Trwa ładowanie...

Niedowład twarzy. Chorują na niego Magda Gessler i Angelina Jolie

Angelina Jolie, po rozstaniu z Bradem Pittem, często pojawia się na okładkach magazynów plotkarskich. Aktorka od roku cierpi na porażenie nerwu twarzowego. Z podobną chorobą zmagała się też Magda Gessler. Co to za przypadłość?

Zobacz film: "Joga twarzy zamiast botoksu. Meghan ją uwielbia"

1. Niedowład twarzy - porażenie Bella

Angelina Jolie cierpi na tzw. porażenie Bella. Jest to samoistne porażenie nerwu twarzowego. Jest to schorzenie, które występuje u około 30 osób na 100. Przyznali się do niego m.in. Pierce Brosnan, Sylvester Stallone, George Clooney czy Katie Holmes.

Przyczyny powstania porażenia Bella nie są do końca jasne. Objawami są asymetria twarzy przy ruchach mimicznych, niedomykanie powieki, obniżenie kącika ust po stronie uszkodzonego nerwu, wygładzenie czoła i spłycenie bruzdy nosowo-wargowej.

U Jolie choroba objawia się niedowładem mięśnia okrężnego oka. Aktorka ma problem z zamknięciem powieki, a jej wzrok ciągle ucieka ku górze i na bok. Porażenie Bella zwykle znika samoistnie. Jolie korzysta z akupunktury, która pomaga jej rozluźnić mięśnie twarzy.

2. Niedowład twarzy - paraliż nerwu trójdzielnego

Z niedowładem twarzy zmaga się też Magda Gessler. Restauratorka chorowała na paraliż nerwu trójdzielnego. To schorzenie powoduje asymetrię twarzy i zaburzenia czucia. Może mieć postać jednorazową lub nawracającą.

Przyczyn porażenia nerwu trójdzielnego jest wiele. Może pojawić się w wyniku półpaśca usznego, po nieprawidłowym usunięciu zęba albo po uszkodzeniu mechanicznym, np. po wypadku.

Objawy widoczne są zwykle po jednej stronie twarzy. Pojawia się krótki, przeszywający ból, który atakuje nawet kilka razy dziennie. Bólowi może towarzyszyć łzawienie oczu, ślinotok, wydzielina z nosa, skurcze twarzy i zaczerwienienie skóry.

Zdarza się że paraliż nerwu trójdzielnego ustępuje samoistnie, częściej jednak konieczne jest leczenie farmakologiczne lub operacyjne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.