nastolatek odurzał się tymi substancjami – podaje asp. szt. Edmund Bielecki, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Janowie Podlaskim.

Joanna Kozłowiec, rzecznik Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, poinformowała, że siedemnastolatek trafił na oddział intensywnej opieki medycznej 3 sierpnia i został poddany hospitalizacji. Badania wykluczyły zatrucie alkoholem. – Nastolatek był pod wpływem działania środków psychoaktywnych. W dniu wczorajszym w godzinach popołudniowych pacjent został wypisany ze szpitala w stanie zdrowia stabilnym – dodaje rzecznik.

2. Tani narkotyk z apteki

Popularne tabletki na kaszel Acodin są dostępne bez recepty. Lek, zwłaszcza przez młodych ludzi, traktowany jest jako tani środek odurzający. Przyjmowany w nadmiernych ilościach powoduje stan podobny do odurzenia narkotykowego. Przedawkowanie leku może prowadzić do śpiączki, w najgorszym wypadku nawet do śmierci, ale już przyjęcie kilkunastu tabletek wywołuje groźne halucynacje. Jego głównym składnikiem jest dekstrometorfan – oddziałująca na układ nerwowy pochodna morfiny.

Pomimo tego że skutki przedawkowania leku są bardzo poważne, w szpitalach na terenie całej Polski wciąż nie brakuje nowych przypadków jego zatruciem. Na forach internetowych fani leku dzielą się swoimi wrażeniami po jego zażyciu. Liczne apele i informacje o zagrożeniach wynikających z przedawkowania Acodinu przekazywane za pośrednictwem wychowawców, mediów i lekarzy wciąż nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy