Nerwica żołądka i jelit

Nerwica żołądka i jelit objawia się zaburzeniami ze strony układu pokarmowego w stanach szczególnego napięcia emocjonalnego. Uczucie przelewania w brzuchu, nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunki, które pojawiają się w sytuacji stresującej, mogą być objawami nerwicy. Problemy żołądkowo-jelitowe to najczęstsze symptomy tej choroby. Mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W dolegliwościach przewodu pokarmowego związanych z napięciem nerwowym pomóc mogą krople doustne Nerwonal o łagodnym działaniu uspokajającym.

Polecane wideo:

Nerwica żołądka

Na zaburzenia nerwicowe w obecnych czasach cierpią miliony osób na całym świecie. Jedną z najczęstszych odmian nerwicy czynnościowej jest nerwica żołądka i jelit, charakteryzująca się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nerwica żołądkowo-jelitowa bywa czasem określana również jako jelito spastyczne, zespół jelita nadwrażliwego lub zespół jelita drażliwego. Typowe objawy nerwicy żołądka, to: nieprzyjemne skurcze żołądka, biegunka, gazy, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha, nudności. Należy podkreślić, że nerwica żołądka i jelit nie wiąże się z obecnością patologii ze strony przewodu pokarmowego.

Jeśli osoba mająca nerwicę żołądka doznaje jakiegoś szczególnego napięcia emocjonalnego, np. musi poradzić sobie ze stresem wynikającym z egzaminu, mogą u niej wystąpić objawy nerwicy. Zamiast skoncentrować się na zdaniu egzaminu, osoba taka jest poddenerwowana, a dolegliwości żołądkowo-jelitowe zmuszają ją do częstych wizyt w toalecie. Osoby z dolegliwościami żołądkowymi często szukają pomocy u lekarza. Jednak jeśli zdiagnozowana zostaje nerwica żołądka i jelit, pacjenci na ogół nie traktują choroby poważnie. Choć nerwica żołądkowo-jelitowa nie zagraża życiu, to jej objawy są dość dokuczliwe i mogą powodować duży dyskomfort.

Somatyczne objawy nerwicy

Objawy nerwicy mogą wyrażać się poprzez zakłócenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, w tym żołądka i jelit. Dolegliwości spowodowane nerwicą, np. biegunka, nudności lub wymioty, często przypominają objawy występujące w innych schorzeniach somatycznych, np. w infekcji przewodu pokarmowego. Odmienne są jednak przyczyny choroby i okoliczności, w jakich pojawiają się objawy. Reakcje psychiczne na bodźce stresowe u różnych osób są inne – niektórzy dobrze radzą sobie ze stresem, inni niekoniecznie. Reakcje emocjonalne związane z aktualnym przeżywaniem, stanem psychicznym i napięciem nerwowym mogą być źródłem chwilowych zmian w czynności narządów, np. dysfunkcji żołądka i jelit.

Częstość występowania i stopień nasilenia poszczególnych objawów nerwicy czynnościowej są zmienne. Dolegliwości somatyczne potrafią pojawiać się w sposób na tyle przewrotny, że choremu trudno jest skojarzyć ich przyczynę ze skutkiem. Biegunka, nudności czy bóle brzucha nie zawsze bowiem występują w bezpośrednim związku z sytuacją stresogenną. Niekiedy stan napięcia i objawy nerwicowe są od siebie na tyle odległe w czasie, że trudno skojarzyć jedno z drugim. Nerwica żołądka i jelit jest zatem dość podstępną i niekiedy trudną do zdiagnozowania chorobą.

Dolegliwości żołądkowe

Mimo że nerwica może dawać dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nie jest chorobą układu pokarmowego. To specyficzna „choroba emocji”. Nerwicę określa się czasami jako nadmierną nerwowość, która charakteryzuje się odczuwaniem przez chorego przejmującego lęku. Niepokój i lęk są naturalnymi reakcjami psychicznymi na wiele sytuacji w życiu, którym trzeba sprostać. U chorych na nerwicę uczucie lęku występuje jednak właściwie we wszystkich sytuacjach związanych z pewną dozą niepewności, a bywa również, że i bez jakiejkolwiek przyczyny. W ciężkich przypadkach nerwica może prowadzić do bezsenności, wyczerpania fizycznego i emocjonalnego.

Nie ulega wątpliwości, że w mechanizmach powstawania zaburzeń somatycznych na tle emocjonalnym bierze udział układ autonomiczny. Układ nerwowy autonomiczny funkcjonuje bez udziału naszej woli i bierze między innymi udział w procesach trawienia oraz pasażu jelitowego. Substancje powstające w organizmie w obliczu stresu mogą przyspieszać lub opóźniać przesuwanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym, powodując biegunkę, zaparcia lub inne dolegliwości.

Leczenie nerwicy żołądka i jelit

Leczeniem z wyboru jest terapia farmakologiczna pod nadzorem neurologa. Stosuje się leki uspokajające i przeciwlękowe, które blokują przewodzenie impulsów nerwowych i zmniejszają tym samym uczucie zdenerwowania, lęku, niepokoju oraz związane z nimi dolegliwości. Leki mogą być jednak przyjmowane przez chorego nie dłużej niż przez 12 tygodni. Poza leczeniem farmakologicznym stosuje się psychoterapię, która pomaga zrozumieć pacjentowi chorobę, racjonalnie oceniać lęk i nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Czasami pomocne są techniki relaksacyjne, muzykoterapia, masaże. Niektóre osoby chętnie sięgają po środki homeopatyczne i metody naturalne, np. leczenie ziołami.

W zaburzeniach ze strony przewodu pokarmowego na tle nerwowym pomaga środek leczniczy wyprodukowany przez firmę PAMPA – Nerwonal. Krople Nerwonal są przeznaczone do użytku doustnego. Jako lek uspokajający zaleca się jednorazowo 30-40 kropli. Preparat rozpuszcza się w wodzie lub cukrze. Jest dostępny bez recepty, może być stosowany przez dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia. Skutecznie pomaga w łagodzeniu bólów brzucha, skurczów jelit, biegunki i mdłości wywołanych napięciem emocjonalnym. Więcej informacji o produkcie na stronie PAMPA.

Komentarze (61)
~karma
~karma 3 miesiące temu

Przy stresującej pracy takie objawy są normą, ja miałam koszmarne zaparcia, wyleczyłam je szybko dicopegiem ale bałam się że będą nawracały więc zmieniłam pracę na mniej stresującą, zarabiam mniej ale przynajmniej korzystam z życia :)

Odpowiedz
~czy to pomogło
~czy to pomogło ponad rok temu

Mi pomogło: ciemne ziarniste pieczywo, ryż, sałatki bez majonezu z oliwą z oliwek i tuńczykiem plus fasola itd, nie jedzenie na mieście, nie głodzenie się, orzeszeki. Stolec stał się normalny a biegunki ustały. Niestety zmieniłam miejsce zamieszkania i dietę więc jest wszystko na nowo.

Odpowiedz
monic89
monic89 ponad rok temu

Witam długo zajęło mi to nim zrozumiałam że moje dolegliwości są związane tylko i wyłącznie z moją psychiką, 2 lata temu przy obiedzie jakoś źle się poczułam głównie męczyły mnie mdłości, postanowiłam się położyć i tak leżałam cały tydzień o suchej bułce i rumianku żeby się nie odwodnić nie byłam w stanie nic zjeść bo uciążliwe mdłości na to nie pozwalały. Postanowiłam wybrać sie na gastroskopie tam stwierdzono u mnie pojedyncze nadżerki i nieszczelny zwieracz, lekarz przepisał pierwsze leki, nic nie pomagały bo nudności nie ustąpiły a było coraz gorzej nadal nic nie jadłam a moja waga schudła 10 kg, kolejna seria leków a nudności dalej trwają, postanowiłam zrobić badania kału na pasożyty i inne , do tego szczegółowe badania krwi i wizyta w szpitalu.Wszystkie wyniki wyszły prawidłowe a nudności dalej się utrzymują a ja nadal o bułce i rumianku totalne załamanie czas mijał a ja wyglądałam jak nieszczęście codziennie rano budząc się wiedziałam jak bedzie wyglądał mój dzień. Po niecałych dwóch latach wybrałam się znów na kolejną gastroskopię i szczegółowe badnia wyniki jak zwykle prawidłowe a żołądek wyleczony nadżerki znikły zwieracz szczelny a mnie jak męczyły tak męczą mnie nudności zaczełam się zastanawiać czy problem nie leży w mojej głowie czy czasem ja sama sobie ich nie wywołuje przez ten cały czas okres czasu ja ciągle myślałam czy czuję sie dobrze czy za chwilę zaczną meczyć mnie nudności, lekarka przepisała mi czopki torecan dzięki niej moge choć przez chwilę normalnie pofunkcjonować i zjeść trochę więcej choć te jedzenie to nie to samo, udałam się do psychiatry przepisała leki ale miałam straszna obawę je brać wiec zapisałam sie na psychoterapię jestem po testach stwierdzono nerwice z zaburzeniami depresji zastanawiam sie tez czy czasem przez to wszystko nie mam zaburzen jedzenia bo od dwoch lat nie zjadlam ani jednego ciepłego posiłku jem tylko byłki z serem czasem jogurt i szkubne co nie co słodkiego, to mnie wszystko wykańcza moje życie ograniczyło sie tylko do spedzania w domu nie udzielam sie towarzysko totalna katastrofa.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rodzaje nerwicy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Rodzaje nerwicy
Rodzaje nerwicy

Rodzaje zaburzeń lękowych

. Rodzaje zaburzeń lękowych Stosowana w polskiej służbie zdrowia Klasyfikacja ICD-10 wymienia wiele różnorakich zaburzeń lękowych. Lęk

Rodzaje nerwicy

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka

(https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-zoladka-i-jelit) to zaburzenie (https://portal.abczdrowie.pl/zoladek), którego przyczyna nie leży w wystąpieniu (...) związków organicznych odpowiedzialnych za problemy gastryczne. Winne są natomiast...

Rodzaje nerwicy

Zaburzenia lękowo-depresyjne

, z jakimi zgłasza się do specjalisty osoba cierpiąca na te zaburzenia, mogą przypominać zarówno (/depresja), jak i (/nerwica). Jednak w przebiegu zaburzenia (...) zarówno (/objawy-depresji), jak i nerwicy przebiegają...

Rodzaje nerwicy

Nerwica wegetatywna - objawy, przyczyny

są to dolegliwości związane z jednym narządem dla przykładu biegunka nerwicowa, nerwica żołądka czy nerwica serca. Jednak coraz częściej pośród fachowców pojawia (...) się jedna wspólna nazwa nerwica...

Rodzaje nerwicy

Zaburzenia psychosomatyczne

Zaburzenia psychosomatyczne

wydarzeniem, to można podejrzewać, że mamy do czynienia z nerwicą wegetatywną. Silny stres powoduje wiele reakcji organizmu, które prowadzą do różnego rodzaju (...) rodzaje otyłości**,** (/zaburzenia-snu),...

Rodzaje nerwicy

Nerwica depresyjna

Zaburzenia nerwicowe to dość powszechne zjawisko, ponieważ coraz więcej osób ma problemy natury psychicznej. Różne (/rodzaje-nerwic) zbierają żniwo (...) , zwłaszcza wśród młodych osób. Przykładem zaburzenia nerwicowego...

Produkty żywnościowe

7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit

7 naturalnych sproszkowanych substancji dobrych dla jelit

odżywczych, które regenerują uszkodzenia jelit. Leczy wrzody żołądka oraz chroni jelita przed urazami. Proszek z tej substancji polecany jest osobom (...) . W jej składzie znajdziemy także błonnik, który ułatwia usuwanie...

Biegunka

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?

Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?

Proste sposoby na zdrowy żołądek i jelita Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne (...) się bakterie, które później wywołują biegunkę. Czynniki...