Trwa ładowanie...

Natychmiastowa ulga przy infekcjach intymnych

Pieczenie i świąd okolic intymnych to objawy, które są dla większości kobiet, bez względu na wiek, źródłem dyskomfortu. Do dalszych przykrych i powszechnie występujących wśród pań symptomów zalicza się również upławy o nieprzyjemnym zapachu, zaczerwienienie okolic intymnych oraz ból podczas stosunku czy oddawania moczu. Dolegliwości te są oznaką infekcji okolic intymnych – infekcji, które mogą mieć różne przyczyny i zróżnicowany przebieg.

spis treści

1. Kto jest szczególnie narażony na infekcje intymne?

Teoretycznie ofiarą zakażenia dróg rodnych paść może każda kobieta, ale w praktyce większą podatność na rozwój infekcji notuje się w konkretnych przypadkach. Główną przyczyną infekcji pochwy są zaburzenia równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych. Gdy liczba pałeczek dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego zmniejsza się na skutek przyjmowania antybiotyków lub nadużywania irygacji pochwy, pH okolic intymnych ulega podwyższeniu, a chorobotwórcze drobnoustroje mają sprzyjające warunki do namnażania się. Zaburzenia flory bakteryjnej pochwy mogą wynikać również ze stosowania nieodpowiednich preparatów do mycia, długotrwałych kąpieli w wannie i nadgorliwości w działaniach higienicznych (zbyt częste mycie okolic intymnych, stosowanie silnych płynów do higieny intymnej itp.). Do problemów ze zdrowiem intymnym przyczyniać mogą się także inne schorzenia (np. cukrzyca), stany fizjologiczne (ciąża, połóg, menopauza) oraz złe nawyki (np. noszenie bielizny z nieprzepuszczających powietrza materiałów).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Łagodzenie objawów infekcji intymnych

Przywrócenie równowagi mikrobiologicznej i właściwego pH pochwy to podstawa działań zmierzających do redukcji symptomów infekcji dróg rodnych. Liczbę pałeczek bakterii kwasu mlekowego można zwiększać, pijąc codziennie jogurt naturalny, ale szybsze efekty przyniesie stosowanie specjalnych globulek dopochwowych.

3. Preparaty do stosowania przy infekcjach intymnych

Produkty wykorzystywane w łagodzeniu objawów infekcji intymnych powinny spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim powinny być skuteczne i wygodne w użyciu – konieczność aplikowania preparatu kilka razy dziennie jest kłopotliwa, dlatego kobiety cenią sobie produkty, które stosuje się tylko raz dziennie przez kilka dni, nie muszą być przechowywane w lodówce i można je nabyć bez recepty, co ułatwia kurację.

Objawy infekcji intymnej bywają uciążliwe i wyraźnie obniżają jakość życia kobiety. Dobre nawyki higieniczne to pierwszy krok do złagodzenia symptomów infekcji pochwy, ale najbardziej trwałe efekty przynoszą działania prowadzące do odbudowy naturalnej flory bakteryjnej dróg rodnych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza