Trwa ładowanie...

Nie tylko "siedlisko bakterii". Tak mogą szkodzić paznokcie od stylistki

 Katarzyna Prus
02.10.2022 09:50
Pomalowane paznokcie mogą zaszkodzić pacjentowi podczas zabiegu
Pomalowane paznokcie mogą zaszkodzić pacjentowi podczas zabiegu (East News)

Zamiast ozdabiać, mogą stać się poważnym problemem. Lekarze ostrzegają, że pomalowane lub sztuczne paznokcie szkodzą pacjentowi podczas operacji. Tzw. hybrydy nie są też wskazane dla personelu medycznego ze względów higienicznych.

spis treści

1. Nie maluj paznokci przed operacją

"Pytacie mnie często dlaczego przed operacją prosili o zdjęcie manicure. Dlatego, że przy znieczuleniu palce też są potrzebne" - podkreśla chirurg dr n.med. Paweł Kabata.

Przez zabiegiem w szpitalu lepiej zrezygnować z manicure
Przez zabiegiem w szpitalu lepiej zrezygnować z manicure (pixabay)
Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Lekarz w krótkim filmiku, który opublikował w mediach społecznościowych, wyjaśnia, dlaczego podczas zabiegu pomalowane paznokcie mogą pacjentowi tylko zaszkodzić.

Do potrzebne są palce pacjenta podczas zabiegu? "Mierzy się na nich nasycenie krwi tlenem poprzez płytkę paznokciową. Gruba warstwa lakieru czy innego tworzywa nałożonego na paznokieć, zaburza przepływ fal świetlnych używanych w pomiarach" - ostrzega lekarz.

2. Problem z "hybrydami" pielęgniarek

A co z paznokciami personelu? Kontrowersyjny temat hybrydowych paznokci poruszyła "Siostra Bożenna", pielęgniarka, która prowadzi popularny profil w mediach społecznościowych, gdzie z ironią i humorem komentuje rzeczywistość w polskich szpitalach. Wpis wywołał lawinę komentarzy.

Pielęgniarka zacytowała swoją koleżankę po fachu, która pyta, czy są naukowe badania wykluczające hybrydowe paznokcie u pielęgniarek pracujących w szpitalu. "U nas w szpitalu ogromna nagonka. Epidemiologiczna pisze skargi, a my mamy pisać wyjaśnienia, dlaczego robimy paznokcie. Jesteśmy straszone naczelną." - pisze pielęgniarka.

"Temat bumerang. Na szczęście w naszych szpitalach hybryda na pazurach to największy epidemiologiczny problem, a pacjenci nie leżą na zagrzybiałych korytarzach" - dodaje już od siebie "Siostra Bożenna".

Na reakcje internautów nie trzeba było długo czekać. Część z nich, w tym poirytowane pielęgniarki, uważa, że hybrydowe paznokcie to temat zastępczy, który ma "maskować prawdziwe problemy w szpitalu". "Personel miesza się między pacjentami zdrowymi a infekcyjnymi bo nie ma kto pracować, to że pielęgniarki nie mają socjalnego i muszą jeść posiłki na stoliku w zabiegowym między krwią, moczem i kałem nie jest problemem. Największym problemem epidemiologicznym polskich szpitali jest to, że pielęgniarka ma krótkie zadbane paznokcie, na których jest hybryda" - pisze jedna z internautek.

Inni przekonują, że hybrydowe paznokcie to "siedlisko bakterii". "Hybryda jako sztuczna substancja nie daje się zdezynfekować środkami do dezynfekcji rąk stosowanymi w szpitalach - po prostu robi się z tego siedlisko bakterii. Może dla wielu temat zastępczy z perspektywy innych szpitalnych problemów, ale jednak może to być źródło infekcji" - podkreśla lekarka.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze