Trwa ładowanie...

Nie zażywaj jednocześnie witaminy C i B12. Konieczne jest zachowanie odstępu

Okazuje się, że jednoczesne przyjmowanie dwóch suplementów diety z witaminą C i B12 może ograniczyć wchłanianie B12
Okazuje się, że jednoczesne przyjmowanie dwóch suplementów diety z witaminą C i B12 może ograniczyć wchłanianie B12 (Getty)

Przyjmowanie suplementów diety jest niezwykle popularne. Eksperci przypominają, aby robić to właściwie. Okazuje się, że np. jednoczesne przyjmowanie witaminy C i B12 może zmniejszyć korzyści wynikające z ich suplementacji.

spis treści

1. Nie łącz witaminy B12 z witaminą C

Witamina C i B12 są niezbędne dla naszego organizmu. Kwas askorbinowy wpływa na pracę układu immunologicznego i krwionośnego, przyspiesza gojenie ran, spowalnia starzenie się skóry i reguluje produkcję kolagenu. Witamina B12 jest natomiast niezbędna w procesach krwiotwórczych – bierze udział w powstawaniu czerwonych krwinek.

Ma też znamienne działanie na funkcjonowanie układu nerwowego – jest konieczna do budowy otoczek mielinowych w nerwach oraz uczestniczy w tworzeniu przekaźników nerwowych. Okazuje się, że jednoczesne przyjmowanie dwóch suplementów diety z witaminą C i B12 może ograniczyć wchłanianie B12.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Eksperci z Kliniki Mayo w Stanach Zjednoczonych zalecają, aby przyjmować witaminę C co najmniej dwie godziny po zażyciu suplementu witaminy B12.

"Witamina C może wytrącać witaminę B12. Unikaj dużych dawek witaminy C w ciągu godziny od przyjęcia witaminy B12 doustnie" – komunikuje Służba Informacyjna Zdrowia i Suplementów Żywności (HSIS).

Istnieje też kilka innych czynników, które mogą zmniejszyć wchłanianie suplementu B12. Zalicza się do nich:

  • nadmierne spożycie alkoholu,
  • doustne środki antykoncepcyjne,
  • duże dawki kwasu foliowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze