Trwa ładowanie...

Na żer ruszają nocą. Gdy czujesz ten zapach, nie zapalaj światła

Avatar placeholder
18.04.2024 15:42
Pluskwy wydzielają specyficzny zapach
Pluskwy wydzielają specyficzny zapach (Getty Images / TikTok)

Należą do najbardziej uciążliwych szkodników, których, gdy raz się zagnieżdżą, niełatwo się pozbyć. Krwiopijcze pluskwy namnażają się w błyskawicznym tempie, a ukrywać się mogą nie tylko pod materacem. Pracownica hotelu ujawnia, co zdradza ich obecność.

spis treści

1. Żywią się ludzką krwią. Niebezpieczne szkodniki

Pluskwy domowe (łac. Cimex lecutratilus) to niewielkie, zaledwie pięciomilimetrowe owady, które żywią się głównie ludzką krwią. Na łowy ruszają nocą, gdy zapada zmrok. Niełatwo je wypatrzyć, a jeszcze trudniej się pozbyć. Mogą ukrywać się w meblach tapicerowanych, w łóżku, ale też chować pod tapetą, w gniazdkach elektrycznych, zasłonach czy listwach przypodłogowych. Co gorsza, każdego dnia jedna samica składa od dziesięciu do 12 jaj.

Ich ukąszenia pozostawiają charakterystyczne ślady, które mogą powodować ból i obrzęk. Zmianom skórnym towarzyszy silny świąd, a drapanie ich często prowadzi do nadkażenia bakteryjnego. Liczne ukąszenia mogą prowadzić do wystąpienia gorączki i pokrzywki.

Zobacz film: "Podejrzewasz, że masz pluskwy? Oto 3 zapachy, które zdradzą prawdę"
Pluskwy żywią się ludzką krwią
Pluskwy żywią się ludzką krwią (Getty Images)

Są częstymi gośćmi hotelu i nietrudno o ich przyniesienie do domu wraz z bagażem. Jak się przed tym ustrzec? Na TikToku jest wiele nagrań, które zawierają wskazówki, jak zlokalizować gniazdo pluskiew i jak się ich pozbyć. Niektóre z tych filmików doczekały się milionów wyświetleń.

2. Rozejrzyj się po pokoju. Tak znajdziesz pluskwy

Tiktokerka o nazwie @haleewithaflair, która posiada wieloletnie doświadczenie w branży hotelowej, regularnie dzieli się na swoim profilu społecznościowym cennymi wskazówkami na temat pobytu w hotelach. W jednym ze swoich filmów pokazała, jak dokładnie sprawdza czystość pomieszczeń hotelowych.

@haleewithaflair Replying to @nattiixxx How to check your Hotel Room #hotels #hoteltiktok #storytime #hotellife #roomtour #bedbugs #bedbugsinhotel ♬ original sound - Halee-Hotel & Travel Expert

Zaczyna od łazienki, gdzie dokładnie przygląda się obszarowi wokół zlewu, prysznica i toalety. Następnie przechodzi do części sypialnej, gdzie sprawdza stan łóżka, a potem przechodzi do lodówki, aby ocenić jej czystość. Nie pomija również zasłon, pozostałych mebli, dodatkowych poduszek, a nawet deski do prasowania.

Szczególną uwagę zwraca na łóżko, ponieważ to właśnie tam często zagnieżdżają się pluskwy i inne szkodniki. Najpierw zdejmuje prześcieradło i dokładnie sprawdza rogi materaca, a także jego spód. Zaleca, aby robić to przy wyłączonym świetle i po zaciągnięciu rolet lub zasłon, korzystając z latarki.

"Jeśli nie chcesz obudzić się następnego dnia cała w bąblach, zrób to przy wyłączonym świetle. Pluskwy to nocne stworzenia, które uciekają przed światłem" – wyjaśniła kobieta.

3. Czujesz to? Dowód, że pluskwy grasują po pokoju

Jak więc rozpoznać, że są w pokoju? Jednym z tropów sygnalizujących, że znaleźliśmy się w zapluskwionym lokalu, mogą być czarne plamki na ścianach lub łóżkach. To odchody, które pozostawiają pluskwy. Pluskwy w trakcie rozwoju zrzucają pokrywający ich ciało pancerzyk lub osłonkę. Te złuszczone naskórki mogą również zdradzić ich obecność.

Pluskwy zostawiają charakterystyczny zapach w pokoju, ponieważ produkują pachnące wydzieliny ze swoich gruczołów. Jeśli coś je zaniepokoi, zapach może ulec intensyfikacji. Pozwala to na informowanie reszty populacji o niebezpieczeństwie. Dlatego jeśli w pomieszczeniu wyczuwalny jest zapach gnijących malin lub kolendry, a nie ma innych potencjalnych źródeł tego aromatu, uważaj, to mogą być pluskwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze